Özel, AYM'nin 703 sayılı KHK'ya ilişkin iptal kararıyla "Memleketin nasıl bir hukuksuzlukla yönetildiği gözler önüne serildiğini" söyledi. (Foto: CHP)

Özgür Özel: ‘AYM devlette yaptıkları her şeyi iptal etti’

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Anayasa Mahkemesi’nin 703 sayılı KHK iktidarın “devlette yaptığı her şeyi iptal ettiğini” belirterek, “Dün akşam itibarıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kolonları kesiktir. Kirişleri kırıktır. Temeli kumdandır. Devleti sakatlamışlardır” dedi. 

Özgür Özel, partisinin grup toplantısında, 31 Mayıs’ta İYİ Parti’den istifa eden Antalya Milletvekili Aykut Kaya’nın yanı sıra Prof. Dr. Murat Karaman’ın CHP’ye katıldığını açıkladı ve rozetlerini taktı. Kaya’nın kızı ve oğlu da kendisine eşlik etti. 

Özel, CHP’yi “baba ocağı” olarak tanımladı, katılımların farklı ortamlarda gündeme geldiğini de ifade etti ve “Birileri CHP ile kavga etmek istiyor olabilir, geçmişte de oldu. Biz eski dostu hiç düşman bilmedik, bilmeyiz” dedi. 

Özgür Özel’in konuşmasından bazı satırbaşları şöyle:

“-Bugün partimizin çağrısıyla iki evladının talebiyle arkadaşlarımızla görüşen, son çayını benimle birlikte içen, Atatürkçü, Cumhuriyetçi birisi partimize katılıyor diye CHP ile kavga etmeye çalışanlar ismimizi zikrederek tuhaf sözler söyleyenlere şunu söyleyeyim; ben iktidar dışında, iktidar sorumluluğunu taşıyanlar dışında kimseye muhalefet etmem. Siz istiyorsunuz diye de sizinle kavga da etmem.”

“-Memleketinden muhtar kadar oy alıp ondan sonra büyük büyük laflar edip halen daha nezaket sınırlarını aşmasın. Ama eğer aşacak olursa da bizim ona tüketecek nefesimiz yok.”

“-Seçim öncesi olduğu gibi seçimden sonra da bizim yönümüz, bütün gücümüz iktidarı eleştirmek ve Türkiye'de bu iktidarı değiştirmek üzeredir böyle bilsinler.

"CHP gerilimle beslenen bir parti değildir”

“-Pazar günü CHP'nin tekrar seçimlerde adayları vardı. Üç seçimde iddia koyduk. Bu üç seçimde iddia koyduğumuz üç seçimden Kırklareli Büyükkarıştıran'ı Ertuğrul Çamlıca'yla ve Kayseri Pınarbaşı'nı Deniz Yağan'la kazandık.”

“- Ve bir şey daha görülmüş oldu; siz ne yaparsanız yapın İstanbul'da Ekrem Başkan'ın kazandığı ilk zaferi kabul etmeyip gidip seçimi yenilediğinizde de Pınarbaşı'na da ister zorbalık yapın, herkesin gözü önünde oldu hakimlere hakaretler, tehditler, fiziki müdahaleler ve orada adete terör estirmeler, baskıyla seçimi iptal ettirmeler, kime soracağız? Tabii ki Pınarbaşı'na soracağız.”

“-Pınarbaşı ne dedi? Zorbalığa başkanımı yedirmem dedi.”

“-Şu kadarını söyleyeyim; elbette ki MHP için kritik önemdeki bir yer. Şundan bütün MHP'liler emin olsun; Alparslan Türkeş'in memleketini CHP kazandı diye bizim MHP'lilere bir husumetsizliğimiz olmaz.”

“-CHP siyasette gerilimden beslenen bir parti değildir. Kim olursa olsun, eski dosttan düşman olmaz siyasi rakipleri düşman bilmeyiz.”

