Bulgaristan ve Moldova'da bugün erken genel seçimler yapılıyor. Etiyopya’da Başbakan Ahmed’in partisi kazandı. (Foto:Depo Photos)

Bulgarlar sandık başında

Bulgaristan'da, yurttaşlar, 46. Halk Meclisi milletvekillerini belirlemek üzere bu sabah saat 07:00'den itibaren sandık başına gitti. Oy kullanma işi saat 20:00'de sona erdi.

Erken genel seçimlere 15 parti ve 8 koalisyon katılıdı Milletvekili seçimlerinde aralarında Türkiye'nin de bulunduğu yurt dışında yaşayan 18 yaşını bitiren Bulgar vatandaşları da oy kullandı. 

Bulgaristan Parlamentosundaki 240 sandalye ülkede oluşturulmuş 31 seçim bölgesine nüfusa göre dağıtılmış.

Nisan ayında yapılan seçimlerde yurt dışında bulunan Bulgaristan vatandaşları arasındaki katılım oranı yüzde 50.61 olmuştu. Bugün yapılan seçimlerde ise Nisan ayında 456 olan yurt dışındaki sandık sayısı 784'e yükseltilmiş durumda.

Bugünkü erken seçimler, Bulgaristan'ın komünist rejimin sonrası demokratikleşme faaliyetlerinin başladığı 1989 yılından bu yana yapılan 12. genel seçim olacak. 4 Nisan 2021'de yapılan seçimler sonrası oluşan 45. Halk Meclisindeki partiler hükümet kuramamış ve erken seçim kararı alınmıştı.

Bu arada, Bulgaristan'da seçmen sayısı 300'ün üzerinde oluşturulan seçim sandıklarında ilk defa makineli oylama zorunluğu getirildi. Ülkede, 9 bin 402 sandıkta, yurt dışında ise 273 sandıkta makineli oylama yapılacak.

4 Nisan'da yapılan olağan genel seçimlerde 425'ten kişinin oy kullandığı sandıklara ikişer makine konuldu. Bulgaristan'da bin 115 sandığa, diğer ülkelerde ise 148 sandığa ikişer makine konuldu.

Bulgaristan'de 6 parti parlamentoda

Resmi olmayan sonuçlara göre, Bulgaristan'ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) az farkla önde tamamladı. 6 parti meclise girerken, Türklerin desteklediği HÖH/DSP yüzde 11,7 oyla 32 milletvekili kazanıp, 5. parti oldu. Seçimlerinde katılım oranı yüzde 37.6'da kaldı.

Oy dağılımı şöyle oldu:

''GERB ve SDS: yüzde 22.1 oyla 59 sandalye, Böyle Bir Halk Var (İTN) yüzde 21.5 oy oranıyla 58 sandalye, Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) yüzde 15.1 oy oranıyla 41 sandalye, Demokratik Bulgaristan yüzde 13.7 oy oranıyla 37 sandalye, Hak ve Özgürlükler Hareketi DPS yüzde 11.8 oy oranıyla 32 sandalye ve Ayağa Kalk! Magandalar Dışarı! Koalisyonu yüzde 4.9 oy oranıyla veya 13 sandalye sahibi oldu.''

Seçimlerle ilgili istatistikleri açıklayan ajans firmalarında ufak oranda değişiklikler bulunuyor. Ancak sıralamayı etkileyecek boyutta bir uyumsuzluk bulunmuyor.

Bu arada seçmenlerin yüzde 1.6'sı ''Kimseyi desteklemiyorum'' tercihini kullandı. Seçimlerde 6 milyon 711 bin 48 kayıtlı seçmenin oy kullanma hakki bulunuyordu. 15 siyasi parti ile 8 koalisyon 240 sandalyeli meclise girmek için seçmenlere 5 bin 81 aday gösterdi. Bulgaristan tarihinde ilk defa 300'den fazla seçmenin olduğu seçim sandıklarında makineli oy kullanıldı.

----|------

Moldova’da erken genel seçim

Moldova’da yeni devlet başkanı Maia Sandu’nun eski meclisi feshetmesinden sonra yapılan erken genel seçimlerde oy verme işlemi başladı. TSİ ile 07:00’da açılan sandıklar 18:00’da kapatılacak.

