Tahkim Kurulu, Tofaş-Beşiktaş ICRYPEX müsabakasıyla ilgili "kural hatası" kararı veridi.

Tahkim Kurulu, TOFAŞ-Beşiktaş maçında "kural hatası yapıldı" dedi

Tofaş-Beşiktaş  ICRYPEX müsabakasıyla ilgili "kural hatası" kararı verildi. Beşiktaş, karar sonrası Türkiye Basketbol Federasyonu'na karşı izlenecek hukuki süreci değerlendiriyor.

 

Beşiktaş kulübü tarafından, Tahkim Kurulu Başkanlığı'na yapılan 13 Mart 2021'de oynanan Tofaş-Beşiktaş  ICRYPEX müsabakasıyla ilgili "kural hatası"  itirazı sonuçlandırıldı. 

Tahkim Kurulu, oybirliği ile maçta kural hatası yapıldığı kararı aldı. Beşiktaş'ın başvurusunu değerlendiren Tahkim Kurulu'nun kararında şunlara yer verildi:

"13/3/2021 tarihinde oynanan Tofaş Spor Kulübü-Beşiktaş Jimnastik Kulübü Basketbol Süper Ligi müsabakasında, uyuşmazlığın esasının Beşiktaş takımı 6 forma numaralı oyuncusu Ercan Osmani'nin müsabakanın bitimine 03.40 saniye kala üçlük atma teşebbüsünün Anlık Tekrar Sisteminden (IRS) izlenip izlenemeyeceği olduğu; Basketbol Süper Ligi Yönetim Esasları Talimatının Anlık Tekrar Sistemi (IRS)" başlıklı 32 inci maddesi ile Basketbol Oyun Kurallarının 'F' bölümünde Anlık Tekrar Sistemine ilişkin düzenlemelerin bulunduğu, buna göre sınırlı sayıdaki pozisyon için sisteme başvurulabileceğinin düzenlendiği, kuralların birlikte değerlendirilmesinden ancak şut atışı yapan bir basketbolcu için saha dışı ihlal yapıp yapılmadığına ilişkin olarak sisteme başvuru yapılması gerektiği, başka bir deyişle sporcunun bu kapsama girebilmesi için şut atma pozisyonunu almış olmasının lüzumlu olduğu, görüntülerin izlenmesinden adı geçen sporcunun saha dışı ihlal yaptığı sırada şut atan sporcu pozisyonunda bulunmadığı, dolayısı ile buna ilişkin görüntünün izlenmesinde kuralın yanlış yorumlanmasına bağlı kural hatası yapıldığı sonuç ve kanaatine varılmıştır." 

Tahkim Kurulu oy birliği ile alınan kararla, Beşiktaş'ın başvurusuna karşı  "Türkiye Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulunun 18/3/2021 tarihli ve 698 sayılı kararı" iptal edildi.

Başvuruya rağmen play of f maçları oynatıldı

Beşiktaş JK Yönetim Kurulu'nun basketboldan sorumlu üyesi Umut Şenol, "Tahkim Kurulu kararı açıklanmadan maçların oynanmaması gerekiyordu. Eğer Tahkim Kurulu'ndan Beşiktaş lehine karar çıkarsa sıralama ve ev sahibi avantajı değişecekti. Sadece o değil gelirlerde de değişme olacaktı. Karar açıklanmadan maçların oynatılması doğru değildi. Ama play off'ta eşleştiğimiz rakibimiz 2 maçlık seri sonu eleyince tartışma bitmiş gibi göründü. Beşiktaş haklı olduğu davayı sonuna kadar takip etti. Şimdi yönetimde izleyeceğimiz hukuki süreçleri değerlendireceğiz. Basketbol federasyonuna "dava açma açma haklarımızın saklı kaldığını ihtar eden bir yazı yollamıştık. Hukukçularımızla görüşeceğiz" dedi.

Beşiktaş tedbir kararı istemişti 

Beşiktaş kulübü 4 Mayıs 2021 günü, 13 Mart 2021 tarihinde TBF Basketbol Süper Ligi’nde oynanan Tofaş-Beşiktaş  ICRYPEX müsabakasıyla ilgili yaptığı "kural hatası" başvurusunda hukuki sürecin tamamlanmadığı gerekçesiyle, 13 Mayıs'ta başlayacak olan TBF Play-Off müsabakalarının  durdurulması-ihtiyati tedbir kararı verilmesi için Tahkim Kurulu'na başvurmuştu. 

Beşiktaş'ın başvurusunda, "kural hatası yapıldığına dair başvuruya Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) tarafından ret cevabı verildiği, ardından Tahkim Kurulu sürecinin başlatıldığı" hatırlatıldı. Başvuruda Tahkim Kurulu'nun kararını henüz açıklamadığı belirtilip, "telafisi güç zararların önlenmesi  açısından 29 Mart 2021 tarihli başvuruya ilişkin duruşmanın bu tarihten önce yapılması ve  karar verilmesi, aksi halde Kurul kararı açıklanıncaya dek TBF Play-Off müsabakalarının başlatılmaması için ihtiyati tedbir kararı verilmesi gerekmektedir" denilmişti.

