Suriye Devlet Başkanı Esad ve Rusya Devlet Başkanı Putin, önceden bildirilmeden Moskova'da bir araya geldi. (Foto: Rusya Devlet Başkanlığı)

KONULAR

Putin ve Esad Moskova'da biraraya geldi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Suriye Devlet Başkanı  Beşar Esad, orduları arasındaki işbirliği ve Suriye'de isyancıların elindeki bölgelerin kontrolünü ele geçirmek için operasyonların nasıl sürdürüleceği konusunda Moskova'da biraraya geldi.  

Önceden duyurulmayan iki lider arasındaki görüşme, geçen yıl Ocak ayında Suriye'nin başkentinde yaptıkları zirveden bu yana ilk kez gerçekleşti.  

Suriye devlet televizyonu görüşmeyi uzun bir görüşme olarak nitelendirdi ancak ne zaman gerçekleştiğini belirtmedi. Görüşmeye daha sonra Suriye Dışişleri Bakanı ve Rusya Savunma Bakanı'nın karşılıklı ilişkileri ve terörle mücadeleyi görüşmek üzere katıldığı belirtildi.  

Putin ve Esad'ın savaşın parçaladığı ülkedeki siyasi süreci de görüştükleri kaydedildi.  

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre ise Putin, devlet başkanlığı seçimlerini kazandığı için Esad'ı  tebrik etti.

Esad'ın on yıllık savaşın ardından ülke üzerindeki yeni kontrolünü öven Putin, ''"Teröristler çok ciddi bir hasar aldı ve sizin liderliğinizdeki Suriye hükümeti, bölgelerin yüzde 90'ını kontrol ediyor'' dedi.

Putin, "Bence asıl sorun, yabancı silahlı kuvvetlerin ülkenin belirli bölgelerinde BM kararı veya sizin onayınız olmadan bulunması ve uluslararası hukuka açıkça aykırı olması" dedi.

Esad da Suriye'ye yardım gönderdiği için ve "terörizmin yayılmasını" durdurma çabalarından dolayı Putin'e teşekkür etti.  Esad, ''Rus ve Suriye ordusu, militanlar tarafından ele geçirilen işgal altındaki toprakların kurtarılması ve terörün yok edilmesinde önemli sonuçlar elde etmenin yanı sıra evlerini terk etmek zorunda kalan mültecilerin geri dönüşlerini de kolaylaştırdı'' dedi.

Rusya, Eylül 2015'te Suriye'nin 10 yıllık çatışmasına katılarak, güçler dengesini şu anda ülkenin çoğunu kontrol eden Esad'ın lehine çevirdi. Yüzlerce Rus askeri Suriye genelinde konuşlandırıldı ve ayrıca Rusya Suriye'nin Akdeniz kıyısında bir askeri hava üssüne sahip.