Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Rus mevkidaşı Putin ile görüşmek için Moskova'ya gitti, gündem maddesi Ukrayna krizi idi. (Foto: Kremlin)

KONULAR

Putin: Güvenlik konusunda Rusya ve Fransa'nın ortak endişeleri var

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Moskova’da görüşen Rusya Devlet Başkanı Putin, Avrupa'da güvenlik alanında yaşananlar konusunda Rusya ve Fransa'nın ortak endişeleri bulunduğunu belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Rusya Cumhurbaşkanı Putin ile görüşmek için bugün Moskova’ya geldi. Görüşmede özellikle Ukrayna'daki durum ele alındı.

Rus lider, görüşmenin basına açık bölümünde yaptığı açıklamada, Rusya ve Fransa'nın güvenlik konusunda ortak endişeleri bulunduğunu belirtti ve Macron'a bu sorunun çözümüne katılmasından dolayı teşekkür etti.

Avrupa'da güvenlik alanında yaşananlar konusunda Rusya ve Fransa'nın ortak endişeleri bulunduğunu kaydeden Putin, "Fransa'nın bu konuda ilkesel kararlar geliştirilmesi için tutarlı bir şekilde aktif olarak katılım sağlaması nedeniyle sana teşekkür etmek istiyorum" dedi. Putin’in Macron’a “sen” diye hitap etmesi dikkati çekti.

Putin, “Fransa, Avrupa'nın güvenliğiyle ilgili temel sorunların çözümünde yer alıyor. Seleflerin de bunu yapıyordu. Buna, Gürcüler Güney Osetya'ya saldırdıktan sonra çıkan kriz, Minsk anlaşmalarının hazırlanması ve daha sonra Normandiya formatının organize edilmesi de dahil” dedi.

Putin, “Fransa'nın mevcut yönetiminin ve bizzat Fransa Cumhurbaşkanı'nın ciddi tarihi perspektifte Avrupa'da eşit güvenliğin sağlanmasıyla ilgili krizin çözümü ve Ukrayna'nın güneydoğusundaki ülke içi krizin çözümü için gösterdiği çabaları görüyorum" ifadelerini kullandı.

Macron 

Putin’in açıklamalarından sonra konuşan Macron da, bugünkü görüşmenin, merkezinde Ukrayna’nın olduğu gerilimin azaltılmasının başlangıcı olacağını umduğunu söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “Son haftalarda (Putin’le) birkaç telefon konuşmamız oldu, sen bunu anımsattın. Krize rağmen, Ukrayna konusunda Devlet Başkanı Zelenskiy'le görüş alışverişi yapabildim ve Avrupalı müttefiklerle, İngilizlerle, Amerikanlarla ve Kanadalılarla da görüştüm” dedi.

Macron , şöyle devam etti:

“Bugünkü görüşmenin, benim için, gitmemiz gereken yolun başlangıcı olabileceğini düşünüyorum. Bu yol, gerilimin azaltılmasıdır. Tüm sorunları detaylı şekilde ele alabileceğimiz ve Rusya ile tüm Avrupa için faydalı ortak yanıt aramaya başlayabileceğimiz için mutluyum. Bu yanıt, savaştan kaçınma ve herkes için istikrarı, şeffaflığı ve güveni tesis etme imkânı sunacak”.

Avrupa'daki kritik durumun Fransa'yı endişelendirdiğini söyleyen Macron, "Bu nedenle hepimizin sorumlu davranması gerekiyor. 2019 yılında diyaloğun, açık, zorlu ve tam diyaloğun temellerini attık. Ondan sonra St. Petersburg’da ve diğer yerlerde birkaç görüş alışverişi oldu. Bence, buna her zamankinden daha fazla ihtiyaç var. Bu diyalog gerekli, zira Avrupa kıtası için gerçek istikrar ve güvenliği sağlamanın tek yolu budur" diye konuştu.

Omikron alttürünün çok yaygın olması nedeniyle iki lider el sıkışmadı ve birbirlerinden uzak oturdu.

Macron, yarın Ukrayna’ya gidecek ve Zelenskiy ile görüşecek.

Almanya Şansölyesi Olaf Scholz da gelecek hafta Ukrayna ve Rusya’yı ziyaret ederek, benzer görüşmelerde bulunacak.