Avusturya Başbakanı Kurz, kendisine ve partisine yönelik yolsuzluk soruşturmaları nedeniyle istifa etti. Çek Başbakan Babis, seçimi kıl payı kaybetti. (Foto: Depo Photos)

Avusturya Başbakanı Kurz istifa etti

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, kendisine ve muhafazakar partisine yönelik çok sayıda yolsuzluk soruşturması nedeniyle istifa ettiğini duyurdu.

Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg, yenisi seçilene kadar Şansölye vekilliği görevini üstlenecek.

Avusturya savcıları Çarşamba günü Şansölye Sebastian Kurz'un ve en yakın yardımcılarından birkaçının ofislerine ve Kurz'un Halk Partisi'nin (OVP) ofislerine baskın düzenlemişti.

Baskınların, Kurz ve partisinin bir gazete sahibine Kurz lehine anket sonuçlarını yayınlaması için para ödediği iddialarına ilişkin yürütülen soruşturmanın bir parçası olduğu bildiriliyor.

Çarşamba günü Maliye Bakanlığı'na da baskın düzenlenmişti.

Çekya: İktidar partisi kıl payı kaybetti

Çek Cumhuriyeti'nde yapılan parlamento seçiminde Başbakan Andrej Babis'in ANO partisi, sürpriz bir yenilgiye uğrayarak seçimi kıl payı kaybetti. Bu popülist milyarder Babis'in iktidardaki saltanatının sonu anlamına gelebilecek sürpriz bir gelişme oldu.

Çek İstatistik Ofisi verilerine göre, oyların yüzde 99'u sayıldığında, üç partili, merkez sağ SPOLU (Birlikte), iktidardaki ANO (Evet) partisinin önüne geçti. SPOLU, oyların yüzde 27,7'sini aldı, ANO ise oyların yüzde 27,2'sini kazandı.  

Diğer bir Babi karşıtı ittifak olan Çek Korsan Partisi ve Stan partileri ise oyların yüzde 15,5'ini aldı. Birlikte, ülke parlamentosundaki 200 sandalyeden 108'lik küçük bir çoğunluğa liderlik edebilir. Her iki koalisyon grubu da Babis ile çalışmayacaklarını söyledi.

77 yaşındaki Cumhurbaşkanı Milos Zeman seçimden önce en büyük bireysel siyasi partiye bir hükümet kurma şansı vereceğini açıklamıştı. Ancak muhalefet koalisyonları sözlerini tutarsa, liderin ve ANO partisinin iktidarda kalması matematiksel olarak imkansız olacak.

Ön sonuçların ardından Çek muhalefet partileri Babis'e karşı seçim zaferi ilan etti. Merkez sağ koalisyon, Başbakan'ı devirmek için yeterli oya sahip olduklarını iddia etti.

Korsan Partisi lideri Ivan Bartos, SPOLU ile hükümet kurma müzakerelerinin başlayacağını söyledi.