Türkiye Cumhuriyet'in kuruluşunun 100. yılında ilk adımları atılan Girişim'23 etkinliği başkentin girişimcilik ruhu ile kök salıyor. 

Girişim'23: 100. yılda atılan tohumlar kök salıyor

Türkiye Cumhuriyet'in kuruluşunun 100. yılında ilk adımları atılan Girişim'23 etkinliği başkentin girişimcilik ruhu ile kök salıyor. 

Türkiye’nin en büyük girişim olgusunun 1923 yılında kurulan Cumhuriyet olduğu düşüncesiyle geçen yıl yapılan ilk çalışmada Girişim’23 adının markalaştırılmasına ve aynı adla sürdürülmesine karar verildi.  

Girişim'23 ilk kez geçen yıl Mayıs ayında, girişimcilik ve teknoloji ekosisteminin dinamiklerini bir araya getirme hedefiyle kapılarını açtı. Etkinliğin organizasyon komitesi başkanı Nezih Kuleyin, hareket noktalarını şöyle özetliyordu:

"Türkiye’nin bugün büyük oranda umudunu, gençliğin ve yenilikçi düşünce sahiplerinin yaratıcı ve yenilikçi fikirlerini üretime aktarmasının yaratacağı katma değere bağlı olduğunu düşünen, her biri kendi alanında hem sektörel deneyimleri hem de toplum ve organizasyon gücü yüksek sivil toplum liderlerinin bir araya gelmesi ile Girişim’23 fikri oluştu. 

Girişimcilik ve teknoloji ekosistemindeki en son yenilikleri, gelişmeleri ve yeni girişimleri keşfedebileceğiniz, ilham verici konuşmacıları dinleyebileceğiniz, Türkiye'nin en geniş katılımlı girişimcilik ve teknoloji etkinliği olması ve etkileşimin en üst seviyede olması hedefi ile yola çıktık."

Yapılan çalışmaların gerisinde "iddialı ve büyük hedefler" vardı. 100. yılı kutlanan Cumhuriyet'in başkentinde "bu etkinliği geleneksel hale getirerek, her yıl girişimcilik ekosisteminin vazgeçilmezi olma hedefi" ortaya konuldu. 

Değişik sektörden temsilcilerin de verdiği destekle ilk etkinlikte başarı yakalandı. Girişim'23, Türkiye’nin en büyük girişimcilik projesi Cumhuriyet'in kurulduğu Ankara'da ikinci etkinliğe hazırlanıyor ve artık her yıl düzenli olarak yapılacak. 

Girişimciliğin birçok bileşeni

Girişim’23 etkinliği yine Mayıs ayının ilk haftasında girişimcilik ruhunun tüm yönlerini bir araya getirmeye hazırlanıyor. Etkinlik, bu kez 7-8 Mayıs 2024 tarihlerinde The Ankara Otel ATG-AVM’de geniş bir alanda düzenlenecek.

Geçen yıl olduğu gibi, girişimcilik ve teknoloji ekosistemindeki en son yenilikler konuşulacak, gelişmeler ve yeni girişimler keşfedilebilecek, ilham verici konuşmacılar görüşlerini dile getirecekler. girişimciler kendilerini anlatacaklar. 

Girişimciliğin birçok dikeyine dokunacak olan Girişim’23, kadın girişimciliği, engelsiz girişim, afet teknolojileri girişimciliği, oyun, metaverse, NFT, AR/VR, blockchain, IoT, yapay zekâ, dijitalleşme, yeşil dönüşüm, siber güvenlik, akıllı şehirler gibi temalarda girişimcileri ve bu alanlardaki diğer paydaşları ağırlamaya hazırlanıyor. Hem savunma hem de sivil sanayi alanında kullanılabilen tamamlayıcı teknolojiler konsepti de temalar arasına alındı. 

Girişim, yatırım, fon yaratma, iş ortaklığı, işbirliği geliştirme, yeni iş fikri geliştirme, insan kaynakları, kümelenme, finansman sağlama alanlarında ulusal ve uluslararası düzeydeki aktörlerin bir araya geldiği B2B, konferans ve paneller, eğitim, tanıtım stantları, sanat aktiviteleri ve sosyal etkinlikler gibi girişimcilik ekosisteminin "olmazsa olmazları" bir arada olacak. 

Girişimcilik ekosisteminin tüm oyuncuları yerlerini almaya devam ediyorlar.  Katılımcı kurum ve kuruluşlar ile gelişmeler girisim23.com ve sosyal medya hesaplarından duyuruluyor.