Maria Zakharova: ''Türkiye'nin Ukrayna'daki iç ihtilafın çözümü açısından Rusya ile Ukrayna arasında arabuluculuğu söz konusu değil.'' (Foto: Depo Photos)

Rusya, Türkiye'nin Donbass ihtilafına arabuluculuk teklifini reddetti

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, doğu Ukrayna'daki ihtilafta Türkiye'nin potansiyel arabuluculuğunun söz konusu olmadığını söyledi.  

Rus Tass ajansının haberine göre Zakharova, düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ankara'nın Donbass'taki durumun çözümüne yardımcı olmak için Rusya ile Ukrayna arasında arabuluculuk yapmaya hazır olduğuna ilişkin açıklaması hakkında yorumda bulundu.

''Türkiye'nin Ukrayna'daki iç ihtilafın çözümü açısından Rusya ile Ukrayna arasında arabuluculuğu söz konusu değil'' diyen Zakharova, Moskova'nın Kiev, Donetsk ve Lugansk'ı içeren ihtilafa taraf olmadığını yineledi.  

Sözcü, ''Türkiye'ye, özellikle de Türkiye Cumhurbaşkanı'na Ukrayna'daki iç ihtilafın çözümüne yardımcı olma çabalarından dolayı kesinlikle minnettarız. Bu yönde Onun için atılacak en iyi adım, Ukrayna makamlarını, Donetsk ve Lugansk temsilcileriyle doğrudan diyalog yoluyla Minsk Anlaşmalarını uygulamaya başlamaya ve Donbass'a yönelik saldırgan planlarından vazgeçmeye teşvik etmek için katkıda bulunmak olacaktır '' diye konuştu.  

Peskov: ''Rusya, Donbass’taki krizin taraflarından biri değil''

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da dün konuya ilişkin soruları yanıtlarken, şunları söylemişti:

Türkiye'nin Rusya ile Ukrayna arasında arabuluculuk rolü oynayıp oynayamayacağına ilişkin soruya verdiği yanıtta, ''Mesele şu ki, Rusya, Donbass’taki krizin taraflarından biri değil. (Rusya, Türkiye ve Ukrayna temsilcilerini bir araya getirecek) böyle bir zirvede sorunun çözüm yolunu bulmak mümkün olmaz. Krizin tarafları, bir taraftan Kiev; diğer taraftan (Ukrayna’nın doğusunda) tek taraflı bağımsızlıklarını ilan etmiş olan cumhuriyetlerin (Donetsk ve Lugansk) temsilcileridir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkmenistan'dan dönüşünde, gazetecilerin sorularının yanıtlarken, "Ukrayna'daki sorunun çözümünde bizim de payımızın olmasını isteriz" diyerek Moskova ve Kiev'e arabuluculuk mesajı vermişti.