Sağlık Bakan Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından Ankara Şehir Hastanesine giderek hatırlatma dozu olarak TURKOVAC aşısı yaptırdı. (Foto: Sağlık Bakanlığı)

Sağlık Bakanı Koca, hatırlatma dozu olarak yerli aşı Turkovac yaptırdı. 

 Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısının ardından Ankara Şehir Hastanesine giden Bakan Koca, hatırlatma dozu olarak Turkovac aşısı yaptırdı.

Bakan Koca, ''Yerli aşıyı yaptıran ilk kişi'' olduğunun hatırlatılması üzerine, ''Özellikle bugün önemli bir gün. Yerli aşımız Turkovac'ı salgın sebebiyle hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımıza adıyoruz. Hepsine Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum'' dedi.

 Türkiye'nin güçlü bir aşı geçmişi olduğunu ve Turkovac'ın, son 50 yıldan sonra hücreden başlayarak üretim safhasına kadar gelen ilk yerli aşı olduğunu vurgulayan Koca, ''En son 24 yıl önce verem aşısı üretilmişti. Ben özellikle 50 yıl aradan sonra yüzde yüz yerli, Türk bilim insanlarımız tarafından geliştirilen bu aşının tarihi önemde olduğunu ifade etmek istiyorum. Bunu bekleyen birçok vatandaşımızın olduğunu biliyorum. Vatandaşlarımızı aşı olmaya özellikle hatırlatma dozlarını da Turkovac'la yaptırmalarını ısrarla tavsiye ediyorum. Hıfzıssıhhanın, yeniden dirilmesinin ilk adımı Turkovac.  Bu başarı milletimizin başarısı'' diye konuştu.

Sağlık Bakanı Koca, bir soru üzerine de, vatandaşların yarından itibaren Turkovac aşısını şehir hastanelerinde yaptırabileceklerini söyledi.

''Günlük vaka sayılarında artış belirginleşti''

Sağlık Bakanı Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, salgının seyri, Omikron  varyantının etkisi, aşılama programı ve Turkovac aşısının kullanıma alınması gündemiyle toplandıklarını söyledi.

Açıklamasında, toplantıda değerlendirilen konuları maddeler halinde özetleyen Bakan Koca, '' Son haftada günlük vaka sayılarında artış belirginleşmiştir. Vaka sayılarındaki artışın temel sebebi, kapalı ortamlarda geçiren sürenin artması ve Omikron varyantının hızla bulaşıyor olmasıdır. Vaka sayılarındaki artış hastaneye yatışlara yansımamıştır. Benzer şekilde son dönemde hastalığa yakalananlarda zatürre oranında bir artış görülmemiştir. Bu konu yakından takip edilmektedir'' dedi.

''Tedbirlerde değişikliğe sebep olmamaktadır'' 

Açıklamasında ''Omikron varyantının hızlı bulaşıyor olması tedbirlerde değişikliğe sebep olmamaktadır'' diyen Bakan Koca, daha hızlı bulaşan bu yeni varyanta karşı kişisel tedbirlerin öneminin son derece arttığını vurguladı.

Koca, şunları ifade etti:

''Maske kullanımı hastalığın kişiye bulaşmasını değil, hasta kişinin hastalığı başkasına bulaştırmasını engellemeye yaramaktadır. Maske kullanmak karşımızdaki kişiyi korumak için büyük bir sorumluluktur. Kapalı ortamlarda geçirilen süreyi mümkün olan en kısa süre olarak tutmalı, kesinlikle maske kullanımından taviz verilmemelidir. Aşılama programımız sayesinde toplumumuzda önemli ölçüde aşılanma sağlanmıştır. Yeni durum için aşıların hatırlatma dozunun önemi son derece artmıştır. Tüm vatandaşlarımızı vakit geçirmeden hatırlatma dozlarını olmaya ısrarla davet ediyoruz. Yerli aşımız Turkovac yarından itibaren şehir hastanelerimizden başlayarak uygulanacaktır. Hatırlatma dozunu yerli aşımızla yaptırmak mümkün. Önceki aşılarınızın türü ne olursa olsun hatırlatma dozunuzu Turkovac'la olabilirsiniz.''