Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığına Kırıkkale Valisi Yunus Sezer atandı. (Foto: Kırıkkale Valiliği)

AFAD Başkanlığına Yunus Sezer atandı

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığına Yunus Sezer atandı. 

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, AFAD Başkanlığına, Kırıkkale Valisi Yunus Sezer getirildi.

AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, 18 Aralık 2020 tarihinde, Türkiye'nin Tanzanya Büyükelçiliğine atanmıştı. AFAD Başkanlılığına, o tarihte bu yana başkan yardımcılarından Hamza Taşdelen vekalet ediyordu. 

Yunus Sezer

Erzurum'un İspir ilçesinde 10 Nisan 1978 tarihinde doğan Yunus Sezer, ilk, orta ve lise öğrenimini Erzurum'da tamamladı. Sezer, 2000 yılında, Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nü bitirdi. 

2001'de kaymakam adayı olarak mesleğe başlayan Sezer, değişik merkezlerde kaymakamlık yaptı ve İçişleri Bakanlığı merkez teşkilatındaki görevlerinde bulundu. Yunus Sezer, 26 Ekim 2018’de Kırıkkale Valiliğine atanmıştı.

Evli ve 3 çocuk babası olan Sezer İngilizce biliyor.

Kısaca AFAD

Günümüzdeki kurumsal yapısı 2009 yılında oluşturulan AFAD, Türkiye'deki afet ve acil durumlarla ilgili çalışmalar yapıyor, koordinasyon sağlıyor. Bu çalışmalar kimi zaman yurt dışında da sürdürülüyor. AFAD aynı zamanda olağanüstü durumlarla ilişkili yardım kampanyalarında koordinasyonu da üstleniyor. 

Türkiye’de afet yönetimi ve koordinasyonu alanında dönüm noktası ise 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi oldu. Büyük can kaybına ve geniş çaplı hasara neden olan deprem, Türkiye'deki afet yönetimi konusunu gözden geçirilme zorunluluğunu ortaya koydu.  

Kurumlar arasında eşgüdüm sağlanması, afetlerle ilgili yetki ve sorumluluklarının yeniden tanımlanması ihtiyacı afet ve acil durumlarda yetki ve koordinasyonun tek bir elde toplanmasını ihtiyacı ortaya çıktı.

Bu doğrultuda, afetlerle ilgili olarak görev yapan İçişleri Bakanlığı’na bağlı Sivil Savunma Genel Müdürlüğü, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’na bağlı Afet İşleri Genel Müdürlüğü ile Başbakanlık’a bağlı Türkiye Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü kapatıldı. 2009 yılında çıkarılan yasayla, bu birimler Başbakanlık’a bağlı olarak kurulan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı çatısı altında toplandı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili yapılan düzenlemeler kapsamında, 15 Temmuz 2018 tarihinde İçişleri Bakanlığına bağlandı.