İngiltere Başbakanı Boris Johnson, bu akşam yapılacak parti içi güven oylamasında koltuğunu kaybedebilirdi, ancak kurtardı. (Foto: Depo Photos)

(Güncellenmiş metin)

Boris Johnson hakkında "parti içi güvenoylaması"

İngiltere Başbakanı Boris Johnson hakkında, bu akşam, Muhafazakar Parti liderliği için parti komitesinde güvenoylamasında koltuğunu kurtardı. .  

1922 Muhafazakar Milletvekilleri komitesinin başkanı Graham Brady, bu sabah yaptığı basın açıklamasında, Muhafazakar milletvekillerinin milletvekillerinin yüzde 15'inden güvensizlik mektubu aldığını doğruladı. Brady, bugün Londra saatiyle 18:00-20:00 arasında bir oylama yapılacağını söyledi.

Brady, basına yaptığı açıklamada, dün Johnson hakkındaki güvenoylaması için yeterli başvuru sayısına ulaşıldığını belirterek, "Oylamanın makul bir zamanda gerçekleşmesi gerektiği konusunda anlaştık" dedi. Brady, bazı partililerin güvensizlik başvurusu göndermek için Kraliçe Elizabeth'in görevde 70. yılı kutlamalarının sonuna kadar beklemek istediklerini belirtti.

Politico'nun haberine göre, Johnson'ın güven oylamasını kazanması için Muhafazakar milletvekillerinin 180'inin desteğine ihtiyacı var ve bu barajı geçememe ihtimali daha yüksek. Hükümet Enstitüsü tarafından yapılan bir hesaplamaya göre, hükümetin maaş bordrosunda 160 ila 170 milletvekili var .

Daha olası olmayan bir durumda Johnson'ın oyu kaybetmesi durumunda, bir sonraki İngiltere başbakanını seçmek için parti içinde bir liderlik yarışması başlatılacak.

Brady'nin açıklamasından önce, eski Hazine Bakanı Jesse Norman, Johnson'ı Londra belediye başkanı olduğu süre de dahil olmak üzere 15 yıl destekledikten sonra artık bunu yapamayacağını tweetledi.

Norman, başbakana hitaben yazdığı bir uyarı mektubunda, Johnson'ı "Covid ile ilgili olarak Downing Street 10'da sıradan bir kanun çiğneme kültürüne başkanlık etmekle" suçladı.

Johnson güven oylamasını kazandı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, lideri olduğu Muhafazakâr Parti içinde kendisi hakkında yapılan güven oylamasını kazanarak, liderliği ve Başbakanlığı kurtardı.

Muhafazakâr Partinin (Tory) 359 milletvekilinden 211’i Johnson’a güven tazelerken, 148 milletvekili kendisine kapıyı göstermekten yan oy kullandı.

Johnson, böylece Tory milletvekillerinin yüzde 59’unun desteğini sağlamış odu.

BoJo diye de anılan ve 24 Temmuz 2019’dan bu yana ülkeyi yöneten Boris Johnson’ın, siyasî geleceğini kurtarmak için 180 milletvekilinin desteğine ihtiyacı vardı.

Johnson’ın güven tazeleyememesi durumunda parti içinde kendiliğinden bir liderlik yarışı başlayacak ve bu hem parti başkanlığına hem de Başbakanlığına mal olacaktı.

Johnson’un bugün kazandığı zafer, kendisini, bir yıl boyunca yeni bir meydan okumadan kurtarıyor. 

Boris Johnson hakkında bugün güven oylaması yapılacağı sabah saatlerinde Partinin işlerinden sorumlu 1922 Komitesi Başkanı Graham Brady tarafından açıklanmıştı.

Eleştiri oklarının hedefinde

Brady, partinin 54 milletvekilinden güven oylaması yapılmasını talep eden mektup aldığını duyurmuştu. 54 milletvekilinin talebi, böyle bir işlem için gerekli olan yüzde 15 sınırını aşıyor.

Başbakan Johnson, yaklaşık altı aydır, küresel salgın sırasında halkın sıkı kapanma önlemleri altında bulunduğu dönemde Başbakanlıkta eğlenceler düzenlediği gerekçesiyle eleştiri oklarına hedef oluyordu.

Covid-19 kurallarının ihlal edilmesini ayrıntılı biçimde anlatan idarî raporun yayınlanması, yeniden istifa çağrılarına yol açmıştı.

Şimdiye dek görevdeki bir Başbakan için hiç görülmemiş biçimde polis tarafından para cezasına çarptırılan Boris Johnson, olanların tüm sorumluluğunu üstlendiğini, ancak görevine etmesi gerektiğini söylemişti.

Hane halkının satın alma gücünde tarihi bir düşüşe neden olan yükselen fiyatlar ve bu skandal, Başbakanın popülaritesinin düşmesine neden olmuş ve Mayıs başında yapılan yerel seçimlerde Muhafazakârlar için ağır aksiliklere yol açmıştı.