TCMB, bankaların yabancı para mevduat / katılım fonu yükümlülükleri için zorunlu karşılık oranlarını 200 baz puan artırdı. (Foto: Depo Photos)

KONULAR

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bankaların yabancı para mevduat/katılım fonu yükümlülükleri için zorunlu karşılık oranlarını tüm vadelerde 200 baz puan artırdı. 

TCMB'nin konuya ilişkin tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, 

-Yurt dışı bankalarda mevduat/katılım fonu ve kıymetli maden depo hesapları dışındaki vadesiz, ihbarlı, 1 aya kadar, 3 aya kadar, 6 aya kadar ve 1 yıla kadar vadeli mevduat ve katılım fonları için uygulanan zorunlu karşılık oranı yüzde 23’ten yüzde 25’e yükseltildi. 

-Bir yıl ve daha uzun vadeli mevduat ve katılım fonları için zorunlu karşılık oranı ise yüzde 17’den yüzde 19’a çıkarıldı.  

-Vadesiz, ihbarlı, 1 aya kadar, 3 aya kadar, 6 aya kadar ve 1 yıla kadar vadeli kıymetli maden depo hesapları için zorunlu karşılık oranı yüzde 24’ten yüzde 26’ya yükseldi. 

-Bir yıl ve bir yıldan uzun vadeli kıymetli maden depo hesapları için yüzde 20 olan zorunlu karşılık oranı da yüzde 22 olarak belirlendi. 

-Ayrıca, TL zorunlu karşılıkların altın cinsinden tesis edilmesinde üst limit yüzde 15'ten yüzde 10'a düşürüldü. 

3,8 milyar dolarlık artış 

TCMB'den yapılan açıklamada, ''Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğinin artırılması için zorunlu karşılık düzenlemesinde değişikliğe gidildiği'' belirildi. Açıklamada şu bilgilere yer verildi:

''Türk lirası zorunlu karşılıkların döviz ve standart altın cinsinden tesis edilmesi imkanları daha önce atılan adımlarla kademeli olarak azaltılmış ve 1 Ekim 2021 tarihinde Türk lirası zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilmesi imkanı sonlandırılmıştı.

Bu defa, Türk lirası zorunlu karşılıkların standart altın cinsinden tesis edilmesi imkanı azami oranı yüzde 15’ten yüzde 10’a düşürülmüştür. Söz konusu imkan kademeli olarak azaltılarak sonlandırılacaktır.

Ayrıca, yabancı para mevduat/katılım fonuna uygulanan zorunlu karşılık oranları tüm vade dilimlerinde 200 baz puan artırılmıştır.

Alınan bu kararlarla, Türk lirası cinsinden zorunlu karşılık tesislerinin yaklaşık 7,4 milyar TL, yabancı para cinsinden zorunlu karşılık tesislerinin ise yaklaşık 3,8 milyar ABD doları karşılığı tutarında artması öngörülmektedir.

Söz konusu değişiklikler, tesisi 12 Kasım 2021 tarihinde başlayacak olan 28 Ekim 2021 tarihli yükümlülük döneminden itibaren geçerli olacaktır.'