İngiliz işadamı Branson, Virgin Galactic gemisinde uzayın başladığı sınıra ulaşarak daha önce hiçbir milyarderin gitmediği yerlere gitti ve tarih yazdı. (Foto: Depo Photos)

İngiliz işadamı Richard Branson, Virgin Galactic gemisinde uzayın başladığı sınıra ulaşarak daha önce hiçbir milyarderin gitmediği yerlere gitti ve tarih yazdı.

71 yaşındaki girişimci Branson ve Virgin Galactic uzay turizmi şirketinden beş ekip arkadaşı, New Mexico çölü üzerinde yaklaşık 88 kilometre yüksekliğe ulaştı ve Dünya'ya başarılı bir şekilde geri döndü.  

Virgin Galactic roket uçağı, gökyüzünün karardığı ve Dünya'nın ufkunun uzaklara doğru kıvrıldığı bir yüksekliğe ulaştığını görecek olan 1.5 saatlik bir görev için havalandı.  Uzay uçağı daha sonra ana gemiden yaklaşık 13 kilometre yükseklikte ayrıldı ve motorunu ateşleyerek uzayın sınırına ulaştı. Unity adlı şık beyaz gemide tüm uçuş 15 dakikadan az sürdü. Mürettebat, yolculukta 3  ila 4 dakikalık ağırlıksızlık deneyimi yaşadı.

Gelecek yıl ödeme yapan müşterilere izin vermeden önce deneyimi değerlendirmek istediğini söyleyen Branson dünyanın en zengin adamları arasındaki nihai uzay yarışında Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'u yenmiş oldu.

Bezos da Blue Origin firması tarafından inşa edilen kendi New Shepard roket gemisinde 20 Temmuz'da seyahat etmeyi planlıyor. Amazon'un kurucusu, uzay aracını kendisi yönetmeye hazırlanıyor.

Branson yaşadığı deneyimle iligili olarak Twitter'da yayınlanan kısa bir videoda, ''Amacım torunlarım, torunlarınız ve herkes için uzay yolculuğu hayalini gerçeğe dönüştürmek'' dedi.  

İlk uçuşa iki pilot Dave Mackay ve Michael Masucci'nin yanı sıra Virgin Galactic'in baş astronot eğitmeni Beth Moses, baş operasyon mühendisi Colin Bennett ve araştırma operasyonları ve hükümet işleri başkan yardımcısı Sirisha Bandla katıldı.