Taliban, başkent Kabil'i Batı destekli hükümetten almasından dört gün sonra, ülkenin bağımsızlık gününde ''Afganistan İslam Emirliği''nin kurulduğunu duyurdu. (Foto: Depo Photos)

Taliban, ''Afganistan İslam Emirliği''nin kurulduğunu ilan etti

Taliban, Afganistan başkenti Kabil'i Batı destekli hükümetten ele geçirmesinden 4 gün sonra ve ülkenin bağımsızlık gününde ''Afganistan İslam Emirliği''nin kurulduğunu duyurdu.

Taliban'ın resmi sözcüsü Zabiullah Mücahid, bugün Twitter'dan yaptığı bir paylaşımda, Afganistan İslam Emirliği adında yeni bir devlet kurulduğunu duyurdu. Ayrıca, emirlik bayrağının arması ile birleştiğini gösteren bir görüntü paylaştı.

Bildiri, ülkenin başkenti Kabil'in İslamcı militan grubun eline geçmesinden bir haftadan kısa bir süre sonra geldi. Mücahid, ayrıca Afganistan İslam Emirliği'nin kuruluşunun İngiltere'nin ülke üzerindeki kontrolünü bırakmasından 102 yıl sonra geldiğini belirtti.  

''Taliban, Afgan hükümetinin tabutuna son çiviyi çaktı''

Amerikan finans ve iş haberleri sitesi Business Insider, Taliban'ın ''Afganistan İslam Emirliği" ilan ederek ABD destekli Afgan hükümetinin tabutuna son çivi çaktığını ifade etti.

İslamcı örgüt uzun süredir resmi yazışmalarda kendisinden söz etmek için bu ismi kullanıyordu. Örgüt, ABD liderliğindeki güçler tarafından iktidardan alınmadan önce 1996-2001 yılları arasında ülkeyi yönetirken ülkenin bu adını kullandı. Pakistan, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkmenistan da dahil olmak üzere o dönemde sadece birkaç ülke bu rejimi tanıdı.

Afganistan'da 19 Ağustos, sömürge süper gücünden bağımsızlığının anısına ulusal bir bayram olarak kutlanıyor.  Afgan Bağımsızlık Günü, 8 Ağustos 1919 tarihinde imzalanan Britanya'dan bağımsızlık anlaşması olan ünlü Ravalpindi Antlaşması'nın ardından, 19 Ağustos 1919 tarihinde Emanullah Han tarafından Afganistan'ın bağımsızlığının ilan edilmesini anma günüdür. Gün, 1992'ye kadar kutlandı. Sivil savaşlar ve tedirginlik kutlamaları engelledi. Taliban, 1996'da Kabil'i ele geçirince bayram tekrar kutlanmaya başladı. 

Taliban'ın resmi sözcüsü Zabiullah Mücahid, bugün Twitter'dan yaptığı bir paylaşımda, Afganistan İslam Emirliği adında yeni bir devlet kurulduğunu duyurdu. Ayrıca, emirlik bayrağının arması ile birleştiğini gösteren bir görüntü paylaştı.

Bağımsızlık gününde bildiri

Mücahid, Afgan Bağımsızlık Günü münasebetiyle bir bildiri yayınladığını kaydetti.

Bildiride, ''Afganlar, ülkelerinin bugün Amerikan işgalinden bağımsızlığının eşiğinde olduğu için çok gururludur. Bu, tüm Afganların minnettar olması gereken ilahi bir nimettir. Ülkemizdeki hem İslami sistemin çıkarları için hem de ulusun yeniden inşası ve refahı için birlik ve samimiyet içinde çalışmalıyız'' denildi.