Bakan Koca: ''Belirlenen aşı takvimi üzerinden 3 aydan uzun süre geçen vatandaşlarımız için hatırlatma dozunun uygulanmasına karar verildi.'' (Foto: Depo Photos)

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, omikron tedbiri olarak, belirlenmiş aşı takvimi üzerinden üç aydan uzun süre geçen vatandaşların hatırlatma dozunu olabileceklerini söyledi.

Sağlık Bakanı Koca başkanlığından toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası açıklama yapan Bakan Koca,  omikron varyantı, aşı programı ve salgının seyri gündemiyle bir araya geldiklerini ifade etti.

Açıklamasında, toplantıda ele alınan sonuçları da anlatan Koca,  Bilim Kurulunun omikron (Omicron) varyantının ülkedeki olası etkilerini değerlendirdiğini, yeni varyantın, virüsün daha kolay bulaşır hale gelmesine sebep olduğunu söyledi. Koca: ''Kolay bulaşmasının yanında hasta etme gücünde belirlenmiş olumsuz bir durum rapor edilmemiştir. Bu açıdan omikron varyantı için tedirgin edici bir durum söz konusu değildir'' dedi.

Aşıdan üç ay sonra hatırlatma dozu 

Omikron varyantının baskın olmasına karşı alınabilecek tedbirler arasında öne çıkanın aşıyla koruma kalkanının güçlendirilmesi olduğunu ve aşıların varyantlara karşı etkisiyle ilgili yeni çıkan kanıtların değerlendirilmeye alındığını kaydeden Koca, ülkede görünen günlük vaka sayılarında ani artış olmamasının, aşılama programının başarısının bir göstergesi olduğunu söyledi.

Bakan Koca, ''Hatırlatma dozlarını en erken uygulamaya başlayan ülkelerden biri olmamızın avantajını yaşıyoruz. Aşıların yeni varyantlara karşı etkisini artırabilmek için hatırlatma dozlarının etkisi son derece önemlidir. Avrupa’da görülen günlük vaka sayısı artışlarının ülkemizde görülmemesi için belirlenen aşı takvimi üzerinden 3 aydan uzun süre geçen vatandaşlarımız için hatırlatma dozunun uygulanmasına karar verilmiştir. Daha önce ister inaktif, ister mRNA aşısıyla aşılanmış olsun tüm vatandaşlarımız, belirlenmiş aşı takviminin üzerinden 3 aydan uzun süre geçmişse diledikleri aşı türüyle  hatırlatma dozu aşısı olabileceklerdir.''

Bilim Kurulu tavsiyesi

 Omikron varyantı sebebiyle referans laboratuvarlarında gen sekanslama çalışmalarının devam ettiğini hatırlatan Bakan Koca, şunları kaydetti:

''Avrupa’da yaşanan örnek ve varyantın hızla bulaşması sebebiyle ülkemizde de varyantın baskın hale gelmesi yakın gelecekte gerçekleşebilecektir. Bu duruma karşı hazırlıklı olmak için hatırlatma dozu aşılarının yapılması, Bilim Kurulumuzca tavsiye edilmektedir. Tehdit mutasyona uğrasa da tedbirlerimiz geçerliliğini sürdürmektedir. Virüse karşı tedbir elden bırakılmamalıdır. Bireysel hayat ile toplumsal hayatı tedbirlerle bir arada sürdürmek mümkün. Bunu bugüne kadar başardık, bundan sonra da başaracağız.''