AK Parti'de Ankara Büyükşehir için Turgut Altınok, İzmir Büyükşehir için de Hamza Dağ'ın adı açıklandı. (Görsel: AK Parti)

AK Parti'de 48 ilin belediye başkan adayı açıklandı

AK Parti'nin 17 büyükşehir ve 31 il belediyesi olmak üzere toplam 48 ildeki belediye başkan adayları açıklandı. 

Ankara'da ATO Congresium'da düzenlenen aday tanıtım toplantısında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Turgut Altınok, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için de Hamza Dağ'ın adı duyuruldu.  

AK Parti'de bugün isimleri açıklanan büyükşehir belediye başkan adayları şöyle:

 1. Adana Büyükşehir -  Fatih Mehmet Kocaispir (Yüreğir Belediye Başkanı)
 2. Ankara Büyükşehir - Turgut Altınok (Keçiören Belediye Başkanı)
 3. Antalya Büyükşehir - Hakan Tütüncü (Kepez Belediye Başkanı)
 4. Diyarbakır Büyükşehir - Mehmet Halis Bilden (Tarım İşletmeleri Genel Müdürü)
 5. Gaziantep Büyükşehir - Fatma Şahin (Görevdeki başkan)
 6. Hatay Büyükşehir - Mehmet Öntürk (AK Parti İl Başkanı)
 7. İzmir Büyükşehir - Hamza Dağ (Genel Başkan Yardımcısı)
 8. Kahramanmaraş Büyükşehir - Fırat Görgel (Kahramanmaraş İl Başkanı)
 9. Kayseri Büyükşehir - Memduh Büyükkılıç (Görevdeki başkan)
 10. Konya Büyükşehir - Uğur İbrahim Altay (Görevdeki başkan)
 11. Malatya Büyükşehir - Sami Er (Fatih Belediye Başkan Yardımcısı)
 12. Mardin Büyükşehir - Abdullah Erin (Eski Şanlıurfa Valisi)
 13. Sakarya Büyükşehir - Yusuf Alemdar (Serdivan Belediye Başkanı)
 14. Şanlıurfa Büyükşehir - Zeynel Abidin Beyazgül (Görevdeki başkan)
 15. Tekirdağ Büyükşehir - Cüneyt Yüksel (Süleymanpaşa eski belediye başkanı
 16. Trabzon Büyükşehir - Ahmet Metin Genç (Ortahisar Belediye Başkanı)
 17. Van Büyükşehir - Abdulahat Arvas (Eski Van Milletvekili)

İl belediye başkan adayları

 1. Adıyaman - Ziya Polat
 2. Afyonkarahisar - Hüseyin Ceylan Uluçay
 3. Ağrı - Mehmet Salih Aydın
 4. Aksaray - Enver Dinçer
 5. Amasya - Mehmet Uyanık
 6. Ardahan - Yunus Baydar
 7. Batman - Adil Sebati Ceylan
 8. Bayburt - Mete Memiş
 9. Bilecik - Mustafa Yaman
 10. Bolu - Muhammed Emin Demirkol
 11. Burdur - Mehmet Şimşek
 12. Çorum - Halil İbrahim Aşgın
 13. Gümüşhane - Ercan Çimen
 14. Hakkari - İsmet Ölmez
 15. Iğdır - Ülkü Öcal
 16. Karabük - Özkan Çetinkaya
 17. Karaman - Mevlüt Akgün
 18. Kırıkkale - Mehmet Saygılı
 19. Kırşehir - Osman Arslan
 20. Kilis - Raşit Polat
 21. Kütahya - Kamil Saraçoğlu
 22. Muş - Feyat Asya
 23. Nevşehir - Mehmet Savran
 24. Niğde - Emrah Özdemir
 25. Siirt - Ekrem Olğaç
 26. Sivas - Hilmi Bilgin
 27. Şırnak - Mehmet Yarka
 28. Tunceli - Erkan Eroğlu
 29. Uşak - Mehmet Çakır
 30. Yozgat - Celal Köse
 31. Zonguldak - Ömer Selim Alan

Erdoğan tanıttı

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium'da düzenlenen aday tanıtım toplantısında, partisinin il belediye başkan adaylarını açıkladı ve tek tek adaylarla katılımcıları selamladı.

Erdoğan, Cumhur İttifakı'ndaki ortaklarından MHP'nin adaylarını destekleyecekleri 7 il dışındaki tüm büyükşehir ve il belediye başkan adaylarının ilan edilmiş olacağını belirterek, Cumartesi gününden itibaren İstanbul'da başlayarak ilçelerdeki adaylarını açıklayacaklarını söyledi. 

Erdoğan'ın konuşması satırbaşlarıyla şöyle:

"-Hedefimiz, AK Parti ve Cumhur İttifakı'nda olan belediyeleri tekrar ezici oranlarla kazanma yanında, muhalefetin elindeki şehirlerimizi gerçek belediyecilikle tanıştırmaktır."

