Yerli aşıda Faz-3 aşamasına gelindi. Rusya'da kullanıma sunulan CoviVac aşısının Türkiye'de üretimi konusunda anlaşma sağlandı. (Foto: Depo Photos)

''Yerli aşıda Faz-3 aşaması”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Yerli aşımızla ilgili de son aşamaya gelmiş bulunuyoruz. Faz çalışmaları devam eden üç aşı adayımızdan biri Faz-3 aşamasına gelmiştir. En kısa sürede Faz-3 aşılamaları başlayacaktır. Kendi geliştirdiğimiz aşımızın kullanımının da yaklaştığı müjdesini vermek isterim” ifadesine yer verdi.  

Aşılamada yeni grup

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Aşı programımızda öncelikli bir grubu daha aşılamaya başlıyoruz. Bugünden itibaren tam bağımlı orta düzey ve ağır engelli vatandaşlarımızın aşılanması başlıyor. Bu güce güvenin” ifadelerini kullandı. 

CoviVac üretimi için anlaşma  

Türk İlaç ve Serum Sanayi A.Ş, Rusya'da kullanıma sunulan CoviVac aşısını Türkiye'de üretecek.  

Şirketten Kamu Aydınlatma Platformu'na (KAP) gönderilen ''özel durum açıklaması''nda, aşının üretimi konusunda ''mutabakat anlaşması imzalandığı'' duyuruldu.  Açıklamada şu bilgilere yer verildi: 

''Rusya Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılarak halkın kullanımına sunulan CoviVac isimli inaktif Covid 19 aşısı için Rusya'da yapılan görüşmeler neticesinde; İnternational Research Institute for advance Systems (IRIAS)ile aşının Türkiye'de üretilmesi, ruhsatlandırılması ve dağıtımı için yapılacak olan final anlaşmanın temel esaslarını içeren mutabakat anlaşması imzalanmıştır.''