Graz'da belediye seçimini Komünist Partisi kazandı. KPO adayı Elke Kahr ilk kadın belediye başkanı olacak. (Foto: Sosyal medya)

Avusturya: Graz kentinde yerel seçimleri sürpriz şekilde Komünist Parti kazandı

Avusturya'da 2. büyük kentin Graz'da yapılan belediye seçimlerini beklenmedik bir şekilde Avusturya Komünist Partisi (KPO) kazandı.

Güneydeki Graz kentindeki belediye meclisi seçimlerinde ön sonuçlara göre Komünistler yüzde 28,9 oy alarak merkez sağdaki iktidardaki Halk Partisi'ni (OVP) yüzde 25,7 oy oranıyla  geride bıraktı.

Parti, özellikle konut acil durum hattı aracılığıyla vatandaşlara barınma sorunlarıyla ilgili günlük ihtiyaçlarında yardımcı oldukları ve onlara yasal tavsiyelerde bulundukları sağlam bir oy tabanı oluşturmayı başardı.

Ancak bu sefer, COVID-19 krizinin ele alınmasından duyulan memnuniyetsizlik de rol oynayan bir faktör ve muhafazakarların bu kadar çok seçmeni ikna edememesinin ana nedenlerinden biri.

18 yıldır kenti yöneten Halk Partisi üyesi Belediye Başkanı Siegfried Nagl, görevinden ayrılacağını duyurdu. Nagl, istifasını açıklarken sonuçların ''benim ve partim için çok daha acı verici oldu'' dedi.  Yerel medya kuruluşları, Nagl'in OVP'ye liderlik etmeye devam edip etmeyeceğinin şu anda bilinmediğini bildirdi.

Bu arada, KPO adayı Elke Kahr büyük olasılıkla bir eyalet başkentinin ilk kadın belediye başkanı olacak. Kahr, sonuçların şaşırtıcı olmadığını, partinin her zaman halkın yanında olduğunu söyledi. KPO şimdi bir iktidar koalisyonu kurmaya çalışacak ve şimdiden OVP ile bir koalisyon kurma olasılığını dışladı.