Araştırma Komisyonu Başkanı Eroğlu, “Bazı devletlerin istihbarat örgütleri Türkiye’deki altının çıkarılmasını istemiyorlar. Avukatların paralarını kimin verdiğini söylemeyeyim burada” dedi.  (Foto: Depo Photos)

Kaz Dağları’ndaki altın madeninin çıkarılmasıyla ilgili tartışmalar devam ederken, TBMM Küresel İklim Değişikliği Etkileri Araştırma Başkanı AK Parti’li Veysel Eroğlu, önemli bir iddiada bulundu. 

Eroğlu, komisyonun son toplantısında, “Bazı devletlerin istihbarat örgütleri Türkiye’deki altının çıkarılmasını istemiyorlar. Onların, o kişilerin, avukatlarının paralarını kimin verdiğini de burada söylemeyeyim. Türkiye’de altının çıkarılması şart.” dedi. 

Eroğlu’nun bu sözleri üzerine, CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, “Raporlar, davalar ne? Şunu mu kabul ediyoruz yani yargının parayla mı yürüdüğünü burada tespit ediyorsunuz?” derken, HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, “Mahkeme başkanlarına da mı, Yargıtay üyelerine de mi?” diye sordu. 

Altının çıkarılmasını istemeyenler

Komisyondaki konuşmalar tutanaklarda şu şekilde yer aldı:

BAŞKAN VEYSEL EROĞLU - 2020 yılı içinde, en son geçen yıl sonuna kadar orman alanlarında verilen (maden) izinlerden 1 milyar 717 milyon 700 bin TL gelir elde edilmiş yani ben bunu da özetle belirteyim. (…) Çevre ve Orman, Orman ve Su İşleri Bakanıyken dünyadaki bütün altın işletmeleriyle ilgili ekipleri gönderdim. Ben de neticede, Türkiye’de ormanda müsaade ettiğimiz tamamen kapalı siyanür işletmesidir, açık siyanür işletmesi yoktur, böyle bir şey yok. Hatta bizzat bazısını da kontrol ettim ama burada şunu ifade itiraf edeyim: Türkiye’de bazı devletlerin istihbarat örgütleri Türkiye’deki altının çıkarılmasını istemiyorlar. Altınları çıkarmamız lazım, bak, bunu çok açık söylüyorum. Bununla ilgili detaya girmeyeyim çünkü ülkelerin ismini verme… 

JALE NUR SÜLLÜ (CHP-Eskişehir) – Raporlar, davalar ne? 

BAŞKAN VEYSEL EROĞLU – Efendim, olabilir, olabilir, kusura bakmayın, kusura bakmayın. Onların, o kişilerin, avukatlarının paralarını kimin verdiğini de burada söylemeyeyim ama size özel olarak söylerim. Yani, dolayısıyla, Türkiye’de altın için rezerv alan… 

OYA ERSOY (HDP- İstanbul) – Mahkeme başkanlarına da mı, Yargıtay üyelerine de mi? 

JALE NUR SÜLLÜ (Eskişehir) – Şunu mu kabul ediyoruz yani yargının parayla mı yürüdüğünü burada tespit ediyorsunuz? 

BAŞKAN VEYSEL EROĞLU – Hanımefendi, ben sizi dinledim, lütfen, müsaade eder misin? Ben dinliyorum. Sizi dinledim mi sabırla?

JALE NUR SÜLLÜ (Eskişehir) – Dinlemediniz, kestiniz sözümü, onun için ben de… 

BAŞKAN VEYSEL EROĞLU – Dinledim, hiç kesmedim. Şimdi, müsaade et. Dolayısıyla, Türkiye’de altının çıkarılması şart. Altın alanları da çok cüzidir, on binde 5 gibi bir rakamdır. Tamamen kapalı sistem, çok ciddi kontrol ediliyor. Kusura bakmayın, altını çıkaralım. Merkez Bankası alıyor, iyi bir uygulama, dışarıya da satılmıyor. 

JALE NUR SÜLLÜ (Eskişehir) – Paralar nereye gidecek Merkez Bankasından sonra? Çıkaralım, doğayı mahvedelim, paralar havaya uçsun Merkez Bankasından. oldu... 

BAŞKAN VEYSEL EROĞLU – Yani, netice itibarıyla, madenleri çıkaralım ve herkesin gazına da gelmeyelim diye düşünüyorum. Bu altın konusunda benim hassasiyetim var. 

JALE NUR SÜLLÜ (Eskişehir) – Biz kimsenin gazına gelmiyoruz gerçekten.