Beşiktaş kulübü, ayrıca Türkiye Basketbol Federasyonu'na bir yazı göndererek, ING Basketbol Süper Ligi 2020 - 2021 Sezonu Play-Off Çeyrek Final eşleşmeleri kapsamında 14 Mayıs 2021 tarihinde başlaması planlanan TOFAŞ-Beşiktaş ICRYPEX serisinin başlatılmamasını talep etti. Beşiktaş, "aleyhine doğacak sportif, mali ve hukuki zararlardan dolayı tazminat hakkımızı saklı tuttuğumuzu ihtar ederiz" uyarısında bulundu.

Sıralama ve avantaj değişecek

Beşiktaş tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu Başkanlığı'na yapılan başvuruda, verilecek kararın tamamlanan ligin sıralamasına etki edeceğine vurgu yapılmıştı. 

Başvuruda, "Söz konusu başvuru Sayın Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu tarafından 28 Mayıs 2021 tarihinde duruşmalı olarak görülecektir. Ancak başvurumuzun kabulü ile Federasyon  Yönetim Kurulu’nun 19 Mart 2021 tarih ve 2021/GS-0046 numaralı kararının iptali ve 13 Mart 2021 tarihinde oynanan müsabakanın galibinin Beşiktaş ICRYPEX olarak tesciline  karar verilmesi durumunda, takımların galibiyet sayıları ve puan durumu değişeceğinden söz konusu başvuru sonuçlanana kadar TBF Play-Off müsabakalarının başlatılmaması gerekmektedir" ifadeleri kullanılmıştı.. 

Yönetmelikte yer alan  tedbir kararı yetkisine atıf yapılan başvuruda, "Yönetmelik’in ilgili maddesi uyarınca, tarafımızca Sayın Kurul’a yapılan başvuru  sonuçlanmadan Play-Off müsabakalarının oynanması durumunda telafisi zor sonuçlar ortaya çıkacağından durumun ivediliği ve zorunlu nedenler de göz önünde bulundurularak, Federasyon  tarafından paylaşılan çeyrek final müsabaka programı hakkında ihtiyati tedbir kararı verilmesi  zorunluluğu hasıl olmuştur" denilmişti.

Beşiktaş kulübü, ayrıca Türkiye Basketbol Federasyonu'na bir yazı göndererek, ING Basketbol Süper Ligi 2020 - 2021 Sezonu Play-Off Çeyrek Final eşleşmeleri kapsamında 14 Mayıs 2021 tarihinde başlaması planlanan TOFAŞ-Beşiktaş ICRYPEX serisinin başlatılmamasını talep etti. Beşiktaş, aleyhine doğacak sportif, mali ve hukuki zararlardan dolayı tazminat hakkımızı saklı tuttuğumuzu ihtar ederiz" uyarısında bulunmuştu.

Olayın geçmişi

ING Basketbol Süper Ligi’nin 24. haftasında Tofaş Basketbol Takımı ile Beşiktaş Icrypex, Bursa’da karşı karşıya geldi. Mücadelenin bitimine 3,5 saniye kala hücum eden Beşiktaş Icrypex, Ercan Osmani’nin dış atış isabetiyle skoru 88-89’a getirdi. Sürenin de sona ermesiyle, konuk ekibin teknik heyet ve oyuncuları parkede büyük sevinç yaşarken; mücadelenin hakemleri son pozisyonu yeniden izleme kararı aldı. Görüntülerden Osmani’nin yan çizgiye bastığı belirlenirken, basket iptal edilerek, hücum hakkı TOFAŞ Basketbol Takımı’na geçti. Bitime 1 saniye kala faul hakkı kazanan TOFAŞ Basketbol Takımı’nda Semaj Christon’ın bir atışından yararlanmasının ardından zorlu randevu 89-86 Bursa ekibi lehine sonuçlandı.

Beşiktaş Icrypex, konu ile ilgili olarak kural hatası yapıldığı yönünde başvuruda bulundu. Açıklamada, “Karşılaşmanın baş hakemi, maç saatinin sıfırlanması anında basketbolcumuz Ercan Osmani’nin atmış olduğu üç sayılık basketi 'Anlık Tekrar Sistemi’nde izlemiş ve kuralların kendisine tanımadığı bir yetkiyi kullanarak Osmani’nin basketini geçersiz sayarak, açık bir kural hatasına sebebiyet vermiştir” ifadeleri kullanıldı. Müsabakanın sona ermesiyle takım kaptanı Mehmet Yağmur, hakem masasına giderek maç kağıdına kural hatası olduğunu gerekçe göstererek imza atarken, kural hatasıyla ilgili dilekçe de salonda görevli federasyon yetkililerine sunuldu.

Başvuruların ardından, Türkiye Basketbol Federasyonu  Yönetim Kurulu 19 Mart 2021 tarihinde toplanarak itirazı değerlendirdi. Federasyondan yapılan açıklamada, 2021/GS-0046 numaralı kararla, Beşiktaş'ın "kural hatası başvurusu"nun reddedildiği açıklandı. Beşiktaş bunun ardından Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu Başkanlığı'na 29 Mart 2021 tarihinde yaptığı başvuruyla karara itiraz etti. Tahkim Kurulu ise taraflara 28 Mayıs 2021 tarihinde duruşmalı oturum yapılacağını bildirmişti.