Josep Borrell: '"Daha yapıcı bir tutum benimsememiz  ve bunu sürdürdüğümüzden emin olmak için Türkiye ile aktif bir şekilde devam etmeliyiz'' (Foto: Depo Photos)

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell,  ''Türkiye ile aktif bir şekilde çalışmaya devam edilmesi gerektiğini'' söyledi.

Borrell, Twitter hesabından, uluslararası gelişmelerin hızının geçen hafta çok yüksek; ABD, Çin, Rusya ve Türkiye gibi dünyanın kilit stratejik aktörlerinin oyunda olduğu paylaşımında bulundu. Josep Borrell, Rubik oyun küpünün parçaları olarak adlandırdığı bu stratejik  konuları bloğunda değerlendirdiğini kaydetti.

''Yüksek diplomatik gerilimli hafta'' başlıklı blog yazısında, Borrell, "Daha yapıcı bir tutum benimsememiz  ve bunu sürdürdüğümüzden emin olmak için Türkiye ile aktif bir şekilde devam etmeliyiz" ifadesini kullandı.

"AB ile Türkiye arasında yeni bir dönem mi" soru başlığı altında yazısını sürdüren Borrell, haberlerin, daha önce birçok gerginliğin olduğu AB-Türkiye ilişkileri olarak adlandırılan diğer cephede bir şekilde daha iyi olduğunu ifade etti. Borrell, AB bakanlarıyla, kullanılan genel retoriğe ve Doğu Akdeniz'deki duruma bakılınca bir iyileşme olduğunu kabul ettiklerini, ancak  HDP'nin kapatılmak istenmesi  ve İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılması olmak üzere alınan kararların çok endişe verici olduğunu belirtti. Borrell, bu meseleleri ve Kıbrıs'ın ele alındığı Dış İlişkiler Konseyi toplantısından sonra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile uzun bir konuşma yaptığını de belirtti. 

''Tüm kanallarda aktif çalışacağım''

Borrell, yazısında şu değerlendirmelere yer verdi: 

"Daha yapıcı bir tutum benimsememiz ve sürdürmemiz için Türkiye ile aktif bir şekilde ilişki kurmaya devam etmemiz gerektiğine ikna oldum. Avrupa Konseyi'nde liderler, Komisyon'la birlikte Yüksek Temsilci olarak sonuçlarının doğru dayanağı olarak sunduğum raporu memnuniyetle karşıladılar ve Türkiye'nin son zamanlarda daha yapıcı tutumu göz önüne alındığında, gümrük birliğinin işleyişinden göçe... Artı,  diğer karşılıklı çıkar alanlarına kadar ortak çıkar alanlarına katılmayı hedeflememiz gerektiği konusunda anlaştılar.  Bunu, Türkiye'nin bir karşı karşıya gelme yoluna dönmesi durumunda aşamalı, orantılı, ancak aynı zamanda tersine çevrilebilir bir yaklaşımla yapıyoruz. Bu net temelde, şimdi Doğu Akdeniz Konferansı ve daha geniş bölgesel konular dahil olmak üzere ilgili tüm kanallarda aktif olarak çalışacağım."

Türkiye'nin daha yapıcı bir şekilde hareket etmesine ihtiyaç duyulan kilit durumlardan birinin de  Libya olduğunu belirten Borrell, Libya halkının, on yıllık çatışmalardan sonra, bir birlik hükümetinin kurulması ve devam eden siyasi geçişle yeni bir şansa kavuştuğunu kaydetti. 

Borrell, yeni ulusal birlik hükümetine başkanlık eden Başbakan Al Debaiba ile görüştüğü üzere bu fırsat penceresini kullanmak için herkesin elinden gelenin en iyisini yapması gerektiğini vurguladı. Türkiye'nin, askeri müdahale de dahil olmak üzere Libya'da önemli bir aktör olduğuna işaret eden Yüksek Temsilci, şimdi, ateşkesin izlenmesine yardımcı olmak için BM tarafından istenirse, AB olarak artı neler yapabileceklerine bakabileceklerini bildirdi.