Kıbrıs Rum kesiminde, bir İngilizce kitabında, Atatürk'ün olduğu sayfanın yırtılması için Eğitim Bakanlığı'ndan talimat gönderildiği iddiası tepki çekti. (Foto: Fotoğraflarla Atatürk)

Kıbrıs Rum kesiminde öğretmenlere ''Atatürk'lü sayfayı yırtın'' talimatı

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde, Eğitim Bakanlığı'ndan öğretmenlere gönderilen acil bir e-postada, 11. sınıf öğrencilerine yönelik İngilizce çalışma kitabındaki Atatürk'ün olduğu sayfanın yırtılması talimatı verildiği öne sürüldü.  

Rum basınında çıkan habere göre ''Oxford Discover Futures 3'' çalışma kitabının 36. sayfasında, ''bir asır önce kurulan yeni Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye'nin en büyük kahramanı'' şeklinde  bir soruda yer aldığı belirtiliyor.  

Aynı sayfada ünlü Meksikalı ressam Frida Kahlo da bulunuyor.

Konunun, bir İngilizce öğretmeninin, talimatı Facebook'ta bir grupta yayınlamasıyla gündeme geldiği ve o zamandan beri sosyal medyada tepkilere yol açtığı kaydediliyor.

Bakanlıktan 6 Eylül'de atılan mesaja şaşıran öğretmenlerin e-postayla ilgili olarak eğitim bakanlığından yanıt beklediği kaydedildi.  

Haberde, OELMEK Öğretmenler Sendikası'ndan olayla ilgili şikayetler yapıldığı, olayı görüşmek üzere Eğitim Bakanlığı'nda bir toplantı planlandığı belirtildi.

Sendika Başkanı Kostas Hadjisavvas, Cyprus Mail'e verdiği demeçte, konunun çok endişe verici olduğunu ifade ederek, ''Bu sorunun nasıl ortaya çıktığını bulmaya çalışıyoruz. Eğitim Bakanı Prodromos Prodromou yurtdışında Atina'da olduğu için henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ortaöğretim müdürlüğü derhal cevap vermelidir'' dedi.

Hadjisavvas, olayla ilgili bilgilerin kafa karıştırıcı olduğunu kaydederek, ''Raporlara göre bazı öğretmenler e-posta aldı, bazıları telefon aldı ve bazılarına sözlü talimat verildi. Bizi ilgilendiren sadece mesajı kimin gönderdiği değil, gönderilmesi talimatını kimin verdiğidir'' dedi.

Hadjisavvas, ayrıca o sayfadaki sorunun ne olduğunu bilmediğini ama muhtemelen Atatürk nedeniyle olduğunu tahmin ettiğini söyledi.

Bir İngilizce öğretmeni sosyal medya hesabı üzerinden olayı kabul edilemez olarak nitelendirerek, şu yorumda bulundu:  

''Atatürk'ü basitçe Türkiye'nin en önemli kahramanı (bu arada, belirli bir liderin Türkler için önemini hepimiz biliyoruz)olarak sunan metnin, öğrencilerimizle diğer kaynakları ve eleştirel düşünceyi kullanarak kendi sonuçlarını çıkardıkları interaktif tartışmanın başlangıç noktası olmalıdır.''

Kitabı müfredattan çıkardılar

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde (GKRY),  çağdaş Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e övgüde bulunulması nedeniyle bir ders kitabının müfredattan çıkarılması talimatı verildi.

Daha önce Eğitim Bakanlığı'nın ortaokul öğretmenlerine bir e-postada "36. sayfayı öğrencilere vermeden önce yırtın" talimatını vermesi sosyal medyaya sızdırılmıştı.

Atatürk'ten "Türkiye'nin en büyük kahramanı" olarak bahseden sayfaya yönelik talimatın kamuoyunda eleştirileri üzerine Bakanlık, İngilizce ders kitabını tamamen geri çekme kararı aldı.

Bakanlık yaptığı açıklamada, ''Atatürk'ün övülmesi gereken bir lider olmadığı'' gerekçesiyle kararını savundu ve "Bu nedenle, kişiliğini ve 'liderliğini' tanıtan hatta öven ders kitaplarını kabul etmek mümkün değildir. Atatürk'ün adı, ülkemiz ve ABD, Fransa ve diğerleri tarafından kesin olarak kınanan Ermeni soykırımı gibi insanlığa karşı işlenen suçlarla doğrudan bağlantılıdır'' denildi.  

Bakanlık, modern eğitimin "insan haklarına saygıya dayandığını ve bu tür tarihi suçları süslemeye yönelik girişimlerden taviz vermediğini" savundu.

Türkiye'den kınama

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) tarafından, okullarda okutulan bir ders kitabından, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anlatıldığı sayfanın yırtılması yönünde verilen talimat, Rum Yönetiminin ülkemize ve KKTC’ye karşı çarpık zihniyetinin ulaştığı radikal düzeyi ortaya koymaktadır” denildi.

“GKRY’nin bu çağdışı, düşmanca ve kabul edilmez tutumunu şiddetle kınıyoruz” ifadesini yer verilen açıklamada, , “Kıbrıs meselesini yıllardır çözümsüzlüğe mahkum eden GKRY’nin bu son eyleminin, Ada’da Kıbrıs Türkleriyle sadece iktidarı ve refahı paylaşmaya değil, birlikte yaşamaya dahi tahammüllerinin olmadığını gösterdiği” kaydedildi.

GKRY'nin kararına çeşitli kesimlerden de tepki geldi.