Novak Djokovic, Avustralya'dan sınırdışı edildi. Yarın başlayacak Avustralya Open'da yer alamayacak. (Foto: Djokovic / Twitter)

Novak Djokovic, Avustralya'dan sınırdışı edildi
Tenis yıldızı Novak Djokovic, Avustralya vizesinin iptali kararına karşı yaptığı itirazı kaybetti ve ülkeden sınır dışı edilme süreci başladı.  

Yargıçlar, hükümetin aşısız oyuncunun vizesini "sağlık ve kamu düzeni" gerekçesiyle iptal etme kararına yapılan itirazını reddetti.

Teniste Dünyanın ''1 Numara''sı ''Avustralya Open'' şampiyonluğunu koruma ve Melbourne'de rekor 21. Grand Slam kazanma umutları sona erdi.

Djokovic, "son derece hayal kırıklığına uğradığını" ancak kararı kabul ettiğini belirttiği açıklamasında, "Ülkeden ayrılmamla ilgili olarak ilgili makamlarla işbirliği yapacağım" dedi. Sporcunun ne zaman Avustralya'dan gideceği henüz belli değildi.

Kararın açıklanmasıyla mahkeme salonunun dışında bekleyen hayranları sessizliğe büründü. Bir hayranı, ''Djokovic olmadan Avustralya Open'ın boş olacağını'' söyledi. 

''Fedakarlıkların sonuçlarının korunması''

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, "sınırları güçlü tutma ve Avustralyalıları güvende tutma kararını memnuniyetle karşıladığını belirtti. 

Morrison, "Avustralyalılar bu salgın sırasında birçok fedakarlık yaptı ve haklı olarak bu fedakarlıkların sonucunun korunmasını bekliyorlar" dedi.

On günlük süreç

Djokovic, 5 Ocak akşamı Avustralya'ya geldi. 18 Kasım'da verilen bir vizenin, Tennis Australia'nın baş sağlık görevlisi tarafından verilen ve Victoria eyaletinden bir grup uzman tarafından onaylanan bir muafiyetin Avustralya'ya girmek için yeterli olacağına inanıyordu.

Melbourne havaalanında gece geç saatlerde sorgulandıktan sonra, Djokovic'in vizesi ilk olarak geçen Perşembe günü bir içişleri bakanı görevlisi tarafından geçersiz sayıldı. Gerekçe, yakın zamanda bir Covid enfeksiyonu geçirmiş olmasının Avustralya'nın katı aşı kuralları karşısında muafiyet sağlamayacağı olarak açıklandı. Değerlendirmede, aşısız olduğu için Djokovic'in halk sağlığı için bir risk oluşturduğu sonucuna varıldı.

Ancak Pazartesi günü, bir federal bölge mahkemesi yargıcı Djokovic'in vizesinin iptal kararını kaldırdı. 

Hükümet avukatları, göçmenlik bakanının vizeyi tekrar iptal etmek için kişisel yetkisini kullanmayı düşüneceği konusunda Avustralya Open organizatörlerini uyardı. 

Djokovic, 16 Aralık'ta Covid-19 teşhisi konulmasına rağmen, sonraki iki hafta boyunca bazı etkinliklere katıldığı ve seyahat ettiği gerekçesiyle de eleştirilere hedef oldu. 

Djokovic, menajerinin Avustralya'ya uçuşundan önceki iki hafta içinde seyahat etmediğini beyan ederken "idari bir hata" yaptığını, Covid-19 testi pozitif çıktıktan sonra kendisini tecrit etmemesinin de hata olduğunu kabul etti. 

İkinci kez iptal

Avustralya'nın Göçmenlik Bakanı Alex Hawke, dün, aşı belgesini bulunmayan Djokovic'in ülkedeki varlığının “sivil huzursuzluğu” kışkırtabileceğini ve başkalarını Covid-19'a karşı aşı yapmaktan kaçınmaya teşvik edebileceği gerekçesiyle vizesini iptal etti.

Karar, şimdiki başbakan Scott Morrison'ın göçmenlik bakanı olduğu dönemde, 2014 yılında çıkarılan Avustralya Göç Yasası ile bakana verilen olağanüstü ve geniş yetkiler kapsamında alınmıştı. 

Djokovic, Melbourne'deki göçmenlerin tutulduğu Park Otel'e geri döndü ve avukatları yeni bir itiraz süreci başlattı. 

Üç yıl giriş yasağı söz konusu

Üç yargıçtan oluşan bir kurul huzurunda yapılan duruşmada, Djokovic'in savunması hükümet tarafından öne sürülen gerekçelerin "geçersiz ve mantıksız" olduğunu savundu.

Baş Yargıç James Allsop, federal mahkemenin kararının bakanın kararının "bu kararın esası veya bilgeliğine" değil, yasallığı ve yasallığına dayandığını söyledi.

Göçmenlik Bakanı yetki veren düzenleme, vizesi iptal edilen bir kişinin, “Avustralya'nın çıkarlarını etkileyen veya bir Avustralya vatandaşının çıkarlarını etkileyen şefkatli veya zorlayıcı koşullar” dışında, üç yıl süreyle Avustralya'ya dönmesinin yasaklanmasını da öngörüyor. 

Turnuva yarın başlıyor

Bu arada, Avustralya Open'da kuralar çekildi ve eşleştirmeler tamamlandı. Yarın başlayacak turnuvada, Djokovic'in katılamayacak olmasıyla bir değişiklik yaşandı. 

Dünyada 150. sırada yer alan İtalyan Salvatore Caruso, Pazartesi günü Sırp Miomir Kecmanovic ile oynayacağı maçta Djokovic'in yerini alacak.