ASELSAN, ''yurt dışında yaptığı tüm yatırımlar kapsamında marka ve isim haklarını korumak amacıyla marka tescil başvuruları yapıldığını'' açıkladı.

ASELSAN’dan ''tescil'' ve ''hukuki süreç'' açıklaması

ASELSAN, “Türk Marka ve Patent Kurumu’na başvurarak, ‘aselsan QATAR’ markasını tescil ettirdiğine ve Katar’la ortaklık kurulduğu”na ilişkin iddialara yönelik açıklama yaptı.

Acıklamada ASELSAN’ın, yurt dışında yaptığı tüm yatırımlar kapsamında ASELSAN markasının, marka ve isim haklarını korumak amacıyla “ASELSAN Ukraine, ASELSAN Pakistan, ASELSAN Qatar ve ASELSAN Katar MRO” markalarının tescil başvurularının gerçekleştirildiği belirtildi. 

“2021 yılında faaliyete geçirdiğimiz ASELSAN Ukraine, ASELSAN Pakistan, ASELSAN Qatar ve ASELSAN MRO merkezlerimiz, herhangi bir yerli veya yabancı ortaklıkla kurulmamış olup, yüzde 100 ASELSAN A.Ş. iştirakleri olarak faaliyetlerini sürdürmektedir” denilen açıklamada, şu bilgiler verildi:

“ASELSAN bugün, özgün ürünlerini ihraç eden, dünyanın ilk 100 savunma sanayii şirketi listesinde ilk 50 firma arasında yer alan tek Türk şirketi olarak uluslararası pazarlarda ortaklıklar kuran, yatırım yapan bir marka olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. ASELSAN’ın yüzde 74,20’lik hissesine Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı sahipken, hisselerin yüzde 25,80’i Borsa İstanbul’da halka arz edilmiş paylardır. 

Bugün, dünya standartlarında bir teknoloji üssü olarak; sivil sistemlerden askeri çözümlere kadar uzanan geniş ürün yelpazesi, toplam 13 yurt dışı iştirak, ofis ve şubeleri ile küresel pazarlarda sürdürülebilir ve istikrarlı pazarlama faaliyetlerine devam etmektedir. Bu bağlamda 2021 yılında ASELSAN Ukrayna şirketini, Pakistan İslamabad ofisini ve Katar MRO (Bakım Onarım ve Modernizasyon) Merkezini hayata geçirmiştir. Globalleşen bir firma olarak ASELSAN, yurt dışında yaptığı tüm yatırımlar kapsamında ASELSAN markasının marka ve isim haklarını korumak amacıyla ASELSAN Ukraine, ASELSAN Pakistan, ASELSAN Qatar ve ASELSAN Katar MRO markalarımızın tescil başvurularını gerçekleştirmiştir. 

“Bahse konu merkezlerde ürün üretimi yapılmamakta''

Katar ve Körfez Bölgesi'nde güvenilir bir savunma ve teknoloji şirketi olarak, uzun yıllardır sürdürdüğümüz faaliyetlerimizin artış göstermesi sebebiyle; sürdürülebilir bir insan kaynağı oluşturmayı, artan operasyonel kapasiteyi yerinde desteklemeyi ve ileri teknoloji savunma çözümlerimizi sunmayı amaçladığımız Bakım, Onarım ve Modernizasyon Merkezimiz ile satış sonrası destek faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Bu faaliyetlerimiz sadece Katar ve körfez bölgesinde sınırlı kalmayıp Azerbaycan’da yerleşik olarak yaklaşık 20 yıldır faaliyette olan ASELSAN Bakü şirketimiz ile Azerbaycan’da satış sonrası destek faaliyetleri gerçekleştiriyoruz. Yakın dönemde benzer faaliyetlerimizi sürdürmek amacıyla Ukrayna’da aynı kapsamda bir Bakım, Onarım ve Modernizasyon merkezi hayata geçirmek için çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.

2021 yılında faaliyete geçirdiğimiz ASELSAN Ukraine, ASELSAN Pakistan, ASELSAN Qatar ve ASELSAN MRO merkezlerimiz, herhangi bir yerli veya yabancı ortaklıkla kurulmamış olup, yüzde 100 ASELSAN A.Ş. iştirakleri olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Bahse konu merkezlerde herhangi bir Ar-Ge faaliyeti ve ürün üretimi yapılmamakta olup, belirtilen şekilde satış sonrası hizmetlerin gerçekleştirildiği, yerel müşteri ile daha yakın irtibat kurabilmek amacıyla yapılandırılmışlardır.

ASELSAN’ın yurt içi ve yurt dışı iştirakleri, sermaye ve ortaklık yapısına dair tüm açıklamalar şeffaf bir şekilde ASELSAN A.Ş. web sitesinde her yıl yayınlanan Faaliyet Raporu’nda kamuya açık şekilde yer almaktadır.”

Hukuki süreç başlatıldı

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, “şirketin Katarlı olduğu” öne sürülerek yayımlanan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, gerçek dışı iddialar ve bunlarla ilgili haber ve paylaşımlara yönelik hukuki süreç başlatıldığını bildirdi.

İletişim Başkanlığı, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün’ün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayı paylaştı.

Buna göre, Görgün paylaşımında, bazı basın organlarında yayımlanan "ASELSAN QATAR'lı oldu" başlıklı haberlere ilişkin değerlendirmede bulundu.

Görgün, sözü geçen ASELSAN QSTP-B adlı Katar'daki şubenin yüzde 100 ASELSAN'a ait olduğunu ve 19 Ocak 2021'de Kamuyu Aydınlatma Platformunda ilan edildiğini belirterek, şu açıklamayı yaptı:

“Millî değerlerimizi yıpratmak yanlıştır, milletimize haksızlıktır. ASELSAN hakkındaki gerçek dışı iddialara ve bu iddiaları kaynak göstererek yapılan haber ve paylaşımlara karşı tüm hukuki süreçlerimiz başlatılmıştır. Bu haber başlığı aldatıcı ve gerçeği yansıtmayan bir başlıktır. Türk milletinin göz bebeği ASELSAN, küresel bir Türk şirketi olarak 12 farklı ülkede aktif faaliyet göstermekte ve 73 ülkeye ihracat yapmaktadır. Global pazarlarda faaliyet yürüten şirket, yurt dışında da açtığı ofislere verdiği ismini ve markasını, tescil faaliyetleriyle korumakta ve bunu rutin bir uygulama olarak gerçekleştirmektedir. Sözü geçen ASELSAN QSTP-B adlı Katar'daki şubemiz yüzde 100 ASELSAN'a ait olup 19 Ocak 2021'de Kamuyu Aydınlatma Platformunda ilan edilmiştir. Millî değerlerimizi yıpratmak yanlıştır, milletimize haksızlıktır. ASELSAN hakkındaki gerçek dışı iddialara ve bu iddiaları kaynak göstererek yapılan haber ve paylaşımlara karşı tüm hukuki süreçlerimiz başlatılmıştır."