Altı partinin temsilcileri ''Güçlendirilmiş parlamenter sistem'' üzerinde çalışmayı sürdürürken, Meral Akşener, Ali Babacan'ı ziyaret etti. (Foto: İYİ Parti)

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ı parti genel merkezinde ziyaret etti. 

İki lider,  görüşmenin ardından basın mensuplarının karşısına geçerek,  açıklamalarda bulundu. 

Meral Akşener, Türkiye'ye dair pek çok konuda ''istişarelerde bulunduklarını'' belirterek, şunları söyledi:

''Parlamenter sisteme dair hepimizin içine kendi renklerini kattığımız bir ilkeler bütünü ortaya çıktı, şekilleniyor. Bir seçime doğru gidiliyor. Bu seçimde parlamenter sisteme geçiş ya da bu ucube sistemde kalış üzerinden bir mücadele, bir rekabet ortamı oluşacak. Bunun üzerinde konuştuk. Bizler açısından son derece faydalı bir görüşme oldu. Bu görüşmeleri daha sıklaştırmayı kararlaştırdık. Türkiye 10 yıldır istişare etmeyi unuttu. İnsanlar istişare ettiği zaman Türkiye'nin sorunlarına dair, geleceğe dair pek çok konuda ortak fikirlere sahip olduğu, farklı fikirlerin de birbirini güçlendirdiğini anlamak mümkün oluyor. Bir tek kişinin 'Ben istedim oldu' dediği bir Türkiye'de istişarenin önemi her şeyden fazla öne çıktı. Türkiye'de herkes huzur istiyor. Devletini yöneten insanların ekonomiye, yargıya talimat vermesini istemiyor. Esnaf siftah yapmak istiyor. Yap-İşlet-Devret modelinden vazgeçilmesini istiyor. Talanın, israfın son bulmasını istiyor. Bütün bunların gerçekleşeceği tarih seçim.''

Akşener, Cumhur İttifakı'nın bileşenlerinin en çok merak ettiği konunun ''Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı'' olduğunu ifade ederek, ''Türkiye'de ekonomi baş aşağı. Hukuk gitti, guguk oldu. Adalet yok. Ekonominin durumunu biliyorsunuz. Tüm bunlara kafa yormak varken 24 saat Millet İttifakı'nın adayını merak edip sıfatlar ekliyorlarsa bu işte bir durum var demektir. Psikolojik olarak Cumhur İttifakı Cumhurbaşkanlığı seçimini kaybettiğini biliyor'' dedi. 

''Ailesinin yarısı FETÖ'den kaçak''

Akşener eski TBMM Başkanlarından İsmail Kahraman'ın ''dindar anayasa'' önerisine ilişkin bir soruya da şu yanıtı verdi:

''Kahraman'ın hep böyle eksantrik çıkışları olmuş. Başından itibaren yaşına bağlamıştım. Kendisinin hem de bir iftar sofrasında rahmetli ağabeyimin arkadaşlarının yüzüne Millet İttifakı'nda yer almamız sebebiyle şahsıma; ‘Meral Kılıçdaroğlu' dediğini biliyoruz. Dolayısıyla İsmail Kahraman beyefendinin kendini savunmak için bunun üzerine ona bir protesto eden bir mektup yazdığımda kendini savunmak için bana 'FETÖ'cü' demişti. Sonuç itibarıyla ailesinin yarısı kaçak, hem de FETÖ'den... Bu yaşlı arkadaşın evinde oturması, torunlarıyla ilgilenmesi, kaçak göçek çoluk çocuğuna moral vermesinde büyük fayda var.''

‘'Hukuk ve adalet olmadan enflasyonu düşüremezler’'

Ali Babacan ise enflasyonu düşürmenin yolunun maliyetleri düşürmekten geçtiğini belirterek, şunları söyledi:

“Bir ülkenin cumhurbaşkanı artık market işletmeciliğine soyunduysa, devleti market işletmeciliğine sokarak fiyatları kontrol edeceğine inanıyorsa, bu beyhude bir çabadır. 84 milyonluk bir ülkede bin şubeli marketlerle fiyat kontrol edilemez. Türkiye’de enflasyonu düşürüp fiyatları makul tutmanın yolu maliyetleri düşürmekten geçer. Maliyetlerin de kaynağında döviz kuru vardır. Sayın Cumhurbaşkanı’na tavsiyemiz ülkedeki döviz kuruyla ilgili istikrarsızlığı bir an önce önlemesi ve söz verdiği gibi enflasyonu ve faizi düşürmesidir. Bu kendi seçim taahhüdüdür.” 

Devletin görevinin ''marketçilik yapmak değil, makroekonomik dengeleri sağlamak'' olduğunu anlatan Babacan, ''Çözümü yanlış yerlerde arıyor. Hukuk, adalet ve güven olmadan ekonomiyi asla düzeltemezler. Asla enflasyonu düşüremezler, kurda istikrarı sağlayamazlar. Faizlerin düşmesi hayal olur” dedi. 

 Babacan, Merkez Bankası'nın faiz oranını 1 puan düşürmesinin, Hazine'nin borçlanma faizini 1,5 puan artırdığını söyledi. 

6 partiden ortak çalışma

Babacan, bir süredir ''Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem'' üzerinde çalışıldığını belirterek, şöyle konuştu:

 ''Siyasi partiler çalışmalarını hazırlayıp paylaştılar. Altı partinin oturup değerlendirdiği masa da oluştu. Arkadaşlarımız bugün saat 17:00'de üçüncü kez yan yana gelecekler. Bu çalışmaları mümkün olduğunca tek bir çalışma haline getirmenin istişaresini, müzakeresini yapacaklar. Bu çalışmayı çok önemsiyoruz. Arkadaşlarımız iki haftada bir toplanacaklar. Her toplantıda biraz daha ileriye giderek, ayrı sistemleri en azından ilkeler bazında tek bir sistem haline getirmenin arayışında olacaklar. Umarız ki bu çalışmalar olumlu sonuç verir. Güçlü, iyi çalışılmış, geniş bir toplumsal ve siyasi mutabakat arayışıyla ortaya konulmuş bir çalışma oluşur diye hedefliyoruz. Bunun için çaba gösteriyoruz.”

Babacan, “Darboğazdan çıkışın en önemli araçlarından birinin sistem değişikliği olduğunu'' ifade ederek, Akşener ile bu konularda görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi. 

Görüşmede İYİ Parti'den genel başkan yardımcıları Koray Aydın, Uğur Poyraz ve genel sekreter Cihan Paçacı ile DEVA Partisi'nden genel başkan yardımcıları Sadullah Ergin, Nazlı Seda Vural, Mustafa Yeneroğlu ve genel sekreter Medeni Yılmaz de yer aldı.