FETÖ/PYD, DEAŞ, PKK/KCK ve DHKP/C terör örgütü davaları kapsamında toplam 377 kişi ve kuruluşun Türkiye'deki malvarlıklarının dondurulması kararı alındı.  

FETÖ/PYD, DEAŞ, PKK/KCK ve DHKP/C terör örgütü davaları kapsamında toplam 377 kişi ve kuruluşun Türkiye'deki malvarlıklarının dondurulması kararı alındı.  

Hazine ve Maliye Bakanlığının mal varlıklarını dondurma kararı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Evan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı.  

Karar, 6415 sayılı Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun'un ilgili  hükümleri kapsamında alındı. Kanun ''düzenleme Karar Resmi Gazete'de yayımıyla birlikte 7 Nisan 2021 tarihinde itibaren geçerli olacak.  

Yasal düzenlemeye göre mal varlıklarının dondurulması kararı verilenlerin 60 gün içinde Danıştay'a başvurma hakları bulunuyor.  

FETÖ/PYD  

''Fettullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması'' (FETÖ/PYD) davaları kapsamında Türkiye'deki mal varlığının dondurulması kararı verilen ve bazıları halen yurt dışında bulunan 205 kişiden bazıları şöyle:

Fethullah Gülen, Ekrem Dumanlı, Hamdi Akın İpek, Hidayet Karaca, Melek İpek,  Ali Ezinç

DEAŞ  

''Devlet’ül Irak ve’ş Şam (DEAŞ) (Irak-Şam İslam Devleti-IŞİD) terör örgütü'' davaları kapsamında ise 86 kişi hakkında Türkiye'deki mal varlıklarının dondurulması kararı verildi.  

Bu kişiler arasında Türk vatandaşlarının yanı sıra Çin, Suriye, Irak, Rusya Federasyonu uyruklu kişiler de yer alıyor.  

PKK/KCK

''PKK/KCK Terör örgütü'' davaları kapsamında ise 65 kişi ve 12 kuruluş hakkında Türkiye'deki mal varlıklarının dondurulması kararı verildi.

Bunlar arasında Cemil Bayık, Duran Kalkan, Murat Karayılan, Remzi Kartal, Sabri Ok, Zübeyir Aydar ve Suriye uyruklu Fehman (Feyman) Hüseyin yer alıyor. Ayrıca Roj TV ve bazı Avrupa merkezleri kuruluşlar da listede bulunuyor.  

DHKP/C

 ''DHKP/C Terör Örgütü'' davaları kapsamında da 9 kişi hakkında Türkiye'deki mal varlıklarının dondurulması kararı verildi. Bunlar arasında Sinan Oktay Özen ve Musa Aşoğlu gibi isimler yer alıyor.