Putin, Ukrayna ile çatışma istemediklerini belirterek, Rusya'nın gelecekteki eylemlerinin güvenlik garantilerine bağlı olduğunu söyledi. (Foto: Kremlin)

KONULAR

Ukrayna ile çatışma istemediklerini belirten Putin, Rusya'nın gelecekteki eylemlerinin güvenlik garantilerine bağlı olduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın Ukrayna ile çatışma istemediğini ancak Batılı güçlerin Moskova'ya "koşulsuz güvenlik" garantileri vermesi gerektiğini belirtti.  

Yıllık basın toplantısında konuşan Putin, Ukrayna'yı işgal edip etmeyeceğinin sorulması üzerine şunları kaydetti:  

''Eylemlerimiz müzakerelere değil, Rusya'nın bugün ve gelecekte koşulsuz güvenliğine bağlı olacak. NATO'nun doğuya genişlemesinin kabul edilemez olduğunu kesinlikle açıkça belirttik. Bunda net olmayan ne var? ABD'nin yanına füze yerleştiren biz değiliz. Tam tersi, ABD füzelerini sınırlarımızın yanına getirdi. Birini tehdit eden biz değiliz, ABD ya da İngiltere sınırına gelen biz değiliz, onlar bize geldi. Şimdi de 'Ukrayna'yı da alacağız' diyorlar."  

''Güvenlik beklentilerimizi sadece bugün ve gelecek hafta için değil, yakın gelecek için de sağlamayı düşünmeliyiz''diyen Rusya lideri, Ukrayna sınırı boyunca 100 bin asker konuşlandırmasını savunma amaçlı olarak çerçeveledi ve NATO üyelerini -özellikle ABD'yi- çatışmayı kışkırtmakla suçladı.

Öte yandan, Putin, ''genel olarak olumlu bir tepki gördüklerini'' ifade ederek, ''Amerikalı ortaklarımız, Cenevre'de gelecek yılın başlarında görüşmelere başlamaya hazır olduklarını söylüyorlar. Her iki taraf da temsilcilerini belirledi ve işlerin aynı yolda devam edeceğini umuyorum'' dedi.

Vladimir Putin, Batı'yı, Rusya'nın NATO'nun Ukrayna'ya genişlemesini ve askeri ittifakın silahlarını orada konuşlandırmasını engelleyen güvenlik garantileri talebini karşılamak için hızlı hareket etmeye çağırdı.

Aşı konusuna da değinen Putin, aşıların karşılıklı olarak tanınması ve bu aşıların mümkün olduğu kadar hızlı ve çok miktarda tüm dünyaya yayılması ihtiyacından bahsetti ve ''Aksi takdirde küresel olarak bu sorunla baş edemeyiz, insanlık her zaman bununla yaşayacak'' diye konuştu. 

 ''Türk tipi krizi önlediği'' için övgü

Putin, Rusya Merkez Bankası'nın enflasyonla mücadele konusundaki şahin politikalarını onayladı ve faiz oranlarını yükseltmediği takdirde ülkenin Türkiye'ninki gibi bir ekonomik krizle karşı karşıya kalabileceğini söyledi.  

Putin, yıllık yıl sonu basın toplantısında, ''Reel sektörün faiz artışlarından memnun olmadığını biliyorum.  Ama yapılmasaydı, aynı sorunla Türkiye gibi olabilirdik'' dedi.  

Putin, Merkez Bankası'nın çalışmalarına karışmadığını, ancak politikalarını olumlu değerlendirdiğini belirtti.  

Ayrıca, Rusya'yı ABD ile karşılaştıran Putin, ''Dünyanın lider ekonomisi ABD'yi alırsak, yüzde 2'lik bir hedefle yüzde 6,1-6,2'lik bir enflasyona sahipler. Ayrıca ,yüzde 8 gibi büyük bir oranımız var ve hedefimiz yüzde 4'tü, bu yüzden hedefi ikiye katladık, onlar da üçe katladılar'' diye konuştu.

Rusya Merkez Bankası, geçen haftaki yılın son toplantısında gösterge faiz oranını 100 baz puan artırdı ve toplam artışı 2021'de 425 baz puana getirdi ve şu anda yüksek seyreden enflasyonu dizginlemek için daha fazla zam yapılması gerekebileceği uyarısında bulundu.  

Bankanın temel faiz oranı şu anda tüketici enflasyonunun 7 puan altında (yüzde 14) ve bu hamleler yatırımcıların düzenleyiciye olan güvenini sarstı.