Rusya'nın NATO nezdindeki temsilciliğinde görevli 8 Rus diplomatın akreditasyonunu iptal edildi. Rusya, kararının ''ilişkilerin normalleşmesini bozduğu'' tepkisi geldi. (Foto: NATO)

KONULAR

Rusya’nın NATO temsilciliğindeki 8 diplomatın akreditasyonu iptal edildi

France24’ün haberine göre, bir NATO yetkilisi, akreditasyonları iptal edilen diplomatların “ilan edilmemiş Rus istihbarat görevlisi olduklarını” belirtti.

Yetkili, Rusya’nın NATO temsilciliğinde şimdiye kadar 20 olan görevli sayısının da 10’a düşürüldüğünü açıkladı.

Kimliğinin açıklanmasını istemeyen NATO yetkilisi, “NATO’nun Rusya’ya karşı politikası aynen devam ediyor. Rusya’nın saldırgan eylemleri karşısında caydırıcılığımızı ve savunmamızı güçlendirdik, aynı zamanda da anlamlı bir diyaloğa açığız” dedi.

NATO üyesi 30 ülkenin de onayladığı anlaşılan Rusya’nın NATO temsilciliğindeki diplomat sayısının 10’a indirilmesi gelecek ay başından itibaren uygulanacak.

20 yıl önce kurulan Rusya-NATO Konseyi’nin bir parçası olarak uzun zamandır NATO’da gözlemci bulunduruyor.

Rusya’nın NATO temsilciliğinin 7 temsilcisi, 2018’de eski Rus ikili ajanı Sergei Skripal ve kızının İngiltere’de Novichok sinir gazı ile zehirlenmesinden sonra temsilcilikten atılmış ve temsilcilik üyelerinin sayısı azaltılmıştı. Temsilciliğe atanmak istenen üç Rus diplomatın akreditasyonu ise onaylanmamıştı.

Rusya’nın NATO temsilciliğindeki 8 diplomatla ilgili kararın 2014’de Çek cumhuriyetindeki bir cephanelikte meydana gelen patlama ile ilgili olarak Rusya’nın suçlanması ile ilgili bilgilerin elde edilmesinden sonra alındı.

Çek cumhuriyeti ile Rusya arasındaki gerginlik onlarca AB ve Rus diplomatın karşılıklı olarak sınır dışı edilmesi ile sonuçlanmıştı.

Kremlin'den ''Karar normalleşmeyi bozdu'' tepkisi

Rusya, NATO’nun, Rusya’nın NATO temsilciliğindeki 8 diplomatın akreditasyonlarını iptal kararının iki taraf arasındaki ilişkilerin normalleşmesini bozduğunu bildirdi.

Rusya Devlet Başkanlığı sözcüsü Dimitri Peskov basına yaptığı açıklamada, NATO’nun kararının ilişkilerin normalleşmesi ve diyaloğun yeniden başlama şansını tamamen yok ettiğini söyledi.

Peskov, “NATO’nun ülkemizle ilişkilerini normalleştirmeyi istediğini belirten resmi açıklamaları ile gerçek eylemler arasında açık bir tutarsızlık var. Elbette bu hareketler NATO ile ilişkilerin normalleşmesi ve diyaloğun yeniden başlaması ümitlerine yer bırakmıyor. Bu ihtimaller tamamen yok oldu” dedi.

NATO casusluk yaptıkları iddiasıyla 8 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı almıştı. Karar ay sonunda uygulanacak.