Kılıçdaroğlu, TÜİK'e alınmadı ve bine önünde yaptığı açıklamada, ''TÜİK, devlet kurumu olmaktan çıkmış ve bir saray kurumu haline dönüşmüştür” dedi.   (Foto: CHP) 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TÜİK’e alınmamasının ardından yaptığı açıklamada, “Bu tablo aslında Türkiye'nin nereye geldiğini göstermek için çok önemli bir tablodur. Bizi dinleyen iç bir vatandaşımın unutmaması gereken bir gerçekle karşı karşıyayız. TÜİK, devlet kurumu olmaktan çıkmış ve bir saray kurumu haline dönüşmüştür” dedi.     

Bilgi almak üzere TÜİK merkezine gelen ancak içeri alınmayan Kılıçdaroğlu, TÜİK’in kaposında basın mensuplarına açıklama yaptı. 

"Böylesine bir tabloyu cumhuriyet tarihinde hiç görmedik." diyen Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

"Türkiye İstatistik Kurumu, Cumhuriyet'in önemli kurumlarından birisidir. Bu kurumun rakamları 84 milyon vatandaşımızı ilgilendirir. Bu kurumun verdiği rakamlar üzerine siyasal partiler, ekonomik çevreler, politikalar oluştururlar ve düşüncelerini kamuoyu ile paylaşırlar. Dün TÜİK'ten randevu istedik. Gelen arkadaşlarımın tamamı geçmişinde temelinde maliyede çalışan arkadaşlarımız. Buraya sağlıklı ve tutarlı bilgiler almaya geldik. Randevu vermeyeceklerini ifade ettiler. Kendilerine TÜİK'in internet sitesindeki metni okuduk. Metin şöyle, 'Bilgiye nasıl erişilir yazılır. Bilgi almak istiyorsanız, bölge müdürlüklerimize başvurabilirsiniz, ayrıca Ankara'daki merkez teşkilatımıza gelebilir, ziyaret edebilirsiniz' diyor. Biz de kendi internet sitelerinde yazılı olan davete uyarak geldik ve bilgi almak istedik. 

“Bu tablo, Türkiye'nin geldiği nokta açısından önemlidir”

Şimdi TÜİK, bu tablo aslında Türkiye'nin nereye geldiğini göstermek için çok önemli bir tablodur. Bizi dinleyen iç bir vatandaşımın, hiçbir üniversitenin, hiçbir sosyal kuruluşun unutmaması gereken bir gerçekle karşı karşıyayız.    Devletin bilgileri, devletin sahip olduğu bilgiler ve bu bilgilerin nasıl toplandığına ilişkin açıklamalar, ana muhalefet partisine yapılmak istenmiyor. Kapılar kapanıyor. Böylesine bir tabloyu Cumhuriyet tarihinde hiç görmedik. Türkiye’nin geldiği nokta açısından önemlidir.  Buraya niye geldik? Burası enflasyon oranlarını açıklıyor. Bugün aylık ve yıllık enflasyon açıklandı. Şimdi bu rakamlar güven vermiyor. Bütün vatandaşlarıma açık ve net seslenmek istiyorum Markete gittiğinizde enflasyon gerçekten bunların iddia ettiği gibi mi yani yüzde 3,51 mi? 

“Böyle bir tabloya ben sessiz kalırsam, neden siyaset yapayım?”

Şunu açıkça ifade edeyim, CHP Genel Başkanı olarak milyonlarca işçinin ve emekçinin, memurun hakkını korumak benim temel görevimdir. İşçinin, memurun, emeklinin hakkını korumak benim görevimdir. Benim siyaset yapma anlayışım budur.  Eğer TÜİK rakamları küçültüyor ve bu rakamları da doğru diye paylaşıyorsa bu şu anlama gelir; ‘memura, işçiye, emekliye daha az vereceğim, bir de kalkınmadan hiç pay vermeyeceğim’ diyor. Böyle bir tabloya ben sessiz kalırsam, o zaman ben siyaseti neden yapıyorum. Buraya gelişimin nedeni o memurun işçinin milyonların hakkını savunmak için buraya geldim.

“Burası artık bir devlet kurumu değildir”

Memurun hakkını, emeklinin hakkını savunmak için buradayım. Siz rakamları küçük gösteriyorsunuz. Bu verileri nereden aldınız, hangi mağazadan aldınız? diye soracaktım. Biz de gidelim oralara bakalım. TÜİK, devlet kurumu olmaktan çıkmış ve bir Saray kurumu haline dönüşmüştür. Burası artık bir devlet kurumu değildir, o pozisyondadır. 

TÜİK'te çalışan arkadaşları şunu unutmasın, hepinizin tabi olduğu yasa devlet memurları kanunudur. Saray memurları ayrı devlet memurları ayrı, ben devlet memurlarına sesleniyorum, Görevinizi hakkıyla, dürüstlükle yapın. Şu binada oturanlar unutmasın, oturduğumuz binalar, aldığınız aylıklar vatandaşların ödediği vergilerle yapıldı. Onlar sizin hakkınızı savunmuyorlar ama biz sizin hakkınızı sonuna kadar savunacağız. 

“Cumhuriyet tarihinde önemli bir tablo olduğunun farkındayım”

Bu tablonun Cumhuriyet tarihinde önemli bir tablo olduğunun farkındayım. Önemli bir kırılmanın da farkındayım. Eğer devleti oluşturan kurumlar bilgilerle halkı yanıltıyorsa, talimatla görev yapıyorlarsa kendileri suçludur. Açıkça ifade edeyim.”