Varşova'da bulunan Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, bazı devlet başkanı ile Ukrayna'yı ziyaretinin Kiev tarafından istenmediğini açıkladı. (Foto: Depo Photos)

Ukrayna, Steinmeier'in ziyaretini reddetti

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, "Avrupa dayanışmasının güçlü bir sinyalini" göndermek için Ukrayna'ya seyahat etmek istedi. Ancak, Steinmeier, ziyaretini "Kiev'in istemediğini" söyledi. 

Alman basınında yer alan haberlere göre, Ukrayna hükümeti, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'in Kiev ziyaretini reddetti. Steinmeier, Varşova ziyareti sırasında Polonyalı mevkidaşı Andrzej Duda'nın yanı sıra Estonya, Litvanya ve Letonya devlet başkanlarıyla ortak bir ziyarette bulunmayı planlıyordu. Steinmeier, "Görünüşe göre bu Kiev tarafından kabul edilmedi" dedi.

Steinmeier, politikacıların "Ukrayna ile Avrupa dayanışmasının güçlü bir sinyalini göndermek için" Ukrayna başkentine seyahat etmek istediklerini söyledi.

Scholz'dan ziyaret beklentisi

Ukrayna Büyükelçisi Andriy Melnyk, Ukrayna'nın Steinmeier'den ziyade Şansölye Olaf Scholz'dan (SPD) bir ziyaret beklediğini daha önce açıkça belirtmişti. 

Büyükelçi, "Şansölye veya federal hükümetin diğer üyelerinin gelip Ukrayna'ya daha fazla kitlesel destek konusunda somut kararlar vermesi daha iyi olur" dedi. Melnyk, DPA haber ajansına verdiği demeçte, Steinmeier'in ziyaretinin yalnızca sembolik bir karaktere sahip olacağını söyledi.

Geçmişte Steinmeier hakkında son yıllarda fazlasıyla Rus yanlısı bir politika izlediğine dair iddialar vardı. Melnyk, SPD'li politikacıyı "onlarca yıldır Rusya ile örümcek ağı kurmakla" suçladı. Steinmeier, diğer şeylerin yanı sıra tartışmalı Kuzey Akım 2 gaz boru hattını da desteklemişti. Geçen hafta politikasındaki hataları kabul etti ve "acı bir bilanço" çıkardı. Steinmeier, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında yanıldığını söyledi.

Mützenich gezinin iptaline üzüldü

Berlin'de Ukrayna'nın ziyareti kabul etmemesi şaşkınlık yarattı. Bir hükümet sözcüsü, "Federal Başkan, Ukrayna tarafında açık ve net bir tavır alıyor" dedi. Yeniden seçilmesinin ardından Steinmeier, Rusya Devlet Başkanı Putin'e Ukrayna'nın egemenliğini koruması çağrısında bulundu. Sözcü, "Almanya, Ukrayna'nın uluslararası alanda en kararlı destekçilerinden biriydi ve bu, mevcut Federal Cumhurbaşkanının uzun yıllara dayanan çalışmasıyla yakından bağlantılı" dedi.

SPD meclis grup lideri Rolf Mützenich de iptale şaşırdı. Rheinische Post'a konuşan Mützenich, "Federal Başkanın Kiev ziyareti, dayanışmanın açık bir dış politika işareti olurdu. Frank-Walter Steinmeier, Almanya'nın en üst düzey temsilcisi ve federal hükümeti uluslararası hukuka göre temsil ediyor" dedi. 

Almanya, uzun yıllardır Ukrayna'ya ekonomik destek sağlıyor ve savaşın başlangıcından bu yana insani ve askeri destek sağlıyor. Mützenich, Federal Cumhurbaşkanı'nın ziyaretinin Almanya'nın devam eden desteğinin altını çizebileceğine ikna olduğunu söyledi.