“-Kaba kuvvete sarılmayız, demokrasiden ayrılmayız ama birileri mevcudiyetini koruyacak diye CHP'yle çatışmak istiyorlarsa, adı kim olursa olsun asla o çatışmanın parçası olmayız.”

“-Sayın Devlet Bahçeli'nin bugün kullandığı bütün ifadeleri onları metne yazan ve kendi kusurlarını örtmeye çalışan bütün MHP'lilerin yakından bildiği ve yaka silktiği o ikisinin kusuru görüyorum. Devlet Bey'in de canı sağ olsun."

Rize’deki çay mitingi 

"-Zeytinin fiyatı çayın fiyatıyla aynıyken bugün zeytin 300 lira olmuş çayı 17 liradan alıyorlar. Rize sonuna kadar itiraz ediyor.”

“-Rize sadece CHP'liler değil her görüşten Rizeliler bu emek hırsızlığına itiraz ediyorlar. 

“-Rize'de Sayın Erdoğan'ın memleketinde Rize Cumhuriyet Meydanı, seçimden önce Sayın Erdoğan dahil kimsenin dolduramadığı kadar doldu. Oradaki teveccüh ne şahsımadır ne partimedir. Oradaki teveccüh milletin hakkını arama iradesinedir.”

"Hakkari halkının iradesine saygısızlıktır"

“-Hakkari de kararını verdi. Mehmet Sıddık Akış yüzde 49 oy alarak yani Hakkari'de her iki kişiden birinin oyunu alarak belediye başkanı seçildi.”

“-Dün sabah bir operasyonla kendisinin gözaltına alındığını, yerine Hakkari valisinin kayyum olarak atandığını öğrendik.”

“-Üstelik ilgili iddianame 2010 yılında başlayan bir soruşturmaya ait. Kabul ediliş tarihi 2014. Dava 2014'te açılmış. 10 yıldır devam eden bir dava.”

“-İddianameyi hazırlayan savcı şu anda FETÖ'den firarda. İddianamedeki iddiaları ispat imkanı yok. Dava defalarca ertelenmiş ama dün yeni bir soruşturma açılıp, belediye başkanı yeni soruşturmaya istinaden gözaltına alınıp, 14 yıllık davadan değil, yeni soruşturmadan gözaltına alınıp, suçu nedir bilmiyoruz ama gizlilik kararı var diyorlar.”

“-Suçu varsa, kaydı varsa, yeni bir delil varsa elbette cezalandırılabilir. Ama usul yöntem bellidir. 14 yıldır yargıla, tutuklama. Milletvekili olacağında temiz kağıdı ver. Belediye başkan adayı olacağında temiz kağıdı ver. Dava devam ederken yeni soruşturma bir günde kayyum ata.”

“-Bir kayyum atamak Hakkari halkının iradesine saygısızlıktır.”

“-Eğer suçu varsa yargılanır. Tutuklu yargılanırsa ki tercih etmemek lazım, yerine belediye meclisinden vekil seçilir. Ceza alırsa kesinleşince düşer, yerine belediye meclisinden belediye başkanı seçilir.”

“-Bu böyle uygulanması gerekirken, bir kanun hükmünde kararnameyle konu terörle ilişkiliyse kayyum atarım.” 

“-Bu anlayış Adalet ve Kalkınma Partisi'nin bu anlayış Cumhur İttifakı'nın 31 Mart günü seçimlerde aldığı hezimetin en önemli birkaç sebebinden biridir.”

“-Milletin iradesine saygılı olmayanın milletin gönlünde yeri olmaz.”

"Devletinin kolonları kesiktir"

“-Elimde dün akşam yayınlanan bir Anayasa Mahkemesi kararı var.”

“-Anayasa’ya aykırı kanun ya da kanun hükmünde kararname ya da Cumhurbaşkanlığı kararnamesi varsa görev 120 milletvekilini birlikte imza attırabilen CHP'nindir.”

