Amasya’da, Yeşilırmak nehrinin, Kızseki köyü ile bir HES regülatörü arasındaki bölümünde, çok sayıda balık kıyıya vurdu. (Foto: Umut Yeşilyurt)

Amasya’da, Yeşilırmak nehrinde çok sayıda ölü balık kıyıya vurdu. 

Merkeze bağlı Kızseki köyü ile bir HES regülatörü arasındaki alanda balıkların yarı baygın şekilde suyun yüzeyine çıktığını gören vatandaşlar durumu jandarmaya bildirdi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri inceleme yaptı. Sudan ve balıklardan numuneler alındı. Nehrin farklı bölgelerinde ölçümler gerçekleştirildi.

Su yüzeyindeki irili, ufaklı çok sayıda balığı görür görmez jandarmaya haber verdiğini belirten Kızseki köyü eski muhtarı Burhan Gelir, şunları söyledi:

“Sabah saat 10.30’da geldim buraya.  Baktım ki ırmağın yüzeyi komple balık. İri balık.... 3’er, 2’şer, 5’er kiloluk. Irmağın yüzü komple balık akıyor. Önce 156’yı aradım, jandarmaya bilgi verdim. Tarım il müdürlüğünü aradım, onlara bir bilgi verdim. Saat 10’dan bu saate kadar hala devam ediyor. Görüyorsunuz değil mi, bu daha kalabalıktı. Diyebilirim ki bir karış yükseklikte komple balıktı burası. Bütün öldü bu hayvanlar. Yetkililerin buna el koyması lazım.'' 

''Oksijen miktarında ani düşme''

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, konuyla ilgili şu bilgilere yer verildi:

“Yapılan değerlendirme sonucunda söz konusu yerde meydana gelen çok az sayıdaki balık ölümlerinin sudaki çözünmüş oksijen miktarının balıkların tolere edemeyeceği değerlerin altına ani olarak düşmesi sonucu ortaya çıkan ‘oksijen yetersizliğinin’ neden olduğu anlaşılmaktadır. Su numunelerinin analiz sonuçları geldikten sonra tekrar değerlendirilecek olup konuyla ilgili çalışmalar titizlikle devam etmektedir.”