Ankara Barosu Başkanı Sağkan, Türkiye Barolar Birliği'nin 4-5 Aralık'ta yapılacak genel kurulunda başkanlığa aday olacağını açıkladı. (Foto: Depo Photos)

Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanlığına aday olduğunu açıkladı. 

Sağkan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, TBB'nin 4-5 Aralık'ta yapılacak genel kurulunda başkanlığa aday olacağını duyurdu. Erinç Sağkan, paylaşımında şunlara yer verdi:

''Hukukun üstünlüğünün ve insan haklarının teminatı, şeffaf, adil ve katılımcı bir TBB’yi yeniden var etmek için 4-5 Aralık 2021 tarihinde yapılacak Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulu’nda Birlik başkanlığına adaylığımı, tüm kamuoyuna büyük bir heyecan ve saygı ile bildiririm.

Savunmanın ağır ve organize bir saldırı altında yargı üçlemesinden soyutlanmaya ve parçalanmaya çalışıldığı bu dönemde; tüm baroların katkı ve katılımı ile savunmayı yeniden vazgeçilmezliğine ve saygınlığına hep birlikte kavuşturacağız.''

Erinç Sağkan kimdir?

Erinç Sağkan, 1978 yılında doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni 1999 yılında bitirdi ve Ankara'da avukatlık yapmaya başladı. 2010-2018 yılları arasında Ankara Barosu Yönetim Kurulu'nda görev alan Sağkan, Ekim 2018'da Ankara Barosu Başkanlığına seçildi. 

TOBB ETÜ'de hukuk derslerine giren Sağkan, Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi'ni de bitirdi. 

Türkiye Barolar Birliği 

Türkiye Barolar Birliği'nin geçen yıl yapılması gereken genel kurulu koronavirüs kaynaklı salgın önlemleri kapsamında bir yıl ertelenmişti. 

Bütün baroların katılmasıyla oluşan Türkiye Barolar Birliği'nin merkezi Ankara'da bulunuyor. Barolar Birliği, tüzel kişiliğe sahip kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu.

Avukatlık Kanunu'na göre, Türkiye Barolar Birliği olağan genel kurulu, baro seçimlerinin yapıldığı yılın aralık ayında, Ankara’da yapılıyor. 

Genel kurul delegeleri arasında, baroların, avukatlıkta en az on yıl kıdemi üyeleri arasından gizli oyla seçecekleri üçer kişi yer alıyor. Ayrıca, görevde bulunan baro başkanları ile Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı yapmış ve yapmakta olan avukatlar genel kurulun doğal üyesi konumunda. 

Baro genel kurullarınca, her beşbin üye için birer delege de Barolar Birliği genel kuruluna katılıyor. 

Genel kurulda 2013 yılından bu yana Türkiye Barolar Birliği Başkanlığını yürüten Metin Feyzioğlu'nun da yeniden aday olması bekleniyor. 

Metin Feyzioğlu kimdir?

İstanbul'da 1969 yılında doğan Metin Feyzioğlu, 1986 yılında Ankara TED Lisesi'ni, 1990 yılında da Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 

1991 yılında Ankara Barosu’na kayıt yaptıran Feyzioğlu, ceza hukuku alanında akademik kariyerine devam etti ve 2005 yılında profesör oldu. Feyzioğlu, 2007 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı oldu ve bir yıl bu görevde kaldı. 

Ekim 2010'da Ankara Barosu başkanlığına seçilen Feyzioğlu, 2013 yılına kadar iki dönem bu görevde kaldı. Feyzioğlu, 26 Mayıs 2013 tarihinde Türkiye Barolar Birliği Başkanlığına seçildi. Barolar Birliğinin 8. başkanı olan Feyzioğlu, halen bu görevi sürdürüyor. 

Türk siyasetinin önemli isimlerinden Turhan Feyzioğlu’nun torunu olan Metin Feyzioğlu, annesinin doğum sırasında vefat etmesinden sonra kendisini evlat edinen dedesi tarafından büyütüldü.