Ukrayna ile İstanbul’da yapılan barış görüşmelerinde Rusya delegasyonunun başkanı olan Devlet Başkanı Yardımcısı Medinskiy, müzakereleri “yapıcı” olarak değerlendirdi. (Foto: Cumhurbaşkanlığı)

Barış için umut arttı

Ukrayna ile İstanbul’da yapılan barış görüşmelerinde Rusya delegasyonunun başkanı olan Devlet Başkanı Yardımcısı Vladimir Medinskiy, müzakereleri “yapıcı” olarak değerlendirdi.

Ukrayna heyeti de Ukrayna’nın güvenliğinin en önemli talepleri olduğunu belirtti.

Rusya ile Ukrayna heyetleri, müzakerelerin tamamlanmasından sonra görüşmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Rus heyeti Başkanı Medinskiy, Ukrayna tarafının barış anlaşmasının içeriğine ilişkin tekliflerini aldıklarını, bu teklifleri Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e ileteceklerini ve daha sonrasında Kiev’e iletilmek üzere resmî bir yanıt hazırlayacaklarını söyledi.

Rus müzakereci, Putin ile Ukraynalı mevkidaşı Vladimir Zelenskiy’in bir araya gelebilmesi için Kiev ile imzalanacak anlaşmanın tamamlanmış olması gerektiğini kaydetti.

Medinskiy, görüşmeler devam ederken gazetecilere yaptığı açıklamada, esir alınan Rus askerlerine işkence yapıldığına ilişkin yayınlanan görüntüleri Ukrayna heyeti nezdinde protesto ettiklerini söylemiş ve Kiev heyetinin işkencecilerin sert biçimde cezalandırılacağının güvencesini verdiğini bildirmişti.

Güvenlik

Ukrayna heyeti de, Ukrayna’nın güvenliğinin en önemli talepleri olduğunu belirtti.

Ukraynalı baş müzakereci Mihail Podolyak, tartışmalı bölgeler için referandum seçeneğinin öne çıktığını söyledi ve oylamanın baskı altında olmadan barışçıl bir şekilde yapılmasının şart olduğunu ifade etti.

Ukraynalı müzakereci, NATO'ya değil ancak AB'ye gireceklerini kaydederek, güvenlik garantisi sistemi çalışırsa Ukrayna'nın tarafsız ülke olma statüsünü kabul edeceğini ve bunun ülkede yabancı askeri üslerin olmamasını da içereceğini söyledi.

Podolyak, bugün yapılan görüşmenin sonuçlarının liderler seviyesinde bir müzakere için yeterli olduğunu savundu.

Rusya-Ukrayna müzakerelerinin yarın da devam etmesi bekleniyor.

"Müzakerelerde yerimizde saymıyoruz"

Ukrayna ile müzakerelerde Rus heyetine başkanlık eden Rusya Devlet Başkanı Yardımcısı Vladimir Medinskiy, Moskova'nın barış için iki büyük adım attığını ve Kiev'den aynı tutumu beklediğini söyledi.

Russia Today (RT) televizyonuna İstanbul'daki müzakereler hakkında açıklama yapan Medinskiy, “Rusya, barışa doğru iki büyük adım attı. Ukrayna'dan buna cevaben bir adım atmasını bekliyoruz ve sundukları yazılı teklifleri hiç şüphesiz bize doğru atılan bir adım, olumlu bir durum olarak değerlendiriyoruz” dedi.

Medinskiy, bugünkü görüşmelerden sonra Kiev ve Çernihiv’de gerilimi düşürmek için bu kentlere yönelik askeri faaliyetlilerini azaltma kararının ateşkes anlamına gelmediğine dikkat çekti.

Ukrayna'nın İstanbul'daki müzakerelerde sunduğu yazılı tekliflerin Kiev'in uzlaşma arzusunun kanıtı olarak gördüğünü belirten Medinskiy, karşılıklı olarak kabul edilebilir bir anlaşmaya varmak için daha kat edilmesi gereken uzun bir yol bulunduğu ifade etti.

