Japonya Pazartesi’den itibaren olimpiyatlarla ilgili olağanüstü hal ilan ederken, Tokyo Olimpiyatlarının seyircisiz yapılması kararlaştırıldı. (Foto: Depo Photos)

Japonya Pazartesi’den itibaren olimpiyatlarla ilgili olağanüstü hal ilan ederken, Tokyo Olimpiyatlarının seyircisiz yapılması kararlaştırıldı.

Olimpiyat organizatörü Tokyo 2020’nin başkanı Seiko Hashimoto hükümet yetkilileri ile yaptığı görüşmelerden sonra bugün yaptıkları açıklamada, olimpiyatlara seyirci alınmayacağını söyledi.

Seiko Hashimoto “koronavirüs hastalığının yayılması karşısında, Olimpiyatları çok sınırlı bir şekilde yapacağımız için üzgünüm. Bilet alanlar ve yerel alanlardaki herke için üzgünüm” dedi.

Geçen yıl yapılması planlanan ama korona salgını nedeniyle ertelenen Tokyo Olimpiyatları 23 Temmuz-8 Ağustos arasında yapılacak.

Olağanüstü hal

Japon basınında yer alan haberlere göre, “Hükümet, dördüncü kez olmak üzere, Tokyo’da olağanüstü hâl ilan etmeye karar verdi ve bunu iktidar koalisyonuna bildirdi”.

Basın-yayın organları, olağanüstü hâlin 22 Ağustos’a kadar süreceğini ve 23 Temmuz – 8 Ağustos günleri arasında yapılacak Oyunları da kapsayacağını belirtiyor.

Salgının göbeğinde düzenlenen Olimpiyatlara 11 bin sporcunun katılması öngörülüyor.