Ali Sofuoğlu'nun karatede kata kategorisinde aldığı bronz, Türkiye'nin olimpiyatlarda kazandığı 100. madalya oldu. Merve Çoban ve Taha Akgül de bronz aldı. (Foto: Depo Photos)

2020 Tokyo: 100. madalya Ali Sofuoğlu’dan geldi

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda ülkemizi erkekler karatede kata kategorisinde temsil eden Ali Sofuoğlu, bronz madalya mücadelesinde Koreli rakibi Heejun Park’a karışı 27.26’lık skorla galip gelerek hem Türkiye’nin katadaki ilk madalyasını aldı hem de yaz olimpiyat oyunlarındaki toplam madalya sayımızı 100’e çıkardı. 

Elemelerde B grubunda 27.32’lik dereceyle ikinci sırayı alarak bronz madalya karşılaşmasına çıkmaya hak kazanan Ali Sofuoğlu, Koreli rakibini 27.26’lık derecesiyle yenerek tarihe geçti.

Karşılaşmanın ardından TRT Spor muhabiri tarafından Türkiye’nin olimpiyatlardaki 100. madalyasını kazandığı hatırlatılınca şaşkınlığını gizleyemeyen Ali Sofuoğlu “Çok mutlu oldum. Gerçekten anlatacak kelime bulamıyorum. Bu da benim için unutulmayacak bir şey olacak. Destekleyen herkese teşekkür ederim.” şeklinde konuştu. 

Kariyerinde Avrupa Şampiyonalarında 1 altın, 3 gümüş madalyası bulunan 26 yaşındaki sporcumuz, başarılarına bir de olimpiyat üçüncülüğü eklemiş oldu. 

Karate ikinci madalya Merve’den 

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda ilk kez olimpik spor olarak yer alan karatede, Türkiye’yi kadınlar 61 kilo kumitede temsil eden Merve Çoban, yarı finalde Sırp rakibi Jovana Prekovic’e 2-0 mağlup olarak bronz madalya aldı. 

Merve Çoban A grubu maçlarında Japon Mayumi Someya’yı ve Venezuelalı Claudymar Garces Sequera’yı yenerken, Çinli Xiaoyan Yin’e ve Fransız Leila Heurtault’a yenildi. Grubunu ikinci sırada tamamlayarak yarı finale yükselen ve madalyayı garantileyen milli karatecimiz, B grubunu ilk sırada tamamlayan Sırp Jovana Prekovic karşısında istediği performansı sergileyemeyince rakibine 2-0 yenildi. 

Kazandığı bronz madalyayla kadınlar karatedeki ilk madalyamızın da sahibi olarak tarihe geçen Merve Çoban, karşılaşmanın bitiminde TRT Spor’a yaptığı açıklamada olimpiyat üçüncüsü olduğu için mutlu olsa da, altın madalyayı kazanamadığından dolayı buruk bir sevinç yaşadığını söyledi. 

Taha Akgül'den de bronz

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda Türkiye’yi erkekler 125 kilo serbest güreşte temsil eden Taha Akgül, Moğol Lkhagvageler Munkhtur’u 5-0 yenerek bronz madalyanın sahibi oldu. 

Kariyerinde 4 Avrupa, 2 dünya ve 1 olimpiyat şampiyonluğu bulunan 30 yaşındaki Taha Akgül, 2020 Tokyo’ya da altın madalya hedefiyle gelmişti ama ilk turu Kanadalı Amarveer Dhesi’ye karşı 5-0’lık skorla rahat geçtikten sonra, çeyrek finalde ABD’li Gable Dan Stevenson’a 8-0 yenilince altın madalya alma şansını yitirdi.

Çeyrek finalde yenildiği Gable Dan Stevenson’un finale çıkmasının ardından repesaja kalan Taha, Kırgız Aiaal Lazarev’i 4-0 yenerek bronz madalya maçına çıkmaya hak kazandı. Moğol Lkhagvageler Munkhtur’u başından sonuna kadar üstün götürdüğü karşılaşmada 5-0 yenen Taha, Yasemin Adar ve Rıza Kayaalp’in ardından Türkiye’ye Tokyo’da güreşteki üçüncü bronz madalyasını kazandırmış oldu.