Moldova’yı Avrupa Birliği’ne sokmak isteyen Sandu, yolsuzlukla mücadele vaadiyle girdiği geçen kasım ayında yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde Rusya’nın desteklediği İgor Dodon’u yenerek devlet başkanı seçilmişti.

Dodon’a bağlı milletvekillerinin reformlarını uygulamasını engellemeleri üzerine eski Dünya Bankası ekonomistlerinden Sandu Nisan ayında meclisi feshetti ve 11 Temmuz’da erken seçim çağrısında bulundu.

Sandu seçimlerin balamasından önce yaptığı açıklamada “bu Pazar başladığımız şeyi bitirip ikinci adımı atacağız. Bu samimi ve sorumlu bir liderlik seçmek için her birimize verilen bir fırsattır. Ülkeyi klanlardan, yolsuzluk içindeki yöneticilerden ve manipülatörlerden kurtarma zamanı geldi” dedi.

Moldova’nın eski BM Büyükelçisi ve siyasi yorumcu Alexei Tulbure, kısa süre başbakanlık da yapan Sandu’nun birçok Moldovalı için ‘değişimin sembolü” haline geldiğini belirterek, Moldovalıların yolsuzluğa batmış yöneticilerden bıktığını söyledi. 

Meclis seçilerinde 22 parti ve iki seçim ittifakı katılıyor. 101 milletvekilinin 4 yıllığına seçileceği meclis seçimlerinde adaylarının milletvekili olabilmesi için partilerin yüzde 5, seçim ittifaklarının yüzde 7 oy barajını geçmesi gerekiyor.

Sandu’yu destekleyen merkez sağ Eylem ve Dayanışma Partisi (PAS), önde görünüyor.

Son yapılan kamuoyu yoklamalarında PAS yüzde 35-37 destek alırken, rakibi Dodon ve eski Devlet Başkanı Vladimir Voronin’in liderliğindeki sosyalist ve komünistlerin ittifakı yüzde 21-27 arasında destek alıyordu.

2,6 milyonluk Moldova’nın seçmenlerinin üçte biri ise yurt dışında yaşıyor ve çoğunluğu PAS’i destekliyor. Yurt dışında yaşayan Moldovalı seçmenlerin PAS’a ek yüzde 10-15 oy getirebileceği belirtiliyor.

Uzmanlar seçim sonuçlarının Moldova’nın etki alanı içinde kalmasını isteyen Rusya için bir darbe olacağını ileri sürüyor. Kiev’de yaşayan siyasi yorumcu Sergiy Gerasymchuk “çoğunluk Avrupa yanlısı olacak ve Rusya’nın etkisi azalacak” dedi.

Etiyopya'da Ahmed’in Refah Partisi kazandı

Etiyopya’da yapılan milletvekili genel seçimlerinde Başbakan Abiy Ahmed’in Refah Partisi büyük bir çoğunluk kazandı.

Etiyopya’da yapılan milletvekili genel seçimlerinde Başbakan Abiy Ahmed’in Refah Partisi büyük bir çoğunluk kazandı.

Abiy Twitter’dan yaptığı açıklamada, 21 Haziran’da yapılan seçimleri tarihsel olarak kapsayıcı bir seçim olarak kutladı ve “partimiz ayrıca halkın iradesi ile ülkemizi yönetmek için seçildiği için de mutludur” dedi.

Ulusal Seçim Merkez i tarafından açıklanan resmi sonuçlara göre, Refah Partisi meclisteki 436 sandalyeden 410’unu alarak büyük bir çoğunluk kazandı.

Ancak Tigray bölgesinin tamamının seçime katılmaması, etkin şiddet ve lojistik sorunları seçimlere gölge düşürdü. Etiyopya’nın 10 bölgesinden 3’ünde seçim yapılmadı. 

2018’de yıllar süren hükümet karşıtı gösterilerden sonra Başbakanlığa getirilen Ahmed, seçim sonuçları ile 5 yıllık ikinci dönemini garantilemiş oldu. Seçim Merkezi 10 seçim bölgesinde ikinci tur seçim yapılacağını belirtti.