ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İsviçre'nin Cenevre kentinde La Grange Villa’da, TSİ 14:00'da bir araya geldi. (Foto: geneve.ch)

KONULAR

ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İsviçre'nin Cenevre kentinde La Grange Villa’da, TSİ 14:00'da bir araya geldi.

Biden-Putin görüşmesine saatler kaldı. İlişkilerinin "Soğuk Savaş" yıllarını bile aratacak kadar dibe vurduğu dönemde, Rusya ve ABD'nin devlet başkanları bugün Cenevre'de buluştu. 

La Grange Villa’daki görüşme, Joe Biden'ın başkan seçilmesinden sonra Vladimir Putin ile ilk görüşmesi olacak. Görüşmenin "yeni bir dönem" başlatmasını bekleyenler çok az olsa da "daha da kötüye gidişe dur denilmesi yönünde bir adım olacağı'' düşüncesi hakim.  

Biden ve Putin, önce İsviçre Konfederasyonu Başkanı Guy Parmelin ile bir araya gelecekler. Ev sahibine ''nezaket ziyareti'' niteliği taşıyan bu görüşmenin ardından iki liderin yan yana gelecek. Geleneksel fotoğraf çekimi ve ev sahibi Parmelin'in giriş konuşması yapması ardından, liderler kütüphaneye geçecek.

Görüşmeler üç bölümden oluşacak. İlk önce dar kapsamlı, sonra geniş katılımlı görüşme yapılacak. Daha sonra da tarafların her biri ayrı olarak basın toplantısı düzenleyecek.

İlk bölümde Putin’e Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Biden’a ise ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken eşlik edecek. Dar kapsamlı görüşmede Dışişleri Bakanlarının yanı sıra çevirmenler de bulunacak. Liderler isterlerse baş başa görüşme de yapabilecek. 

Geniş katılımlı görüşmede ise iki taraftan üst düzey askeri yetkili, başkentlerdeki büyükelçiler ve konuya göre bazı görevliler ile tutanak görevlileri katılacak. 

Görüşmede ele alınacak konular arasında stratejik istikrar, bilgi güvenliği, siber suçlarla mücadele, ekonomi alanında işbirliği, iklim, Kuzey Kutup bölgesi ve koronavirüsle mücadele önlemleri yer alıyor. Liderlerin gündeminde, ayrıca ikili ilişkilerin durumu ve gelişimine ilişkin olasılıklar, özellikle de ‘'çözüme kavuşturulmamış belli başlı konular’' da bulunuyor. 

Bölgesel sorunların da ele alınması bekleniyor. Bunlar arasında Ortadoğu, Suriye, Libya, İran nükleer programı ile ilgili durum, Afganistan, Kore yarımadası ve Dağlık Karabağ’da istikrar konuları yer alıyor. Ukrayna konusunun yanı sıra liderlerin önem verdiği başka konuların da gündeme gelmesi bekleniyor. 

Görüşmelerin ardından Biden ve Putin, Parmelin ile bir tür veda görüşmesi için bir araya gelecek. 

Moskova merkezli TürRus'un haberine göre, Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Yuriy Uşakov, yaptığı açıklamada, zirvenin gündemi üzerinde anlaşmalarının kolay olmadığını, görüşmenin neticesinde birtakım belge veya belgelerin imzalanması olasılığı hakkında bir karara varılmadığını söyledi. Uşakov, “Bununla ilgili Dışişleri Bakanlığı'ndan meslektaşlarımız görüşüyor” dedi.

Avrupa gezisini zirveyle kapatacak

ABD Başkanı Joe Biden, ilk yurtdışı gezisi olan Avrupa turunu bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cenevre'de yapacağı görüşmeyle kapatacak.

Merakla beklenen zirvede Putin ve Biden, Soğuk Savaş'ın sona ermesinden bu yana iki ülke arasındaki ilişkilerde yaşanan en büyük krizin ortasında, Cenevre'deki 18. yüzyıldan kalma Villa La Grange'de görüşecek.  

Zirve, iki ülke için diyaloğu yeniden başlatma fırsatı sunsa da, hem Kremlin hem de Beyaz Saray, ikili ilişkilerde büyük bir atılım veya gerçek bir yakınlaşma beklemediklerini belirtti. Biden yönetiminin, Rusya ile daha istikrarlı ve öngörülebilir bir ilişki, Putin'in, ülkesinin bir dünya gücü olarak ciddiye alındığını göstermek istediği yorumları yapılıyor.

Rusya-ABD ilişkileri son zamanlarda giderek daha düşmanca hale geldi. Ancak, nükleer silahların kontrolü, İran nükleer anlaşması, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ve iklim değişikliği gibi potansiyel işbirliği alanlarının hala olduğu kaydediliyor.  

Gündemdeki zorlu konuların Ukrayna, siber saldırılar ve insan haklarını içermesi bekleniyor.  

Brüksel'deki NATO toplantısında Putin'le görüşmesi konusunda Biden şunları söylemişti:

''Başkan Putin'e, eğer isterse işbirliği yapabileceğimiz alanlar olduğunu ve işbirliği yapmamayı tercih ederse ve siber güvenlik ve diğer bazı faaliyetlerle ilgili olarak geçmişte olduğu gibi davranırsa, o zaman aynen karşılık vereceğimizi açıkça söyleyeceğim'' dedi.

Biden, ayrıca CNN'e verdiği demeçte Rusya Devlet Başkanı'nı "katil" demesinin zirve açısından "çok önemli olduğunu düşünmediğini" söyledi.