Yunanistan merkezli Mouzenidis Travel, Rusya operasyonunu sonlandırdı. Bir süredir kriz yaşayan şirketin Rus turistlere borcu 18 milyon Avro. (Foto: Mouzenidis Travel)

Yunanistan merkezli tur operatörü Mouzenidis Travel, ''müşterilerine karşı yükümlülüklerini yerine getiremediği'' gerekçesiyle Rusya operasyonunu sona erdirdi. 

Rusya Mouzenidis Travel'den yapılan açıklamada, kurtarmak için Rus ve yabancı bankalarla yapılan görüşmelerden olumlu sonuç alınamadığı belirtildi. 2021'in şirket için zor bir yıl olduğu anlatan açıklamada, şirketin kurucusu Boris Mouzenidis'in ölümünden sonra başlayan sorunların kapanmak dışında çıkış yolu bırakmadığı ifade edildi.

Mouzenidis Travel Greece, tur operatörünün sahibi olan Mouzenidis Group holdingin kurucusu Boris Mouzenidis'in vefatının ardından yaşanan yönetim krizi nedeniyle bu yaz faaliyetlerini askıya almıştı. Bu durum, şirketi, birçok ülkedeki müşterilerine olan taahhütlerini yerine getiremez duruma sokmuştu. 

Boris Mouzenidis, Mart ayında önce koronavirüs kapmış, ardından geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirmişti. Onun ölümü, zaten salgın nedeniyle zor durumda kalan şirketi, yaşanan yönetim krizi nedeniyle daha da zora sokmuştu.

Sovyetler Birliği vatandaşı olarak 1961 yılında doğan Boris Feofilaktovich Mouzenidis, 1992'de Yunanistan'a taşındı. Selanik merkezli Mouzenidis Tours'u kuran Mouzenidis, kısa sürede şirketi hem büyük bir gelir sağlayan acentesine hem de Rusya'da ve eski Sovyet bloku devletlerini de kapsayan 15 ülkede faaliyet gösteren büyük bir tur operatörüne dönüştürdü.

18 milyon Avro 

Rusya Federal Turizm Ajansı Başkanı Zarina Doğuzova, yaptığı açıklamada şirketin faaliyet izinlerinin sonra erdiğini ve gelişmeleri takip ettiklerini söyledi. Doğuzova, şunları kaydetti:  

''Bilgilerimize göre 27 bin civarında Rus turist Yunan tur operatörüne yaklaşık 18 milyon euro ödedi. Para Yunanistan'a aktarıldı, ancak hiçbir zaman otellere ve havayollarına ulaşmadı. Aynı zamanda, Yunanistan'daki tur operatörünün kendisi bu yazdan bu yana çalışmalarını askıya almış durumda.

Bu yılın yazında, Yunanistan'da Mouzenidis Travel'in zorluklarının öğrenilmesi üzerine Rostourism, Yunan tarafı ile durumu çözmek için çeşitli seçenekler üzerinde çalıştı ve tartıştı. Teklifler resmi olarak gönderildi.

Gelinen aşamada, bugün (12 Kasım), Rus mevzuatına uygun olarak, "Mouzenidis Travel" tur operatörünü federal sicilden çıkarma kararı aldık.''

Müşteriler sigortaya başvuracak

Rusya Tur Operatörleri Birliği'ne (ATOR) göre, Yunan tur operatörü Mouzenidis Travel'ın temsilcilik ofisinin Rus turistlere olan borcunu 23 milyon avroyu aşabilir. 

Turist Hakları Koruma Kulübü avukatı Margarita Eremeeva, Rus turistlerin iki finansal garanti mekanizmasıyla korunduğunu ve tur operatörünün sigortasının bunlardan biri olduğunu söyledi. Tur operatörünün tüzel kişilikleri faaliyetlerin askıya alındığı resmen ilan edildiği için sigorta şirketinin bir ay içinde başvuruda bulunan tüm turistlere para ödemesi gerekiyor.