Pakdemirli: ''Muğla, Burdur ve Antalya’da devam eden 3 yangını da kontrol altına almak için tüm gücümüzle çalışıyoruz'' (Harita: Tarım ve Orman Bakanlığı)

Orman yangını üç yerde devam ediyor
 

Tarım ve Oran Bakanı Bekir Pakdemirli, üç yerdeki orman yangınını kontrol alma çalışmalarının sürdüğünü açıkladı. 

Pakdemirli, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunlara yer verdi:

''Orman yangıları ile mücadelemiz 15 gündür devam ediyor. 

53 ilimizde çıkan 288 orman yangınının 285’ini kontrol altına aldık. Muğla, Burdur ve Antalya’da devam eden 3 yangını da kontrol altına almak için tüm gücümüzle çalışıyoruz.''

Bakan Pakdemirli'nin paylaştığı haritaya göre, Muğla'da Köyceğiz, Burdur'da Bucak ve Antalya'da Manavgat bölgelerindeki orman yangınlarına yönelik kontrol alma çalışmaları sürüyor. 

Ödemeler 12 Ağustos'ta başlayacak

Pakdemirli, ayrıca Antalya'da hasar tespit çalışmalarının tamalandığını, ödemelere 12 Ağustos'tan itibaren başlanacağını duyurdu. Bu kapsamda Antalya'ya 9 milyon, Muğla'ya 5 milyon ORKÖY ödeneği gönderildi. 

TARSİM kapsamında şu ana kadar 120 milyon sigorta bedeli ihbarı alındığını açıklayan Pakdemirli, 5 milyonu Cuma günü yapılmak üzere tüm ödemelerin karşılanacağını duyurdu. 

Budama ve bakım çalışmalarıyla üretime devam edebilecek durumdaki zeytinlikler için ise dekar başına 100 TL destekleme ödemesi yapılacak. 

Ayrıca arıcılara kovan desteği de yüzde 100 artırılacak. Çam balı üreticilerine kilogram başına 30 TL ödenecek.