"-Niyetimiz, 20 Şubat'a kalmadan adaylar konusundaki tüm hazırlıkları bitirerek, tüm vaktimizi ve enerjimizi seçim kampanyamıza teksif etmektir." dedi.

"Kifayetsiz muhterisler"

"-Esen rüzgara göre yön değiştiren; hiçbir ilkesi, sabitesi, kırmızı çizgisi olmayan bir kifayetsiz muhterislerle karşı karşıyayız."

"-Samimi bir üzüntüyle ifade etmek isterim ki ülkemizin ikinci büyük partisi hüviyetini taşıyan CHP, mevcut yönetim altında maalesef emperyalistlerin koçbaşlığına soyunmuş durumdadır. CHP'nin, bölücü terör örgütünün güdümünden çıkamadığı için meşruiyet krizi yaşayan DEM'lilerle yaptığı işbirliği, bu kirli oyunun en son sahnesidir."

"-Gazi Mustafa Kemal'in kurduğu partinin tabutuna en son çiviyi, kurultay kürsüsünden bölücülere selam göndererek, bizzat Özgür Efendi çaktı."

"-İstiklalimizi ve istikbalimizi tehdit eden terör örgütlerini nasıl emperyalistler yönlendiriyorsa CHP de artık bölücü örgütün güdümündeki partinin kontrolündedir, DEM tarafından rehin alınmıştır."

"-Hırsları boylarını aşanların, ülkenin bekasını, milletin geleceğini hiçe sayarak içinde yer aldıkları bu kirli senaryolar, eski Türkiye'de belki işe yarıyordu. Ama bunlara artık bizim de milletimizin de karnı tok. İşte bunun için diyoruz ki 31 Mart'ta sadece şehirlerimizi gerçek belediyecilikle buluşturmakla kalmayacağız."

TBMM'deki tartışma

"-Parlamentoda çıkmış birisi, ne idüğü belirsiz, benim Grup Başkanvekilim Leyla Hanım'a bayrağımıza saldırdığına dair edepsizce ifadeler kullanıyor." "-Şunu bir defa iyi bil, AK Parti'nin hiç bir ferdi bayrağımıza 'kağıt parçası' demez. Hiç bir ferdi bayrağımızla ilgili 'paçavra' demez. O sizin cibilliyetinizde var. Ortağı olduğunuz partinin cibilliyetinde var. AK Parti'de bunları göremezsiniz."

"-Meclis'in kürsüsündeki o dokunulmazlığa sığınarak bu tür cibilliyet noktasındaki eksiklerle AK Parti'ye saldıramazsınız."

"Milletle istişare içinde"

"-Adaylarımızdan seçim beyannamemize kadar her işimizi milletimizle istişare içinde, milletimizin görüşlerini alarak yürütüyoruz."

"-Vatandaşa 'oy yoksa hizmet de yok' diyen edepsizlerden asla olmadık. Kibri, tekebbürü, böbürlenmeyi yanımıza hiçbir zaman yaklaştırmadık. Bize kibir yakışmaz. Bize gururlanmak yakışmaz."

"-Önümüzdeki 73 gün boyunca durmadan, dinlenmeden koşturacaksınız. Kimseyi ayırmayacak, kimseyi dışlamayacaksınız."

"-CHP zihniyetinin yaptığı gibi vatandaşın oyunu 'çantada keklik' asla görmeyeceksiniz. Açık söylüyorum, hiç kimse, şahsımız dahil hiç kimseye, 'tıpış tıpış oy vermek' zorunda değildir. Bilakis biz, hiçbir ayrım yapmadan her bir insanımızı 'velinimet görerek' kapısını çalmak zorundayız."

"-Partimizin adayları için nasıl gayret gösteriyorsak MHP adaylarını destekleyeceğimiz Manisa, Mersin, Bartın, Erzincan, Kars, Kırklareli, Osmaniye'de de aynı azim, şevk ve samimiyetle çalışacağız. Cumhur İttifakı'nda ayrım ayrı asla olmayacak."

"-Sokakta, çarşıda, pazarda varlık göstermeden, siyaset yapılmaz. Mahalli idarelerde asıl yük, belediye başkan adayımızın omuzundadır."

"-Adaylarımız herkesten daha fazla çalışmak, daha fazla koşturmak, daha fazla yorulmak, ter dökmek, emek vermekle mesul ve mükelleftir."

"-Hep beraber bunu başardığımızda, Allah'ın izniyle, muhalefetin kale olarak gördüğü yerler dahil tüm belediyelerde zafer bizim olacaktır. Yeter ki biz işimizi hakkıyla yapalım, mesuliyetimizin hakkını verelim."