TBMM 27. Dönem 5. Yasama Yılı yarın başlıyor. Genel Kurul, saat 14.00'te özel gündemle toplanacak. (Foto: Depo Photos)

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) 27. Dönem 5. Yasama Yılı yarın başlıyor. 

Yeni Yasamı Yılı'nın başlaması dolayısıyla sabah saatlerinde TBMM yerleşkesindeki Atatürk Anıtı'nda tören düzenlenecek. Genel Kurul, saat 14.00'te özel gündemle toplanacak. 

TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un birleşimi açış konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genel Kurul'a seslenecek. 

Erdoğan'ın konuşmasının ardından, 6 Ağustos'ta Milli Eğitim Bakanlığına atanan Mahmut Özer, göreve başlamasından 57 gün sonra Genel Kurul'da andiçecek. 

TBMM Genel Kurul, normal gündemli çalışmalarına 5 Ekim Salı gününden itibaren devam edecek. 

Meclis gündemi

TBMM, yeni yasama yılında yoğun bir gündemle çalışacak. Genel Kurul'da öncelikle Dilekçe Komisyonu ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyelerinden oluşan karma komisyonun 2020 Yılı Kamu Denetçiliği Kurumu Raporu hakkındaki değerlendirmesinin görüşülmesi bekleniyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın BM Genel Kurulu'nda açıkladığı gibi Paris İklim Anlaşması'nın da Ekim ayında TBMM Başkanlığına sunulması ve kısa sürede görüşülmesi öngörülüyor. 

2022 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi, 17 Ekim'e kadar TBMM'ye sunulacak. Buna ilişkin kanun teklifi önce Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, ardından da Genel Kurul'da ele alınacak. 

Seçim Kanunu'nda ülke barajının yüzde 7'ye indirilmesini de içeren bir dizi değişikliğin de bu yasama yılında TBMM Gündemine gelmesi bekleniyor. Bu kapsamda Seçim Kanunu'nda da bazı düzenlemeler öngörülüyor. 

Bir başka düzenleme ise geçen yasama yılı sonuna doğru konuşulmaya başlayan ve kamuoyunda ''sosyal medya düzenlemesi'' olarak bilinen yasa çalışması olacak. 

CHP MYK toplantısı 

Bu arada, CHP Merkez Yönetim Kurulu'nun (MYK) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun gezi programı nedeniyle saat 11.00'de TBMM'de yapılması planlanıyor. 

CHP'li milletvekilleri, TBMM'deki yeni yasama yılı açılış oturumunun ardından Abant'a gidecek. Hafta sonunda yapılacak ''CHP Abant yeni yasama dönemine ilişkin değerlendirmeler yapılacağı belirtildi.  

"Güçlendirilmiş parlamenter sistem" toplantısı 

Öte yandan, CHP, İYİ Parti, Demokrat Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi temsilcilerinin 5 Ekim'de TBMM'de bir toplantı yapması bekleniyor. 

"Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş" konulu toplantıda siyasi partiler genel başkan yardımcısı düzeyinde temsil edilecek. CHP'den Muharrem Erkek, İYİ Parti'den Bahadır Erdem, Saadet Partisi'nden Bülent Kaya, DP'den  Bülent Şahinalp, Gelecek Partisi'nden Ayhan Sefer Üstün ve DEVA Partisi'nden de  Başkanı Mustafa Yeneroğlu'nun katılacağı öğrenildi