Ada ülkesi Vanuatu'nun ''altın pasaport'' düzenlemesiyle, 2 binden fazla kişi 2020'de vatandaşlık ve bununla birlikte vizesiz erişim satın aldı. Türk işadamı Hayyam Garipoğlu da pasaportu alanlar arasında.

KONULAR

AB'ye vizesiz girmek için satılık Vanuatu ''altın pasaportu'': Garipoğlu alanlar arasında

Ada ülkesi Vanuatu'nun ''altın pasaport'' düzenlemesiyle, 2 binden fazla kişi 2020'de vatandaşlık ve bununla birlikte vizesiz erişim satın aldı. Türk işadamı Hayyam Garipoğlu'nun pasaportu alanlar arasında olduğu belirtildi.

Güney Büyük Okyanus'ta yer alan bir ada ülkesi Vanuatu'nun ''altın pasaport'' düzenlemesiyle, 2 binden fazla kişi 2020'de vatandaşlık ve bununla birlikte vizesiz erişim satın aldı.  

Guardian gazetesinin haberine göre gözden düşmüş iş adamları  ve dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde polis tarafından aranan kişiler arasında Türk işadamı Hayyam Garipoğlu da bulunuyor.  

Ülkenin kalkınma destek programı aracılığıyla vatandaşlık verilenler arasında Garipoğlu dışında, işletmelerine karşı ABD yaptırımları olan Suriyeli bir işadamı, şüpheli bir Kuzey Koreli politikacı, Vatikan'a şantaj yapmakla suçlanan bir İtalyan işadamı, ünlü bir Avustralyalı motosiklet çetesinin eski bir üyesi ve 3.6 milyar dolarlık kripto para soygunu ile suçlanan Güney Afrikalı kardeşler de var.

Pasaport programı, yabancı uyrukluların, genellikle bir aydan biraz fazla süren bir süreçte 130 bin ABD Doları karşılığında, üstelik  ülkeye ayak basmadan vatandaşlık satın almalarına izin veriyor.  

"Altın pasaport"  Birleşik Krallık ve AB ülkeleri dahil 130 ülkeye engelsiz, vizesiz erişim sağlarken, ayrıca gelir, kurumlar veya servet vergisi olmaksızın bir vergi cenneti olarak da faaliyet gösteren Vanuatu'nun vatandaşı olunuyor.  

İstismar edilebilir

Geçen yıl Vanuatu hükümetine 116 milyon ABD dolarından fazla para kazandıran pasaport programı, 2017'de yeniden başlatılmasından bu yana oldukça tartışmalı.

Uzmanlar, planın istismar edilebileceği, AB ve İngiltere'ye erişim için bir arka kapı oluşturduğu, uluslararası suç örgütlerinin Pasifik'te bir üs kurmasına izin verdiği  ve Vanuatu'nun vergi yasalarının ülkeyi kara para aklama için çekici bir site haline getirdiği konusunda uyardılar.

Hayyam Garipoğlu  2020 de vatandaşlık aldı

Guardian,  Türk işadamı Hayyam Garipoğlu'nun, Ocak 2020'de Vanuatu vatandaşlığını aldığını yazdı.

2013 yılında milyonlarca dolarlık zimmete para geçirme skandalından mahkum edilen  Sümerbank'ın eski sahibi Garipoğlu, önce  27 yıldan fazla hapis cezasına çarptırıldığı, daha sonra cezasının 2 yıldan fazla hapis cezasına indirildi. Garipoğlu, yeğeni Cem'in 2009'da 17 yaşındaki Münevver Karabulut'u öldürmesinden sonra yeğenine yataklık yapmaktan 2011'de üç yıl hapis cezasına çarptırıldı.  

Vanuatu'nun Mali İstihbarat Birimi Müdürü Floyd Mera, Garipoğlu'nun, sabıka kaydının bulunmadığını gösteren, polis izni gerektiren uygunluk kontrollerinden nasıl geçebildiği sorulduğunda, ''veri tabanlarımızda adına karşı Interpol bildirimi yok” dedi ve  Garipoğlu'nun başvurusunu daha fazla araştıracağını kaydetti.