A Millî Takımımızın yeni teknik direktörü Stefan Kuntz, düzenlenen törende, üç yıllık sözleşmeye imza attı. (Foto: Depo Photos)

A Millî FutbolTakımı'nın yeni teknik direktörü Stefan Kuntz üç yıllık sözleşmeye imza attı. 

Riva Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde düzenlenen imza töreninde konuşan Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir, "Bugün Türk futbolu için yeni bir döneme başlıyoruz'' dedi. 

Kuntz'un, futbol anlayışı, kariyeri ve disiplininin yanı sıra Almanya U21 takımına iki kez şampiyonluk kazandıran önemli bir isim olduğunu anlatan Özdemir, şunları söyledi:

''Yeni hocamızla, ilk sınavı, Ekim ayındaki maçlarımızda vereceğiz. Öncelikle, kalan 4 maçta, özellikle Norveç maçında, tüm ülkemizi, Milli Takım etrafında birleşmeye davet ediyorum. Başaracaksak hep birlikte başaracağız. A Milli Takımımız, her şeyin üstünde ve hepimizin vazgeçilmez tutkusudur. Başka Milli Takımımız da yok. 20 yıl sonra Dünya Kupasına katılmayı istiyoruz ve inşallah da bunu başaracağız. Hiç arzu etmiyoruz ama eğer ki başaramazsak, gerekli dersleri çıkaracağız ve yeniden ayağa kalkıp, yolumuza devam edeceğiz. Hemen önümüzdeki turnuvaya, yani Almanya’da düzenlenecek 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası finallerine hazırlanacağız. 

Buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum. Her ne skorlar alırsak alalım, Çocuklarımızı, hocamızı tartışma konusu yapmayalım. Lütfen; Stefan Kuntz’u yerli-yabancı meselesinin içine çekerek kendisini yıpratmayalım. Sayın Kuntz, A Milli Takımın tarihteki ilk yabancı hocası değil. Neticede bu bir bayrak yarışıdır. Bayrak, bir değerli hocadan diğer değerli bir hocaya geçmiştir. Biz kendisine inanıyoruz, güveniyoruz. Uzun yıllar da birlikte beraber çalışmak istiyoruz.''

Özdemir, Kuntz’un en büyük yardımcısının TFF Milli Takımlar Sorumlusu Hamit Altıntop olacağını belirterek, kendisinin teknik direktör ile yönetim arasında ''köprü'' görevini üstleneceğini ifade etti. 

Tazminat maddesi

Nihat Özdemir, bir soru üzerine, Stefan Kuntz ile imzaladıkları sözleşmenin tazminat maddesinden memnun olduklarını söyledi. Başkan Özdemir, "Kuntz ile sözleşmemiz 3 yıl. Tazminat maddesi sözkonusu. Stefan Kuntz, sağ olsun tazminat maddesi konuşurken bize teveccühde bulundu. İmzaladığımız tazminat maddesinden memnunuz. Şenol hocayla ise anlaşarak vedalaştık. Sözleşmede Şenol Güneş ile hak ettiği tazminatın yarısından aşağı bir rakama anlaşmamızı tamamladık. Karşılıklı sözleşmemizi sonlandırdık." dedi.

Altıntop: ''Sorumluluğumun farkındayım''

TFF'nin Milli Takımlardan Sorumlu TFF Yönetim Kurulu Üyesi Hamit Altıntop da Kuntz tercihinde kendisine duyulan güvene teşekkür etti ve Kuntz'un başarılı olacağına inandığını söyledi. Altıntop, şöyle konuştu: 

"Sorumluluğumun farkındayım. Ancak bunu birikimimle mutluluğa çevireceğimizden emin olabilirsiniz. Zor bir görev. Zoru seviyoruz. Ne yapmamız gerektiğini biliyoruz. Sayın Kuntz'u genç, modern ve taktiksel olarak en üst seviyede oynama hedefiyle tanıtmak istiyoruz. Görevinin bilincinde. Ben kendisiyle istişareler yaptım. Kalitemle ve birikimimle kendisini en iyi şekilde destekleyeceğime söz verdim. Kuntz'un da saha içinde en iyisini yapacağına inanıyoruz. Almanya'da Ümit Milli Takım'da 5 yıl görev aldıktan sonra A takımı hak ettiğine inanıyorum. İkinci vatanında bu şansı kendisine veriyoruz. Kendisine inanıyoruz. O da bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirecektir. Umarım en kısa zamanda çok iyi sonuçlarla ve güzel futbolla buluşmak üzere."

Altıntop, Şenol Güneş ayrıldıktan sonra 20-25 hocayla görüştüğünü belirterek, ''Türkiye'nin albenisi çok. Bunu herkes kabul ediyor. Ancak içeriden olmadıkları için Türkiye'mizin eksiklerini görmüyorlar. Bu gerçekleri kabul etmek ve mücadele etme zamanı'' dedi. 

Kuntz: "Türkiye'de futbola yapı kazandıracağız''

Stefan Kuntz ise sözlerine Türkçe "Merhaba Türkiye" diyerek başladı. Türk Milli Takımı'nın teknik direktörü olmaktan mutlu ve gururlu olduğunu anlatan Kuntz, şunları söyledi:

"Benim için bir tür evime dönmek gibi oldu. Beşiktaş'ta inanılmaz bir yıl geçirdim. Türkiye'den erken ayrıldık diye anlatırım. Müthiş konukseverlikle karşılandık. Aileme Türkiye ile görüşmelerin iyi gittiğini söylediğimde çocuklarım ve eşim 'Biz de seninle gelebilir miyiz?' dedi. Bundan büyük iltifat yapmam mümkün olmayacaktır. Bana gösterilen bu inanca çok teşekkür ediyorum. Güç ve pozitif enerji doluyum. Oyuncuların potansiyellerini biliyorum. Türkiye'de futbola yapı kazandıracağız. Yeniden gururla Türk bayrağına bakarak başarılarımızı kutlayacağız. Oturup zaferlerden bahsetmek keyifli olacaktır. Bana duyduğunuz güven için teşekkür ediyorum."

''İyi bir Türk-Alman olmak istiyorum''

Kuntz, milli takımda teknik direktörün görevinin biraz da oyuncuları kulüplerinde oynadıkları gibi gözlemlemek olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"İyimser bir insanım. Hep pozitif bakış açısıyla yola çıkmamız gerektiğini düşünüyorum. Birkaç yılda Türk halkıyla başarıları kutlamanın ne kadar güzel olduğunu söyleyeceğim. Başarılı bir milli takım antrenörü olmanın yanı sıra en iyi Türk Alman olmak istiyorum. Sizin göstermiş olduğunuzu bu konukseverlik beni sevindiriyor. Günün birinde gitmek istersem, hakkımda daha iyi bir seviyede görüş olduğunda Türkiye'den ayrılmak istiyorum."

Kuntz, kulüplerle, antrenörlerle ve oyuncularla görüşeceğini de belirterek, ''Teknik ekibimde ana dili Türkçe olan birini tercih ederim. Dört isim var. Bunlar üzerine odaklanıyoruz. Bilimsel yöntemleri Türk futboluna kazandırmak istiyoruz. Bunun üzerine konuşacağız'' dedi.

Kuntz, Beşiktaş'taki eski takım arkadaşlarından Sergen Yalçın ve Rıza Çalımbay ile konuştuğunu da belirtti.