Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın yatırım teşviki alan şirketlerin yer aldığı liste beş ay sonra yeniden Resmi Gazete'de yayımlandı. 

Yatırım teşvik listeleri beş ay sonra yeniden Resmi Gazete'de

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın yatırım teşviki alan şirketlerin yer aldığı liste beş ay sonra yeniden Resmi Gazete'de yayımlandı. 

Yatırım teşvik belgesi alan şirket ya da kurumlara ilişkin liste en son 12 Kasım 2023 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanmış ve o günkü sayıda Ağustos ayında teşvik alanların listesi yer almıştı. 

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, daha sonraki süreçte Eylül 2023 dönemine ilişkin bir yatırım teşvik belgesi bülteni yayımlamıştı. Bakanlık bünyesinde hazırlanan bu bültende Eylül ayında ve Ocak-Eylül döneminde yatırım teşvik belgesine ilişkin veriler bulunuyordu. 

Bu süreçe teşvik belgelerine ilişkin listenin neden Resmi Gazete'de yer almadığına ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı. 

Dört aylık veriler yayımlandı

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan yatırım teşvik belgelerine ilişkin listede ise Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık 2023 dönemine ilişkin dört ayda verilen teşvikler yer alıyor. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın tebliğine göre, 1 Eylül-31 Aralık 2023 döneminde toplam 5.122 proje için yatırım teşvik belgesi düzenlendi. 

Değişik konulardaki yatırımlara yönelik bu projelerin toplam yatırım tutarı, öngörülen istihdam miktarı ile bu projelere ilişkin topllam ithal makina ve teçhizat kullanımına ilişkin veriler listede yer almadı. 

Tamamlama vizesi ve iptaller

1 Eylül-31 Aralık 2023 döneminde ''tamamlama vizesi'' alan yatırım teşvik belgesi sayısı ise 1.152 oldu. Hayata geçirilen bu projelerin toplam sabit yatırım tutarı, kullanılan ithal makina ve teçhizat miktarı istihdam edilenlerin sayısına tebliğde yer verilmedi. 

Aynı dönemde toplam 242 yatırım teşvik belgesi de değişik nedenlerle iptal edildi. Tebliğde iptal edilen teşvik belgelerine ilişkin rakamsal bilgiler yer almıyor. 

Tebliğdeki bilgi değişimi

Yatırım teşvik belgeleri listesine ilişkin tebliğde yer alan listedeki bilgi bölümlerinde de bazı değişiklikler yapıldığı dikkati çekiyor. 

En son Kasam 2023 döneminde yayımlanan Ağustos ayı listesinde yatırımın sermaye türü, üretim kapasitesi, öngörülen devlet destekleri, yatırım tutarı (TL), ithal makine ve teçhizat tutarı (Dolar), öngörülen istihdam edilecek kişi sayısına yer veriliyordu. 

Bugün yayımlanan listede ise teşvik belgesi verilen yatırıma ilişkin bu bilgiler yer almıyor. Sadece teşvik alan şirkete ilişkin bilgiler, faaliyette bulunduğu il ve ilçe, konusu ve yatırım cinsine ilişkin bilgilere yer veriliyor. Yatırıma ilişkin diğer ayrıntılar bulunmuyor, bunun yerine desteğin bölgesel, genel ya da öncelikli yatırım olduğu bilgisi yer alıyor. Ayrıca iptal edilen yatırım teşvik belgelerine ilişkin listede o şirketin bağlı bulunduğu vergi dairesinin adı bulunuyor.