Covid-19'dan yaşamını yitiren, Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk'ün cenazesi Ankara'da toprağa verildi. (Foto: AK Parti)

Oğuzhan Asiltürk'ün cenazesi toprağa verildi

Covid-19'dan kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren, Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk'ün cenazesi Ankara'da toprağa verildi. 

Asiltürk, Hacı Bayram Camisi'nde öğleyin kılınan namazın cenaze töreni düzenlendi. Asiltürk'ün cenaze namazını Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş kıldırdı.

Cenaze namazında Türk siyasetinin önde gelen isimleri yan yana saf tuttu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da dua okuduğu cenaze törenine katılan isimlerden bazıları şöyle:

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Saadet Partisi YİK üyesi Recai Kutan.

Bazı bakanların yanı sıra çok sayıda eski bakan ve milletvekilinin de yer aldığı cenaze töreninde Asiltürk'ün oğlu Murat Asiltürk ve aile mensupları taziyeleri kabul ettiler. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cenaze töreninde yaptığı konuşmada, Oğuzhan -Asiltürk ile gençlik yıllarından bu yana tanışıklığı olduğunu söyledi. Erdoğan, şöyle konuştu:

"Değerli büyüğüm Oğuzhan ağabeyimizle birlikte uzun yıllar bir arada olduk. Özellikle de devlet adamlığından tutunuz... Tabii bakanlıklarıyla birlikte de siyaset hayatı içerisinde bu ülkeye, bu millete çok büyük emekleri geçti, çok büyük gayretleri oldu. Rabbim inşallah sevgili Habibi'nin 'Liva'ül Hamd' ismiyle müsemma sancağı altında bizleri haşr-u cem eylesin ve bu yolculukta da bizleri yalnız komasın, ayrı komasın.

İnşallah bu koronavirüsten tüm insanlığı Rabbim muhafaza eylesin ve hep birlikte inşallah dualarımızı ihmal etmediğimize inanıyorum. Az önce tezkiyenizde zaten gayet güzel bir tezkiyede de bulundunuz. Haklarımızı helal ettik ve inşallah cennetiyle, cemaliyle de bizleri müşerref kılsın. Tüm ailesine ve tüm camiaya başsağlığı diliyoruz."

Asiltürk'ün cenazesi, daha sonra aralarında Erdoğan'ın da bulunduğu cemaat tarafından cenaze aracına taşındı. 

Oğuzhan Asiltürk'ün cenazesi Cebeci Mezarlığında toprağa verildi.