Seçime katılan ünlü isimlerden Erdal Beşikçioğlu (Etimesgut) ve Lâl Denizli (Çeşme) sandıktan birinci çıktı.

Yerel seçimde aday olan ünlü isimler

Yerel seçimlerde belediye başkanlığına aday olan ünlü isimlerin en çok konuşulan ismi Erdal Beşikçioğlu seçimden başarıyla çıktı. Lâl Denizli ise seçilen diğer isim oldu. 

Yerel seçimlerde geçici sonuçlar alındı, itirazlara ilişkin sürecin ardından seçim kurulları tarafından kesin sonuçlar açıklandıktan sonra seçilen adaylar mazbatalarını alarak işbaşı yapacaklar. Bu seçimde belediye başkanlığı için yarışanlar arasında ünlü isimler de vardı. Ancak sadece ikisi hedefe ulaşabildi. 

Ünlü isimler ve seçimde aldıkları sonuçlar şöyle:

-Erdal Beşikçioğlu: Ankara’nın Etimesgut ilçesinde CHP’den belediye başkan adayı oldu. Behçat Ç. dizisindeki polis şefi rolüyle belleklerde yer eden ünlü tiyatrocu ünlü adaylar arasında başarılı bir kampanya yürüttü ve hedefine ulaştı. Beşikçioğlu yüzde 56,62 o oranıyla seçilmeyi başardı. Rakibi, Cumhur İttifakı’nın MHP’li adayı ve görevdeki belediye başkanı Enver Demirel ise yüzde 32,64’te kaldı. 

-Hakan Peker: Karabük’ün Safranbolu ilçesinde İYİ Parti’den aday oldu. Müzik dünyasının başarılı ismi, yatırımlarının da bulunduğu Safranbolu’da sandıkta aynı başarıyı yakalayamadı.  Safranbolu’da CHP’nin adayı Elif Köse yüzde 47,82 oyla belediye başkanı seçildi. Hakan Peker ise yüzde 10,16’lık oy oranıyla üçüncü sırada yer alabildi. 

-Davut Güloğlu: Müzisyen Davut Güloğlu, Yeniden Refah Partisi’nin Düzce Belediye Başkan adayı olarak seçime katıldı. Ancak görevdeki Belediye Başkanı Faruk Özlü yüde 40,80 oy oranıyla seçimin galibi oldu. Davut Güloğlu ise ilk kez girdiği bir seçimde yüzde 30,27 oy oranına ulaşarak, rakibin zorladı. 

-Erkan Baş: Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Kocaeli'nin Gebze ilçesinde belediye başkanlığına adaylığını koydu. Seçimi Cumhur İttifakı'nın AK Parti’li adayı ve görevdeki belediye başkanı Zinnur Büyükgöz yüzde 36,94’lük oy oranıyla kazandı. Baş ise yüzde 19,92’lik oy oranıyla üçüncü sırada yer aldı. Erkan Baş, milletvekili olarak TBMM’deki görevine devam edecek. 

-Mehmet Fatih Maçoğlu: TKP’li belediye başkanı olarak Ovacık ve Tunceli’de adından söz ettiren Maçoğlu, bu kez İstanbul Kadıköy’den TKP’nin adayı olarak seçime katıldı. Seçimde CHP adayı Mesut Kösedağı yüzde 68,78 oyla yarışı önde tamamladı. Maçoğlu ise yüzde 10,02’lik oyla üçüncü sırada yer alabildi. Tunceli’de ise DEM Parti adayı Cevdet Konak yüzde 40,22 oranında oy alarak kentin yeni belediye başkanı oldu. 

-İrfan Değirmenci: Gazeteci İrfan Değirmenci ise seçime TİP’in Çankaya (Ankara) belediye başkan adayı olarak katıldı. Değirmenci, milletvekili seçimlerinde de İzmir ikinci bölgeden TİP adayı olmuştu. Seçimin kazananı yüzde 65,26 oranında oy alan CHP’nin adayı Hasan Hüseyin Güner oldu. Değirmenci ise yüzde 6,07’lik oy oranıyla üçüncü sırada yer aldı. Değirmenci, Halk TV’deki görevine dönmeyeceğini açıkladı. 

-Mesut Yar: Gazeteci Mesut Yar, Datça’da (Muğla) CHP’den aday adayı olmuştu. Aday gösterilmeyinci seçime bağımsız olarak katılmaya karar verdi. Seçimde ipi göğüsleyen CHP’nin adayı Aytaç Kurt oldu. Mesut Yar ise yüzde 7,65’lik oy oranıyla MHP adayının ardından üçüncü sırada yer aldı. 

-Lâl Denizli: Ünlü spor insanı Mustafa Denizli’nin kızı olan Lâl Denizli, CHP’nin Çeşme (İzmir) adayı olarak seçime katıldı. Lâl Denizli, yüzde 53,74 oranındaki oyla turistik ilçenin yeni belediye başkanı oldu. 

-Gökhan Zan: Ünlü futbolcu 6 Şubat depremi sonrasındaki çabalarıyla tüm Türkiye’de adından söz ettirdi. Genel seçimde İYİ Parti’den milletvekili adayı oldu, ancak seçilemedi. Yerel seçimde de adı birçok partiyle anılan Gökhan Zan, TİP’ten belediye başkan adayı gösterildi. Seçim sürecinde ortaya çıkan ses kayıtları ve iddiaların ardından TİP, Gökhan Zan’ın adaylıktan çekilmesi yönünde karar aldı. Ancak seçime katılacağını bağımsız aday olarak çalışmalarını sürdüreceğini açıklayan Gökhan Zan adaylıktan çekilmedi. TİP amblemi altında bağımsız aday olarak olarak seçime katılan Gökhan Zan yüzde 2,02 oranında oy alabildi. Çekişmeli geçen seçimde, görevdeki belediye başkanı CHP’lü Lütfi Savaş da seçimi kıl payı farkla kaybetti. Seçimin galibi yüzde 44,50 oranında oy alan, Cumhur İttifakı’nın AK Parti’li adayı Mehmet Öntürk oldu.