Medinskiy, “Ukrayna'nın bize sunduğu teklifleri değerlendirmeye hazırız. Biz de karşı tekliflerimizi sunacağız. Artık uzlaşmaya doğru nasıl ilerleyeceğimizi biliyoruz. Yani müzakerelerde yerimizde saymıyoruz” dedi.

Medinskiy, Kiev ve Çernihiv’de gerilimi düşürmenin ayrıntılarına ilişkin soruya karşılık olarak, Genelkurmay Başkanlığının detayları duyuracağını ve bunun iki yönde “frene basma veya gerilimi düşürme anlamına geleceğini” söyledi. bir askerî risk oluşturmak istemediğini bildirdi.

Rusya, Kiev'e yönelik askerî faaliyetlerini azaltıyor

Müzakereler vesilesiyle İstanbul’da bulunan Rusya Savunma Bakanı Yardımcısı Alexender Fominin, “Ukrayna'nın tarafsızlığı ve nükleer olmayan statüsüne ilişkin müzakereler uygulanabilir bir boyuta girerken (...) güveni artırmak için Kiev ve Çernihiv kentlerine yönelik askeri faaliyetlerin büyük ölçüde azaltılmasına karar verildi” dedi.

Kremlin temsilcisi ve baş müzakereci Vladimir Medinskiy, görüşmelerin “yapıcı ve özlü” olduğunu bildirmiş ve Ukrayna’nın tekliflerinin incelenerek çok yakında Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’e sunulacağını bildirmişti.

Medinskiy, Putin ile Ukraynalı mevkidaşı Vladimir Zelenskiy’in bir araya gelebilmesi için Kiev ile imzalanacak anlaşmanın tamamlanmış olması gerektiğini kaydetmişti.

Çavuşoğlu: Rusya ile Ukrayna arasında yakınlaşma var

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya-Ukrayna müzakerelerinin bugünkü oturumundan sonra yaptığı açıklamada, taraflar arasında her aşamada bir yakınlaşmanın görüldüğünü ve bunu memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Çavuşoğlu, “Bazı konularda uzlaşı ve ortak anlayışa varıldı” dedi.

Toplantının açılışının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılmasının da her iki ülkeye ve barışın sağlanmasına Türkiye'nin verdiği önemin bir göstergesi olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Müzakerelerin başlamasından bu yana en anlamlı ilerleme bugün görüldü. Daha zor meselelerin üst seviyelerde ele alınacağını görüyoruz. Bundan sonraki süreçte her iki ülkenin Dışişleri Bakanlarının bir araya gelerek ortak anlayışa son şeklini vermeleri öngörülmektedir. Ardından her iki ülkenin Cumhurbaşkanlarının bir araya gelmeleri gündemdedir. Antalya'da olduğu gibi taraflarla bugün ayrı ayrı görüştük. Her iki tarafı bir an evvel ateşkesin sağlanması konusunda teşvik ettik”.

"Bugünkü görüşmeler önceki görüşmelerde olduğu gibi tarafların Türkiye'ye duyduğu güvenin bir göstergesidir” diyen Çavuşoğlu, “Bize duyulan güvenin ve sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Akan kanın durdurulması, ateşkesin sağlanması ve kalıcı bir barışa ulaşılması için uluslararası toplumla eş güdüm halinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Abramoviç İstanbul görüşmelerinde

Diğer oligarklarla birlikte Batı yaptırım listelerine giren milyarder işadamı Roman Abramoviç’in İstanbul'daki görüşmelerine katıldı. 

RIA Novosti devlet haber ajansı da Abramoviç'in, bugün Rusya-Ukrayna müzakerelerinin başlamasından önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü bildirdi.

Kremlin Sözcüsü Peskov, “Abramoviç, Rus heyetinin müzakerelerde resmi üyesi değil, ancak Rus ve Ukrayna tarafları arasında belirli temasların sağlanmasında yer alıyor” diye konuştu.

Kremlin sözcüsü, bu rolün her iki taraftan da onay gerektirdiğini belirterek, “Abramoviç’in durumuna bakılırsa onay apaçık ortada!” dedi.