“-Seçimden kabine atanana kadar önceki yetki kanununa dayanarak yasal boşlukla ve kanun sınırlarını aşarak kanun hükmünde kararnameyle, 703 sayılı... devlet baştan aşağıya dizayn edildi.”

“-Durun, yapmayın dedik. Anayasaya aykırı dedik. Dediler ki; aykırıysa Anayasa Mahkemesi'ne gidin.”

“-60 gün içinde iğneden ipliğe inceledik. Gıdım gıdım inceledik. Tuğla gibi bir başvuru yaptık. Bizim 60 günde inceleyip iddia ettiğimiz aykırılıkları Anayasa Mahkemesi altı yıl incelediler.”

“-O sırada Cumhurbaşkanlığı kabinesi atandı. Bakanlar atandı. Rektörler atandı. Genel müdürler atandı. Üstüne bir seçim daha yaşandı. Yeni işler yapıldı. Beyefendiler kararı verdiler”

“-AYM kararı belediyelerin Cumhurbaşkanı kararıyla kurulmasından Adalet Bakan yardımcısının HSK'da doğal üye olmasına; rektörlerin Cumhurbaşkanı tarafından atanmasından TRT'ye bedelsiz taşınmazların devredilmesine, TRT'nin özel şirket kurmasına, kamu ihale kanunundan istisna tutulmasına; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın atanması gibi düzenlemelerin tamamını iptal etti.”

“-TSK'nın rütbeleri, idari yargı hakimleri, adalet müfettişleri, valilerin, yardımcılarının atanması, Sayıştay başsavcısının atanması; Din İşleri Yüksek Kurulu kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen tüm personel; huzur hakkı ödemeleri, ek gösterge, uyuşmazlık mahkemeleri, Yargıtay'ın yapısı, siyasi parti gruplarına ilişkin düzenlemeler; Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın mülklerinin bedelsiz olarak yandaş gençlik, kulüp ve vakıflarına devri; TRT'ye bedelsiz arsa tahsisi; BTK'nın yapısı, Kamu İhale Kurumu'nun üyelerinin atanması; bakan müşavirlerinin atanması; HSK'nın yapısına dayanak teşkil eden tüm düzenlemeler…”

“-Devam ediyor diplomasi akademisinden elektrik üretim anonim şirketine ne kadar kurum varsa, 112 acil çağrı merkezinin asılsız kullanılmasına ilişkin kanun hükmünde kararname dahil, Ekonomik Sosyal Konsey’in yapısının değiştirilmesi dahil RTÜK Genel müdürünün maaşının belirlenmesi, RTÜK'ün şirket kurması, alımlarının Kamu İhale Kanunu’ndan dışarı çıkarılmasına kadar… “

“-Devlette yaptıkları her şeyi iptal etti. Bir yılda zaman verdi.”

“-CHP iki ayda çalışacak, dört dörtlük yazacak. Günü gelince yetiştirecek. Altı yılda bakacaksın. Üstüne de bir yıl sonra yürürlüğe girmek üzere bunları iptal edeceksin.”

“-Dün akşam itibarıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kolonları kesiktir. Kirişleri kırıktır. Temeli kumdandır. Devleti sakatlamışlardır.”

“-Bu devletin bu hale getirilmesinde AK Parti ile MHP'nin anayasa tanımazlığı sebeptir. Bunu söylemeye devam edeceğiz.”

“-Tayyip Bey, Sayın Erdoğan, soruyorum; yaptığınız her şeyi Anayasa Mahkemesi iptal etti. CHP haklı diyor, hukuk varsa yapamazsın diyor. O kanunla bu işler olmaz diyor.” 

“-Ve CHP'yi Anayasa Mahkemesi'ne çok gidiyor diye eleştirenler, 270 sayfa iptal var. Memleketin nasıl bir hukuksuzlukla yönetildiği gözler önüne serilmiştir."