Rus işadamı Roman Abramoviç, Chelsea'nin yönetiminden ayrıldı, ancak klübün sahibi olmayı sürdürecek. (Foto: Depo Photos)

Abramoviç, Chelsea yönetiminden ayrıldı

Chelsea'nin Rus sahibi Roman Abramoviç, klübün yönetiminden ayrıldığını açıkladı. 

BBC'nin haberine göre, Chelsea'nin yönetimi bir mütevelli heyeti tarafından yürütülecek. Abramoviç klübün sahibi olmaya devam edecek. 

Karar, Chelsea'nin Wembley'deki Lig Kupası finalinde Liverpool ile oynayacağı tarihten bir gün öncesine denk geldi.  

Abramoviç, yaptığı açıklamada, "Her zaman kulübün çıkarlarını en iyi şekilde düşünerek kararlar aldım. Bu değerlere bağlı kalıyorum. Bu nedenle yönetimi Chelsea Vakfı mütevelli heyetine devrediyorum. Şu anda kulübün, oyuncuların, personelin ve taraftarların çıkarlarını gözetmek için en iyi konumda olduklarına inanıyorum" dedi. 

Yaptırımlarla ilgili kaygı mı?  

Rusya'nın en zengin insanlarından biri olan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakın olduğuna inanılan Abramoviç, yaklaşık 20 yıldır Chelsea FC'nin sahibi.  

Abramoviç'in açıklamasının Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ve sonrasında alınan yaptırım kararlarına denk gelmesi kafalarda soru işareti bıraktı.  

İngiltere hükümetinin Rusya'ya karşı aldığı önlemler kapsamında Abramoviç'e yaptırım uygulanıp uygulanmayacağı henüz bilinmiyor.

Chelsea'nin satılık olmadığı ve sahibinin kulübe verdiği 1,5 milyar sterlinlik kredinin yaptırım kapsamında bir konu olmadığı ifade ediliyor. 

Hafta başında, İşçi Partisi'nden Chris Bryant, Abramoviç'in İngiltere'de görev yapamaması gerektiğini savunan bir İçişleri Bakanlığı belgesinin sızdırıldığını söyledi. Downing Street, Avam Kamarası'nda Abramoviç hakkında yapılan iddialara destek vermedi. 

Chelsea yöneticisi Thomas Tuchel, yaptığı açıklamada, Rusya'nın komşu bir ülkeyi işgal etmesinin ardından "kulübün durumu hakkında çok fazla belirsizlik" olduğunu söylemişti.