CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu'nu ziyaret etti. (Foto: CHP)

Kılıçdaroğlu'dan TOBB'a ziyaret
 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu'nu ziyaret etti. 

Ziyarette, Kılıçdaroğlu'nun yanında CHP Meclis Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Genel Başkan Yardımcıları Faik Öztrak, Bülent Kuşoğlu, Ahmet Akın, Genel Sekreter Selin Sayek Böke ile Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak da yer aldı. 

Kılıçdaroğlu, ziyaret öncesinde yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti:

"Saray, enerjiye yüzde 48 zam yapıp yükü sanayiye yıktı. Buna sessiz kalmayacağım. Türkiye'nin işletmelerini korumak için birlikte ne yapabileceğimizi konuşmak üzere saat 17.00'de TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile görüşmeye gidiyorum.

Saray şunu çok iyi biliyor ki, sanayici enerjiye yapılan bu zamları halka yansıtmak zorunda. Sonra gelsin sanayicimize karalamalar... Açıkça söylüyorum ne işletmelerimizi ezdireceğiz ne de halkın zamlara boğulmasına izin vereceğiz." 

''Türkiye'yi hızla büyütebiliriz''

Kılıçdaroğlu, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nu ziyaretinin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Hiç kimse üretim yapan, alın teri döken, ihracat yapan, iç piyasaya mal üreten; ne sanayicisi, ne tüccarı, ne esnafı, hiç kimse kendini yalnız hissetmesin. Geliş amacımızın öznesi bu” dedi. 

“Bu ülkenin üretimle, alın teriyle büyüyeceğini ve kazanacağını biliyoruz” ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Eğer bunu yapabilirsek Türkiye’yi hızla büyütebiliriz. Onları korumak, onların haklarını savunmak, önlerindeki engelleri kaldırmak için CHP olarak elimizden gelen bütün çabayı göstereceğiz. Onların finansmana erişimi, dijitalleşme konusunda önlerine çıkacak engelleri ortadan kaldırmak da bizim görevimiz. Biz iktidar olduğumuzda ‘işletme dostu’ mevzuatı mutlaka hayata geçireceğiz. Onların önlerindeki bütün engelleri kaldıracağız. Ülkeyi fakirleştirip, ihracat yapacağım diye inatlaşma içine giren bir anlayışla karşı karşıyayız.”

“Zırvalıklar ve saçmalıklarla karşı karşıyayız”

"Ne kadar çok fakir olursa o kadar çok ihracat yapacağız ve buradan gelir elde edeceğiz" diye akla mantığa sığmayan bir abesle, bir düşünceyle karşı karşıya olunduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Bu düşünceyi asla doğru bulmuyoruz; Türkiye’nin fakirleşmesi, Türkiye'nin ciddi anlamda ekonomide ciddi kayıplar vermesi demektir. Bunu herkesin bilmesini isteriz” diye konuştu.

“Eğer Türkiye fakirleşirse iç piyasa talebinin de olmayacağını, daralacağını hepimiz biliyoruz” diyen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün Türkiye’nin yaşadığı dramlardan birisi de budur. İç piyasada, vatandaşa, emekliye vermiyorsunuz; işçiye, memura vermiyorsunuz; esnaf kazanamıyor... Peki insanlar nasıl alışveriş yapacaklar? İç piyasada da ciddi bir sorunumuz var.

Zırvalıklar ve saçmalıklarla karşı karşıyayız. Gerçekten de... ‘Ekonominin kitabı yazılmış. Şahane kitaplar yazılmış.’ Böyle bir anlayışı görmedim ve hiç tanık da olmadım.

Eğer biz iç piyasayı büyütmek istiyorsak, ihracat yapmak istiyorsak, Türkiye’nin uluslararası piyasalarda itibar kazanmasını, saygınlık kazanmasını istiyorsak, her alanda üretmek ve güçlü bir sosyal devleti inşa etmek zorundayız. Bu zırvalıklarla, saçmalıklarla, ‘Efendim ben ekonomiyi çok iyi biliyorum, bu işin kitabını yazdım.’ Kitabını yazdığının nasıl olduğu belli! Türk lirasının dolar karşısında nasıl eridiği de belli!”