Rusya'nın, belirli tahvil ödemelerini ruble cinsinden yapmaya çalışmasından sonra dış borç ödemelerinde temerrüde düşmüş olabileceği belirtildi. (Foto: Depo Photos)  

Moody's: "Rusya temerrüde düşmüş olabilir"

Rusya'nın, belirli tahvil ödemelerini ruble cinsinden yapmaya çalışmasından sonra dış borç ödemelerinde temerrüde düşmüş olabileceği öne sürüldü.  

Moody's, Rusya'nın tahvil sözleşmelerinin şartlarına aykırı olan iki tahvil için ABD doları yerine ruble cinsinden ödeme yaptığını kaydetti.

Derecelendirme kuruluşu yaptığı açıklamada, "Tahvil sözleşmelerinde dolar dışında başka bir para biriminde geri ödeme için bir hüküm yok" dedi.

Moody's bir basın duyurusunda, ödemelerin "orijinal tahvil sözleşmelerine göre ödeme koşullarında bir değişikliği gösterdiğini ve bu nedenle ödemesiz dönemin sonu olan 4 Mayıs'a kadar düzeltilmediği takdirde Moody's tanımına göre bir temerrüt olarak değerlendirilebileceğini" açıkladı.

Sözkonusu tahvillerin vadesi 2022 ve 2042'de. Moody's, 2018'den sonra ihraç edilen bazı tahvillerin bazı koşullar altında ruble cinsinden ödemeye izin verdiğini, ancak 2022 ve 2042'de vadesi gelenler de dahil olmak üzere daha önce ihraç edilenlerin vermediğini kaydetti.

"Seçici temerrüt"

S&P Global Ratings, geçen hafta, Rusya'nın notunu düşürerek, ülkenin bazı ruble ödemeleri yaptıktan sonra "seçici temerrüde " düştüğünü açıkladı. S&P ayrıca Rusya'nın izin verilen 30 günlük ödemesiz süre içinde rubleyi dolara çevirmesini beklemediğini bildirdi.

Seçici bir temerrüt, bir borçlu bazı borçları ödeyip bazılarını ödemediğinde ortaya çıkan duruma verilen ad.

Rusya'nın finansal sistemine yönelik yaptırımların sıkılaştırılması, hükümetin elinde tuttuğu yüz milyarlarca yabancı rezervlere erişmesini zorlaştırdı. Rusya'nın Ukrayna'da "savaş suçu işlediği" iddialarının ardından, ABD, Rusya'nın borçlarını ödemek için ABD bankalarında tutulan döviz rezervlerini kullanmasını yasakladı.

Ruble ile ödeme kabul edilmedi

Rusya maliye bakanlığı geçen hafta bir ABD bankasına iki tahvil karşılığında 649 milyon dolarlık ödeme yapmaya çalıştığını ancak yaptırımlar nedeniyle ödemenin kabul edilmediğini söyledi. 

Rusya, borçlarını ödemeye hazır olduğunun sinyalini verdi. Ancak, Kremlin, yabancı para birimlerindeki denizaşırı hesaplarının dondurulması durumunda bunu ruble olarak yapacağı konusunda da uyardı. 

Maliye Bakanı Anton Siluanov, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Batı'nın Rusya'nın devlet borcunu temerrüde düşürmesi durumunda  yasal işlem başlatacakları konusunda uyardı.