Fransız süpermarket perakendecisi Carrefour, Kasım sonuna kadar fiyatlarını donduracağını açıkladı.  (Foto: Depo Photos)

Fransız süpermarket perakendecisi Carrefour, Kasım sonuna kadar fiyatlarını donduracağını açıkladı.  

Karar, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, hükümetinin yükselen fiyatları frenlemek için daha fazlasının yapılması yönündeki baskısının ardından alındı.

Carrefour, gıda ürünlerinden sağlık ürünlerine ve giyime kadar çeşitli ürünlerde fiyatları 30 Kasım'a kadar donduracağını açıkladı. 

Başka uygulayanlar da var

Yükselen enflasyon karşısında, diğer perakendeciler de kendi promosyon kampanyalarıyla tüketicilerin yaşam maliyeti konusundaki endişelerini hedef aldı.

Fransız süpermarket grubu Leclerc, Mayıs ayında en çok satın alınan 120 ürünün fiyatlarını Temmuz ayına kadar dondururken, Nisan ayında İngiliz süpermarket işletmecileri Asda ve Morrisons temel ürünlerin fiyatlarını düşüreceklerini açıklamıştı. 

Vergi beklentisi işe yaradı

Fransız petrol devi TotalEnergies ve nakliye devi CMA CGM, rekor kârlarına yönelik süper vergi beklentisiyle karşı karşıya kaldı ve Temmuz ayında fiyatları düşürmek için daha fazla adım attı. TotalEnergies, 1 Eylül'den yıl sonuna kadar Fransa'daki servis istasyonlarındaki yakıt fiyatlarını düşüreceğini açıklamıştı.

CMA CGM, Asya'dan Fransa'ya yapılan ithalatlar için konteyner başına nakliye ücretlerini 750 Euro azaltacağını duyurdu.

Bu ay yayınlanan veriler, Fransız enflasyonunun Temmuz ayında yüzde 6,8'e yükseldiğini gösterdi.