Birkaç düzine Amerikan askeri, Biden'in 1.700 askeri konuşlandırma kararının ardından Ukrayna sınırına yakın güneydoğu Polonya'ya inerken görüldü. (Foto: US Army)

KONULAR

ABD askerleri Ukrayna geriliminin ortasında Polonya'ya geldi

Birkaç düzine seçkin ABD askeri, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal edeceği korkusuyla, Başkan Joe Biden'in 1.700 askeri konuşlandırma emrini takiben Ukrayna sınırına yakın güneydoğu Polonya'ya inerken görüldü.

82. Hava İndirme Tümeni'nden yüzlerce piyade askerinin Polonya'nın Ukrayna sınırına 90 kilometre uzaklıktaki Rzeszow-Jasionka havaalanına geldi.  

Komutanları, 30 Ağustos'ta Afganistan'dan ayrılan son Amerikan askeri olan Tümgeneral Christopher Donahue.

"Caydırıcılık ve dayanışma"

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, Varşova'da konuşlandırmayı memnuniyetle karşıladı ve ''Moskova'nın saldırgan politikasına, Rus imparatorluğunu yeniden inşa etmeye yönelik saldırgan girişime en iyi yanıtın caydırıcılık ve dayanışma olduğunu'' söyledi.

Blaszczak, NATO üyelerinin toplu bir tepkisinin ''bir tehdide en iyi tepki, Polonya'ya ve ittifakın doğu kanadındaki diğer NATO ülkelerine güvenliği sağlamanın tek yöntemi'' olduğunu kaydetti.

Rusya, bir kısmı Belarus'taki ortak askeri tatbikatlar için Ukrayna sınırlarına yaklaşık 100.000 asker topladı, ancak Ukrayna'yı işgal etme niyetinde olmadığı konusunda ısrar ediyor.

Biden, Rusya ve Ukrayna arasındaki artan gerilimin ortasında Amerika'nın NATO'nun doğu kanadına bağlılığını hem müttefiklere hem de düşmanlara göstermek için Polonya, Romanya ve Almanya'ya ek ABD birliklerinin konuşlandırılmasını emretmişti.

Polonya, Rusya ve Ukrayna ile komşu

NATO'nun doğu üyesi Polonya, hem Rusya hem de Ukrayna ile sınır komşusu.

Tümen, 18 saat içinde hızla konuşlandırılabilir ve kilit hedefleri güvence altına almak için paraşüt saldırıları gerçekleştirebilir.

Haftanın başlarında, ABD uçakları, tümenin bir kısmının havaalanına gelişine hazırlık olarak ekipman ve lojistik birlikleri getirmişti.

Polonya Ordusu'nun 18. Mekanize Tümeni sözcüsü Binbaşı Przemyslaw Lipczynski'ye göre, Polonyalı askerler daha önce Irak ve Afganistan'daki görevlerde ABD tümeniyle birlikte çalıştı ve birlikte eğitim gördü.

Rusya'nın artan askeri faaliyeti karşısında bir güvenlik takviyesi olarak, 2017'den bu yana Polonya'da dönüşümlü olarak yaklaşık 4.000 ABD askeri konuşlandırıldı.

Avrupalı ​​yetkililer, Ukrayna üzerindeki düşmanlık durumunda kıtanın enerji kaynaklarının savunmasız kalmasından korkuyor.