Ankara'da, ASKİ, park bahçe abonelikleri olan vatandaşlara, 15 Ağustos 2021 tarihine kadar toplamda en fazla 15 metreküp su satışı yapılacağını duyurdu. (Foto: Depo Photos)

KONULAR

ASKİ’den bahçe abonelikleri olanlara su sınırlaması

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (ASKİ), park bahçe abonelikleri olan vatandaşlara, 15 Ağustos 2021 tarihine kadar toplamda en fazla 15 metreküp su satışı yapılacağını duyurdu.

ASKİ’den yapılan açıklamada, aşırı sıcakların etkisiyle oluşan kuraklık sonucu, yer altı sularında yaşanan yoğun çekilme ve barajlardaki su seviyesinin azalması nedeniyle, park bahçe abonelikleri olan vatandaşlara, 15 Ağustos 2021 tarihine kadar toplamda en fazla 15 metreküp su satışı yapılacağını bildirildi. Önceliğin insani tüketim amaçlı su kullanım hakkının korunması olduğu belirtilen açıklamada, “siz değerli vatandaşlarımızdan da suyumuzu tasarruflu kullanmanızı önemle rica eder, anlayışınız için teşekkür ederiz” denildi.

Barajların doluluk oranı yüzde 17,71

Bu arada, ASKİ’nin verilerine göre, Ankara’daki barajların aktif doluluk oranı yüzde 17,71 seviyesinde bulunuyor. 

Barajlardaki toplam su miktarı ise bugün itibarıyla 472 milyon 108 bin metreküp düzeyinde. Geçen yıl bu dönemde barajlardaki toplam su miktarı 577 milyon 350 bin metreküp düzeyinde idi