A Milli Kadın Voleybol takımı, Hollanda galibiyetiyle turnuva tarihindeki  üçüncü bronz madalyasına ulaştı. (Foto: Depo Photos)

CEV Euro Volley 2021: 'Filenin Sultanları' Avrupa üçüncüsü

Kadınlar Avrupa Voleybol Şampiyonası’nın üçüncülük maçında, Hollanda milli takımını 25-20, 25-19 ve 25-23’lük setlerle 3-0 yenen ‘Filenin Sultanları’, turnuvayı üçüncü sırada tamamlayarak bronz madalyanın sahibi oldu. Daha önce iki kez gümüş ve iki kez bronz madalya alan A Milli Kadın Voleybol takımımız, Hollanda galibiyetiyle turnuva tarihindeki  üçüncü bronz madalyasına ulaşmış oldu.

İlk sete Hollanda'nın sayısıyla başlandı. Millilerimiz sete özellikle bloklardaki etkili performansıyla başlayarak 4-1 öne geçti. Hollanda Nika Daalderop’la serimize karşılık verdi ve 8-8’le eşitliği sağladı. Rakibine Tuğba Şenoğlu’nun smaç sayısıyla öne geçme izni vermeyen Sultanlar, sonrasında Cansu Özbay’ın blok ve Tuğba Şenoğlu’nun ace sayısıyla farkı yeniden açtı. Setin geri kalanında da rakibine farkı kapatma şansı tanımayan milli voleybolcularımız, 26 dakika süren ilk seti 25-20 kazanarak maçta 1-0 öne geçti.

İkinci sete iki takımın yaptığı karşılıklı servis hatalarıyla başladı. Sette durum 6-6 iken Hollanda smaçörü Celeste Plack dengesiz bir şekilde yere düştü ve oyuna devam edemedi. Yaşanan talihsiz olay sonrasında konsantrasyon kaybı yaşayan Hollanda milli takımı art yaptığı hatalar sonucunda 11-7 geriye düştü. Setin devamında da açılan fark kapanmayınca millilerimiz 25-19’luk skorla durumu 2-0’a getirdi.

Karşılaşmanın son setine hücumda kötü performansla ve yaptığı basit hatalarla başlayan millilerimiz, 11-7 geriye düşünce başantrenörümüz Giovanni Guidetti setteki ilk molasını almak zorunda kaldı. Mola dönüşünde hücumlarında daha etkili olan milli voleybolcularımız skoru 18-17'ye getirerek farkı 1’e indirince Hollanda mola aldı. Millilerimiz mola sonrasında da iyi performansını devam ettirerek Ebrar Karakurt’un smaç sayısıyla 21-20 ile çok uzun bir aranın ardında öne geçti. Eda Erdem’in smaç sayısıyla 31 dakika süren üçüncü seti 25-23, maçı da 3-0 kazanan ‘Filenin Sultanları’, Avrupa üçüncüsü oldu.